رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کربلا اظهار داشت: ساخت وساز در «تل زینبیه» وارد مرحله جدیدی شده است.
به گزارش عصر توریسم به نقل از روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، محمدرضا بنی اسدی راد اظهار داشت: بر طبق طرح جامع توسعه حرم حسینی که فاز نخست آن به نام صحن حضرت زینب (س) درحال اجراست، بنای کوچک و قدیمیِ مقام حضرت زینب (س) مشهور به «تل زینبیه» تخریب شد و سازه جدید با معماری خاص درحال ساخت است.
او اضافه کرد: بر طبق طرح جدید، زیربنای مقام حضرت زینب (س) از ۳۰۰ مترمربع به بالای ۳هزارمترمربع در دو طبقه زیرسطحی و دو طبقه روی زمین توسعه می یابد که فضای زیارتی و رفاهی مناسبی را برای عبادت، اسکان و عزاداری زوار فراهم می آورد.
رئیس ستاد بازسازی عتبات کربلا با اشاره به اینکه بر طبق روایات، حضرت زینب (س) روز عاشورا در حوالی این مکان و بر بلندای تپه ای به صحنه جنگ نگاه کرده و در مصیبت شهادت سالار شهیدان مرثیه سرایی کرده است، اظهار نمود: بر طبق طرح جدید، شکل نمادینی از تپه (تل) نیز در کنار سازه جدید اجرا خواهد شد.

وی در ادامه درباره آخرین وضعیت پیشرفت فاز نخست طرح توسعه حرم مطهر امام حسین (ع) که صحن و شبستان حضرت زینب (س) نام دارد، اظهار داشت: با حمایت خیران و کمک های مادی و معنوی دوستداران دوده (ع)، عملیات سفت کاری و اجرای سازه بتنی فاز نخست این طرح بزرگ در خیلی از بخش ها مانند مهمانسرا، خدمات بهداشتی و موتورخانه به مراحل پایانی نزدیک شده است.
بنی اسدی راد با اشاره به اینکه طرح جامع توسعه حرم مطهر سیدالشهدا (ع) ۳۸ هکتار است، اضافه کرد: این طرح که پیرامون حرم مطهر امام حسین (ع) و حرم حضرت عباس (ع) و فضای بین الحرمین راه اندازی می شود، دارای سه صحن اصلی شامل صحن امام حسین (ع)، صحن حضرت زینب (س) و صحن امام زمان (عج) است.

او با اشاره به اینکه فاز نخستِ طرح جامع در محدوده ۵ هکتاری به نام صحن حضرت زینب (س) درحال راه اندازی است، اظهار داشت: این فاز در محدوده بین خیابان باب قبله، خیابان شهدا و خیابان جمهوری واقع شده که بر طبق شواهد تاریخی، همان مکان واقعه عاشوراست.

رئیس ستاد بازسازی عتبات کربلا اظهار نمود: فضاهای زیارتی صحن حضرت زینب (س) شامل شبستان های روسطحی و زیرسطحی به همراه مجموعه های خدماتی است که حدود ۴۵ هزار متر مربع را شامل می شود. فضاهای غیرزیارتی با مساحتی حدود ۱۱۸ هزار مترمربع شامل ساختمان اداری، ساختمان مضیف، موزه و کتابخانه، موتورخانه مرکزی و تونل است. امکانات خدماتی و رفاهی مناسبی برای زوار مانند ۸۵۰ چشمه سرویس بهداشتی و ۱۲۰ چشمه دوش نیز درحال ساخت است.

دسته‌ها: توریسم