به گزارش عصر توریسم در صورت توافق ایران و عربستان درباره عمره، زائرین ایرانی با کدام واکسن موجود در کشور مجوز ورود به عمره را می گیرند؟
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، مقام های عربستان سعودی اعلام نموده اند بعد از یک سال وقفه، مراسم عمره را به صورت محدود و با حضور زائرین خارجی واکسینه شده برگزار می کنند. مقرر است ثبت نام این زائرین از نهم آگوست، یعنی دوشنبه ۱۸ مردادماه آغاز شود. عربستان اعلام نموده که مجوز عمره در ابتدا به ۶۰هزار زائر در هر ماه داده می شود و در ادامه و تدریجی، این تعداد به دو میلیون زائر در هر ماه افزایش خواهد یافت.
ایران هنوز درباره حضور در عمره سال جاری اعلام برنامه نکرده است. با این وجود، اکبر رضایی ـ معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت ـ قبلا گفته بود که با آخر مراسم حج، عربستان دستورالعمل برگزاری عمره و مجوز ورود عمره گزاران را صادر کرده است. چندی قبل هم حجت الاسلام والمسلمین عبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ اظهار داشته بود: کشور میزبان (عربستان) پیام مثبتی در خصوص پذیرش زائرین ایرانی برای عمره داده است. علی رضا رشیدیان ـ رئیس سازمان حج و زیارت ـ هم اخیرا ابراز امیدواری کرده که با احیای روابط بین دو کشور زمینه اعزام عمره گزاران ایرانی هم به سرزمین وحی فراهم گردد.
عربستان از اول ماه آگوست، یعنی حدود یک هفته پیش مرزهایش را به روی اتباع خارجی باز کرده است. برپایه مقررات این کشور، مسافران خارجی باید دو دُز کامل واکسن های مورد تایید وزارت بهداشت این کشور را تزریق کرده و گواهی واکسینه بودن تأییدشده توسط مقام های بهداشتی رسمی در کشور صادرکننده را همراه داشته باشند. “فایزر/بیون تک”، “آکسفورد/ آسترازنکا “، “مدرنا” و “جانسون و جانسون”، چهار واکسنی است که عربستان تا کنون برای ورود مسافران خارجی به این کشور تایید کرده است.
همینطور در مقررات سفر به این کشور آمده است، مسافرانی که دو دُز واکسن “سینوفارم” و “سینوواک” را کامل تزریق کرده باشند، در صورت دریافت دُز اضافیِ یکی از آن چهار واکسن تاییدشده در عربستان، پذیرفته می شوند.
البته این کشور هنوز درباره نوع واکسن های مورد تایید برای عمره اظهارنظر رسمی نکرده است، اما در میان واکسن هایی که برای ورود مسافران خارجی به عربستان تایید شده، فقط دو واکسن ” آسترازنکا” و “سینوفارم” در ایران موجود است که در صورت حضور زائرین ایرانی در عمره، برای صدور مجوز ورود با واکسن سینوفارم هم شرط تعیین شده است.
رئیس سازمان حج و زیارت در دیماه ۹۹ که هنوز واکسیناسیون در ایران عمومی و فراگیر نشده بود، اعلام نمود که «در صورت برگزاری مراسم حج تمتع، واکسن کرونای مورد نیاز زائرین با قول مساعد وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأمین می شود.» آن زمان هم درباره نوع واکسنی که قرار بود برای حج تهیه شود، صحبتی نشده بود.
وزارت حج و عمره عربستان برای حاضران در مراسم های حج که در دو نوبت گذشته به صورت محدود برگزار شد، شرط سنی تعیین کرده بود؛ بر این اساس افرادی بین ۱۸ تا ۶۵ سال که واکسینه شده و بیماری مزمن هم نداشتند، اجازه شرکت در مراسم حج تمتع را گرفته بودند. پیشبینی می شود این مقررات در عمره هم برقرار شود.
ایران پس از سال ۱۳۹۴ به دنبال بی احترامی و تعرض دو مامور فرودگاه جده به دو نوجوان ایرانی، شرکت در مراسم «عمره» را تعلیق کرده است. قبل از همه گیری ویروس کرونا، مقام های حج ایران از مذاکره با عربستان برای حضور باردیگر زائرین ایرانی در مراسم عمره سخن گفته بودند که شیوع این ویروس، روند مذاکرات دو کشور را متوقف کرد.
آمارهای سازمان حج و زیارت همینطور نشان داده است نزدیک به پنج میلیون و ۸۰۰ هزار نفر ایرانی در نوبت عمره هستند.

دسته‌ها: توریسم