عصر توریسم: مدیر پایگاه میراث جهانی لوت در استان کرمان با اعلان اینکه عملیات اجرائی فاز نخست درگاه ورودی به کویر لوت در منطقه شهداد شروع شده است اظهار داشت که این پروژه تا چهار ماه آتی به پایان می رسد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان معین افضلی اضافه کرد: این عملیات در محور شهداد – نهبندان با اعتباری معادل ۶ میلیاردریال شروع شده است.
وی اشاره کرد: این درگاه ورودی بمنظور ساماندهی تورهای گردشگری، نظم دادن به گردشگران و راهنمایی آنان و همین طور حفاظت بیشتر از میراث جهانی بیابان لوت در دست راه اندازی است.
مدیر پایگاه میراث جهانی کویر لوت در استان کرمان بیان کرد: سالانه بیش از ۱۸۰ هزار توریست ایرانی و خارجی از بیابان لوت و دیگر جاذبه های این منطقه ثبت جهانی دیدن می کنند.
وی تاکیدکرد: بیابان لوت بین سه استان کرمان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان قرار دارد و ۷۰ درصد آن در کرمان واقع شده است؛ ۹۵ درصد از آثار طبیعی شناخته شده این پهنه گسترده نیز که منحصربه فرد و بی همتا هستند در کرمان جای گرفته است.
به گزارش عصر توریسم به نقل از خبرگزاری ایرنا قسمتی از بیابان لوت در سال ۹۵ بعنوان اولین جاذبه طبیعی ایران به ثبت جهانی رسیده که قسمت عمده آن در استان کرمان قرار دارد و بخش شهداد یکی از دروازه های ورود به آن بشمار می رود.
بخش شهداد در ۱۰۰ کیلومتری شرق کرمان قرار دارد.
استان کرمان غیر از کویر لوت ۶ اثر ثبت جهانی دیگر دارد و در مجموع با هفت اثر ثبت جهانی بیشترین تعداد آثار ثبت جهانی را در میان استانهای کشور دارد؛ ارگ بم ( بزرگترین سازه خشتی جهان)، روستای دست کند میمند با چندهزارسال قدمت، باغ زیبای شازده با خاصیت های منحصر به فرد معماری عمارت آن و سه قنات «گوهرریز» جوپار در شهرستان کرمان، «اکبرآباد» و «قاسم آباد» در شهرستان بم به ثبت جهانی رسیده است.
آثار طبیعی در شمال، جنوب و شرق استان کرمان بنا به جغرافیا و خاصیت های اقلیمی این مناطق هرکدام جذابیت و خاصیت های منحصر به فرد خودرا دارد که می تواند هدف توریستهای داخلی و خارجی باشد و شهروندان ایرانی و غیرایرانی می توانند از زیبایی های منحصر به فرد و اقلیم متفاوت این استان بهره مند شوند.
منبع: