به گزارش عصر توریسم معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: این سازمان طی پنج سال قبل ۲ هزار و ۵۳۳ میلیارد تومان در حوزه های مختلف مسئولیت های اجتماعی هزینه کرده است.
طاهره شهرکی روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا ضمن اشاره به توجه ویژه منطقه آزاد چابهار به انجام رسالت خود در بحث مسئولیت های اجتماعی عنوان کرد: در همین راستا مأموریت فراتر از مسئولیت، به شعار سازمان منطقه آزاد تبدیل شد و شناسایی نیازهای چابهار و جوامع پیرامونی آغاز و در جلسات گوناگونی بررسی گردید.
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری این سازمان افزود: از آنجائیکه رهبر معظم انقلاب، مقابله با کرونا را اولویت اصلی کشور اعلام کردند، منطقه آزاد چابهار به سفارش و تاکید مقام معظم رهبری در خصوص توسعه سواحل مکُران لبیک گفته و در چند مرحله بیشتر از ۶ میلیارد تومان در بخش بهداشت و درمان (کرونا) هزینه کرد که این کمک ها بیشتر در حوزه های راه اندازی و تجهیز مرکز غربالگری، راه اندازی مرکز قرنطینه چابهار و کنارک، راه اندازی گارگاه های تولید ماسک و گان، تهیه و توزیع مواد ضد عفونی کننده است.
وی اضافه کرد: با عنایت به وجود خیلی از معضلات موجود در حوزه پیرامونی منطقه آزاد و تاکید مدیرعامل سازمان منطقه آزاد، ورود معاونت فرهنگی به رفع کمبودها و حل معضلات به شکل جدی در دستور کار قرار گرفت.
شهرکی توجه به استعدادیابی در حوزه های مختلف ورزشی را هم یکی دیگر از برنامه ها در جهت تحقق مسئولیت های اجتماعی برشمرد و اظهار داشت: محله ها و روستاهای زیادی در حوزه شهرستان های چابهار، کُنارک و دشتیاری داشتیم که جوانان و نوجوانان علاقه مند به فوتبال عمدتا در زمینهای خاکی، ناهموار و پُر از خار و خاشاک مبادرت به بازی می کردند. در همین راستا راه اندازی ۱۸ زمین چمن مصنوعی به همراه پایه چراغ های روشنایی با اعتبار سه میلیارد تومان در دستور کار قرار گرفت و امروز این طرح پرارزش ۱۰۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

معاون سازمان منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: طرح راه اندازی خانه های امید با هدف آموزش، توانمندسازی جامعه محلی و پشتیبانی از خلاقیت های اصیل و باارزش روستایی و اعتبار پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در چارچوب راه اندازی ۲۷ خانه امید روستایی و پنج کتابخانه کانکسی در سال ۱۳۹۹ شروع شد و هم اینک ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی با یادآوری این مهم که منطقه آزاد چابهار تنها سازمانی است که سند مسئولیت اجتماعی خویش را تدوین و کتاب آنرا به چاپ رسانده است خاطرنشان کرد: در بحث گردشگری هم اقداماتی همچون اجرای طرح مجتمع های خدماتی و بهداشتی روستاهای ساحلی، مرمت و احیای بناهای قدیمی، ایجاد گذر دائمی فروش صنایع دستی با هدف پشتیبانی از صنعتگران بومی، توسعه بوم گردی ها با اعتبار ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان طی پنج سال قبل انجام شده است.
شهرکی اظهار داشت: طی این مدت همینطور بیشتر از ۳۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در بخش فرهنگی و حوزه هایی همچون راه اندازی خانه فرهنگ و هنر کمالان و استقرار خبرگزاری جمهوری اسلامی در این محل فرهنگی، ساخت ۲۰ مدرسه روستایی و شهری در شهرستان های چابهار، کنارک و دشتیاری و راه اندازی پروژه بزرگ مجتمع شبانه روزی شهید راه خدمت “حسین علیمرادی” در بخش پیرسهراب شهرستان چابهار و سه خوابگاه دانش آموزی «در مرحله عقد قرارداد» در مناطق همجوار در دست راه اندازی است.

وی تصریح کرد: امیدواریم اقدامات انجام شده و طرح های در دست اجرای سازمان منطقه ازاد چابهار که با هدف کمک به ارگان های متولی که از بودجه مکفی برخوردار نیستند بتواند بخشی از محرومیت های سواحل مکران را زدوده و نشاط و سرزندگی را در این دیار پرارزش دوچندان کند.
شهرکی خاطرنشان کرد: در همین راستا از همه افراد و نهادهایی که با ما در انجام این اقدامات مهم و پرارزش مشارکت کردند قدردانی می نماییم.
منبع: