به گزارش عصر توریسم ایرنا- گردشگری کشاورزی ظرفیتی برای افزایش درآمد روستاییان کشاورز، دامدار و فعالان صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد و کسب تجربه های نو در ایرانگردی است.
براساس راهبردهای توسعه گردشگری کشاورزی که سالهای اخیر در کشورمان مرسوم شده، بهره برداران حوزه کشاورزی بخصوص در بخش های باغداری و دامپروری می توانند با اخد پروانه بهره برداری زمینه جذب گردشگران برای تماشا و کسب تجربه تولید محصول را فراهم نموده و در کنار آن با راه اندازی زیرساخت های اقامتی بستر ایجاد شغل های جدید را هم ایجاد کنند.
به عنوان مثال مزرعه پرورش ماهی را در نظر بگیرید که با انجام هزینه ای اندک می تواند امکان گرفتن ماهی در استخر از جانب توریست و پخت یا کباب آنرا فراهم آورد در کنار این مزرعه یک سرمایه گذار هم با راه اندازی زیرساخت های اقامتی ضمن اشتغالزایی بستر فروش تولیدات مزرعه و سوغات محلی روستا را فراهم می آورد.
اگر مثلاً یک باغدار، با تولیدکنندگان مرغ محلی و گل در یک روستا با هم تعامل کند با راه اندازی یک واحد اقامتی در باغ، توریست می تواند ضمن درست کردن غذا، چیدن و خریدن میوه در همان باغ هم اقامت کند که این می شود یک تیر و چند نشان تجربه به یادماندنی برای مسافر، رونق فروش محصولات تولیدی بهره برداران و ایجاد چند فرصت شغلی جدید.
استان کهگیلویه و بویراحمد با داشتن آداب و رسومی زیبا در هنگام برداشت محصول بخصوص زمزمه شعرهای محلی، غذاهای بومی و ۱۴ روستای نمونه گردشگری ظرفیت تبدیل به قطب گردشگری کشاورزی را دارد.
در این سرزمین رویایی وجود کوهساران، طبیعت بکر، هوای پاک، آبشار و چشمه سارها در کنار تنوع تولید محصولات کشاورزی خاص نظیر پسته کوهی، گل های زینتی، بلوط، پرورش کرم ابریشم و مزارع کشت زعفران مستعد توسعه گردشگری کشاورزی است.
توجه به توسعه گردشگری کشاورزی با همراهی ظرفیت های طبیعی و مردمانی میهمان نواز، ضرب آهنگی آرام و دل نشین زندگی در روستاهایی مانند مارین، کریک، کلگه امیرشیخی واقعا می تواند تجربه های به یادماندنی برای گردشگران باشد.
چوپانی گله گاو، گوسفند در مراتع و چمنزارها، پرورش احشام، دوشیدن شیر، درست کردن کشک، برداشت و پاک کردن زعفران، چیدن میوه های جنگلی و پخت نان محلی تداعی خاطره شیرین رویاهای دوران کودکی برای برخی شهرنشین ها و آرامش روحی آنان خواهد بود.
گردشگری کشاورزی می تواند تجربه ای همگون با محیط زیست که علاوه بر کاهش استرس و فشارهای روحی زندگی شهرنشینی، درآمدزایی پایدار با حفظ شیوه زندگی سنتی را برای اهالی مناطق روستایی به همراه داشته باشد.
اگروتوریسم نوعی گردشگری می باشد که در آن، میهمانان با خانوارهای روستایی و کشاورزان زندگی کرده و علاوه بر آموزش نحوه فعالیتهای کشاورزی و زندگی در کشتزارها و مناطق کشاورزی، در کار سنتی کشاورزی هم مشارکت می کنند.
ایجاد اولین واحد گردشگری کشاورزی در دهدشت
معاون گردشگری و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: اولین واحد خدماتی گردشگری کشاورزی استان در شهر دهدشت پروانه بهره برداری دریافت کرده است.
محمد حسین زاده افزود: این طرح که در زمینی به مساحت ۱۷ هزار متر مجوز فعالیت گرفته در یک باغ تولید انواع میوه شامل مرکبات، انجیر و انگور ایجاد می شود که افزون بر ایجاد ۳۰ فرصت مستقیم شغلی سبب جذب گردشگران هم خواهد شد.
طرح های پیشبینی شده در سایر شهرستان ها
حسین زاده تصریح کرد: گردشگری کشاورزی با تصویب چهار طرح در شهرستان های بویراحمد، دنا و گچساران تقویت می شود.
وی اظهار داشت: برپایه تصمیم کارگروه گردشگری کهگیلویه و بویراحمد، سرمایه گذاران این طرح ها ابتدا پروانه بهره برداری دریافت کرده، سپس تسهیلات بانکی ارزانقیمت برای ایجاد زیرساخت های گردشگری به آنها اعطا می شود.
حسین زاده بیان نمود: گردشگری کشاورزی اولویت اصلی میراث فرهنگی برای توسعه گردشگری کهگیلویه و بویراحمد است.
او ضمن اشاره به اهمیت رونق گردشگری کشاورزی در توسعه اقتصادی روستاها خاطرنشان کرد: از سرمایه گذاران برای ایجاد توسعه زیرساخت های گردشگری کشاورزی در مزارع، باغ ها دامپروری ها گلخانه های محل پرورش گل و گیاه و مراکز پرورش طیور حمایت ویژه می شود.
حسین زاده بیان نمود: معرفی واحدهای گردشگری کشاورزی به مسافران تورهای گردشگری از دیگر برنامه های حمایتی برای رونق این شاخه نوپای گردشگری در استان است.
او خاطرنشان کرد: برگزاری جشنواره های محلی برداشت انگور، سیب، برنج و لیمو در شهرستان های استان هم برای رونق گردشگری کشاورزی بعد از مهار ویروس کرونا برنامه ریزی شده است.
حسین زاده ضمن اشاره به موفقیت کشورهای توسعه یافته در کسب درآمد از راه گردشگری کشاورزی بخصوص محصولاتی مانند گل رز به علت زیبایی های بصری و بوی مطبوع آن، ابرازامیدواری کرد: با بهره برداری از این گونه طرح ها به درآمدزا شدن این صنعت در مرکز استان کمک می شود.
او افزود: شالیزارهای برنج، مزارع پرورش ماهی، مزارع کشت زعفران، مناطق پرورش کرم ابریشم، مزارع پرورش شترمرغ همچون بخش هایی است که با ایجاد اقامتگاه های بوم گردی مقصدی برای گردشگران خواهد بود.
معاون گردشگری و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: گردشگری کشاورزی همچون ظرفیت های فراموش شده توسعه اقتصادی استان است که رونق آن نیازمند شناسایی، تدوین طرح جامع و فراهم کردن زیرساخت هاست.
سایر برنامه های توسعه گردشگری
به گفته حسین زاده توسعه گردشگری روستایی ایجاد کمپ های عشایری، توسعه بومگردی با هدف رونق اقتصادی در روستاها و پیشگیری از مهاجرت اولویت های گردشگری امسال است.
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد هم اظهار داشت: ۳۴ میلیاردریال اعتبار به تکمیل اردوگاه های گردشگری بی بی حکیمه، آبشار کمر دوغ، موگرمون و تنگ ماغر اختصاص یافته است.
مجید صفایی ضمن اشاره به این که این طرح ها جزو پروژه های جهش تولید حوزه گردشگری کهگیلویه و بویراحمد به حساب می آید عنوان کرد: پیمانکار تکمیل زیرساخت های رفاهی گردشگری مناطق مذکور بعد از تعیین مراحل مناقصه انتخاب و الان عملیات اجرایی پروژه ها در دست اقدام است.
وی خاطرنشان کرد: از این میزان بودجه ۱۳میلیارد ریال به تکمیل زیرساخت های اردوگاه گردشگری بی بی حکیمه شامل اصلاح ورودی، توسعه روشنایی و نوسازی تجهیزاتی مانند روشویی ها تخصیص یافته است.
صفایی بیان نمود: همینطور هشت میلیاردریال اعتبار برای اردوگاه گردشگری موگرمون، هفت میلیاردریال به آبشار کمردوغ و ۶ میلیاردریال هم برای ساماندهی ورودی و تکمیل اردوگاه تنگ ماغر اختصاص یافته است.
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: با عنایت به اهمیت مناطق گردشگری محل اجرای این طرح ها در مناطق مختلف استان تکمیل این طرح ها می تواند نقش اثرگذاری در رونق گردشگری مناطق مذکور داشته باشد.
صفایی اظهار داشت: سال گذشته بیشتر از یکهزار میلیاردریال اعتبار به ۹ طرح گردشگری جهش تولید این استان اختصاص یافت که امید می رود اعتبار پیشبینی شده برای دیگر طرح های مذکور بزودی تخصیص یابد.
وی اضافه کرد: با اجرای این طرح های بزرگ سرمایه گذاری کهگیلویه و بویراحمد در حوزه گردشگری برای ۵۵۲ نفر شغل ایجاد می شود.
وی با یادآوری این که چهار اولویت توسعه این استان در برنامه آمایش سرزمین شامل آب، کشاورزی، گردشگری و صنایع نفت و گاز تعیین شده است ابراز امیدواری کرد که چشم انداز گردشگری استان روشن و امیدبخش باشد.
کهگیلویه و بویراحمد با داشتن ۲۵۰ جاذبه طبیعی، اقلیم چهارفصل، مکان های تاریخی، خصوصیت های مردم شناسی و آداب و رسوم متعدد بعنوان یکی از مقاصد گردشگری جنوب کشور به حساب می آید.
بر اساس آمارهای موجود تا قبل از انتشار ویروس کرونا کهگیلویه و بویراحمد سالانه پذیرای بیشتر از سه میلیون نفر توریست بوده است.

منبع: