به گزارش عصر توریسم بانوی کارآفرین و فعال گردشگری اظهار داشت: آجر به آجر و تجهیزات بومگردی «بهشت شور» را از فروش نسخه به نسخه کتابم به همین نام خریدم و با وجود شرایط سخت کرونا با رعایت دستورالعمل های بهداشتی چراغ گردشگری را در آن روشن نگه داشتم.
کرونا بحرانی است که تاثیرات منفی و لطمه های اقتصادی و اجتماعی آن تا سالهای سال ماندگار خواهد بود، خیلی از فعالان صنعت گردشگری در ۱۸ ماه شیوع ویروس کرونا یا خانه نشین شده اند، یا از این صنعت خارج شده یا تغییر شغل داده اند، خیلی از تاسیسات اقامتی و دفاتر خدمات گردشگری هم کاملا تعطیل شده اند، اما برخی فعالان حوزه گردشگری هوشمندانه روی موضوع آموزش و توانمندسازی منابع انسانی، شیوه ها نوین تبلیغ و بازاریابی محصول، تدوین و تطبیق با استاندارهای بین المللی و کارآفرینی و تعریف خدمات برای پساکرونا تمرکز کردند و چالش کرونا را به یک فرصت برای مناطق روستایی کمتر شناخته شده تبدیل و تلاش کردند چراغ صنعت گردشگری را حتی به اندازه کورسویی روشن نگه دارند.
آریادخت جهان بخشان (متولد ۱۳۶۵ در بوشهر)، مولف و ناشر کتاب بهشت شور، راهنمای گردشگریست. او که دانش آموخته زبان انگلیسی است، بیش از یک دهه در زمینه گردشگری فعالیت می کند و معتقد می باشد بحران کرونا موجب شد روی راه اندازی و توسعه بومگردی در روستایی بنام پهلوان کشی در ۲۵ کیلومتری بوشهر سرمایه گذاری کند. او که عکاس طبیعت و راهنمای گردشگریست در همه این سال ها توریستهایی که به بوشهر می آمدند را برای تماشای کوه نمک در این استان می برد، ناحیه پوشیده از سنگ ها و رنگ ها که نام کتابش با عکسهایی از این منطقه را و پس از آن تاسیسات اقامت و پذیرایی را که در سال ۹۷-۱۳۹۶ راه اندازی کرد بهشت شور گذاشت؛ بومگردی که خرید آجر به آجر و تجهیزات آنرا مدیون فروش نسخه به نسخه کتابش می داند و این نام گذاری ادای دین به کتابش می داند.

سفر و مهاجرت در زندگی و پیشرفت من بسیار موثر بود
جهان بخشان در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره کارهای گردشگری در دوران شیوع ویروس کرونا گفت: از همان نوجوانی همیشه به مسائل فرهنگی و هنری علاقمند بودم و تلاش کردم شهر زادگاهم بوشهر و کشورم را به جهان معرفی کنم. روحیه کنجکاوی، مرا به سمت سفر و گردشگری کشاند. بااینکه محدودیت های خاص خودم را داشتم، آرام آرام که خانواده علاقه و تلاش و دستاوردهای مرا دیدند نه فقط مانع نشدند، بلکه در بسیاری مواقع پشتیبان معنوی ایده ها و فعالیت هایم شدند.
کارآفرین و فعال گردشگری اظهار داشت: الان حدود ۱۰سال است که معرفی جاذبه های گردشگری در فضای مجازی شکل گرفته و بیشتر شده؛ اما من قبل از این در جست وجوی زیبایی های شهرم و استانهای همجوار و همه ایران بودم.
وی بیان کرد: وقتی در دانشگاه لاهیجان قبول شدم، حتی برای خانواده ام سخت بود با این فاصله از بوشهر برای تحصیل بروم. اما یک ترم رفتم و بعد برای دانشگاه مرودشت فارس انتقالی گرفتم. درس خواندنم هم همراه با گردشگری بود. لاهیجان شهر زیبا و خوش آب و هوا بود، بوشهر گرمسیری است اما جاذبه های خاص خودرا دارد. سفر و مهاجرت در زندگی و پیشرفت من موثر بود و الان ساکن تهران، اما عاشق بوشهر هستم و مرکز کارهای گردشگری خودرا در شهر خودم قرار دادم.
جهان بخشان اظهار داشت: شاکله خانواده من فرهنگی و هنری است. من هم از حدود سال ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ عکاسی را شروع کردم؛ آنها وقتی علاقه و تصاویر مرا از طبیعت دیدند، با سفر رفتن من و عکاسی در مسافرت مخالفت نمی کردند. عکاسی در طبیعت شروع فعالیت گردشگری من بود و سفر در طبیعت زیبای استان بوشهر و معرفی جاذبه های بوشهر و روستاهای اطراف آن نخستین سوژه عکاسی من بودکه اوایل دهه ۹۰ بیشتر در رسانه های محلی این کار را انجام می دادم.
وی اظهار داشت: همین علاقه موجب شد در سال ۱۳۹۴یک گالری در مرکز شهر بوشهر دایر کردم؛ اهالی شهر بوشهر، توریستهای داخلی و خارجی که برای دیدن تصاویر و خرید صنایع دستی محلی به گالری من می آمدند، آثار مانند حصیر بافی و دست ساخته های چوبی و محصولات صدفی را از هنرمندان امانی می گرفتم و در گالری به نمایش می گذاشتم و می فروختم که با استقبال گردشگران و هم استانی ها قرار گرفت که موجب ایجاد درآمد برای هنرمندان شهری و روستایی در بوشهر شد.
جهان بخشان اظهار داشت: این نوع درآمد برای من که پیش از آن ترخیص کار گمرک بودم خیلی دلپذیرتر بود، برای اینکه حالا منشا تولید و ایجاد شغل و درآمد برای خودم و چند خانواده شده بودم. اما همچنان معتقد بودم برای معرفی فرهنگ و صنایع دستی بوشهر باید عکاسی را ادامه بدهم، اما نخستین فعالیت و درآمد من در زمینه گردشگری، از یک کتاب عکس بود.
سال ۱۳۹۰هم کتاب عکس بهشت شور را منتشر کردم که برای من منبع درآمد شد؛ بهشت شور نام کوه و صخره های نمکی است با ترکیب هایی از سنگ و رنگ که من آنرا بهشت شور نام گذاری کردم. این کوه رنگی نمک میان دیر و دشتی در استان بوشهر قرار دارد ؛ پس از آن بسیاری تورهای گردشگری از اصفهان و فارس به بوشهر، همین عنوان تور کوه نمک یا تور بهشت شور توریست جذب می کنند. این کتاب در جشنواره های گوناگون دیده شد و موجب جذب توریست خارجی به این منطقه شد.
جهان بخشان اظهار داشت: البته حامیان طبیعت و محیط زیست زیاد موافق معرفی کوه نمک (بهشت شور) و این منطقه نبودند و می گفتند «حضور توریست موجب تخریب این منطقه بکر می شود» در صورتیکه باید توریست را آموزش داد و از این جاذبه و ظرفیت برای مردم منطقه درآمد کسب نمود.
کارآفرین گردشگری اظهار داشت: جلسات زیادی با آنها گذاشتم و توضیح می دادم اگر توریست به این منطقه بیاید به اسکان، پذیرایی و رستوران و فروشگاه نیاز دارد. این احساس نیاز برای مردم این منطقه درآمد به وجود می آورد و به مرور زمان جذب سرمایه گذاری می شود و منابع مالی وارد استان می شود. اما خیلی مخالفت می کردند حتی تابلویی که شخصا به نام کوه نمک یا بهشت شور را برای راهنمایی گردشگران در اطراف نصب می کردم، بر می داشتند. هنوزم هم ورودی آن کوه تابلوی ورودی ندارد البته با تلاش و پی گیری بالاخره پس از چند سال اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ۸۰ و ۶۰ کیلومتری یک تابلوی راهنما بعنوان کوه نمک نصب کرد.

آجر به آجر بومگردی از فروش کتاب بهشت شور است
جهان بخشان افزود: آن سال ها در گالری هنری و صنایع دستی در بوشهر بسیاری گردشگران و مسافران مراجعه می کردند سراغ یک اقامتگاه و پذیرایی خوب می گرفتند، گالری من در منطقه ای در مرکز بوشهر قرار دارد و با ساحل ۱۰ دقیقه فاصله دارد و گردشگرپذیر بود، بسیاری بازیگران و هنرمندان سرشناس هم به خاطر کافه کنار گالری ما می آمدند و گالری بیشتر دیده می شد.
وی اظهار داشت: در روستای پهلو ان کشی (در ۲۵ کیلومتری بوشهر)، یک قطعه زمین ۵۰۰ مترمربعی داشتم به ذهنم رسید خودم سرمایه گذاری کنم و یک اقامتگاه برای گردشگران غیر بومی، و حتی برای اهالی استان راه اندازی کنم؛ از حدود سال ۱۳۹۲ این طرح را شروع کردم و در سال ۱۳۹۵ و ۹۶ با اتکا به توانمندی و اراده خودم مرحله اول آن به بهره برداری رسید؛ البته گاهی جاهایی که به مشکل اداری برخورد می کردم پدرم که از نویسندگان سرشناس بوشهر است، کمک می کرد. این حمایت فقط معنوی بود و هیچ گاه حمایت مالی خانواده را قبول نکردم.
جهان بخشان اظهار داشت: کتاب بهشت شور در سال ۱۳۹۴ به چاپ دوم رسیده بود و ۳۰۰۰ نسخه تجدید چاپ شده بود، بیشتر آنرا در گالری هنری و صنایع دستی خودم فروختم. این سرمایه و درآمد را مدیون همان کوه نمک زیبا و به تعبیر من بهشت شور بودم، آجر به آجر این خانه مسافر و بوم گردی از فروش کتاب بهشت شور بود. همه مصالح آن از سیمان، گچ تا آهن و تجهیزات را از فروش نسخه به نسخه کتابم خریدم.
وی اظهار داشت: وقتی اقامتگاه آماده شد، به رعایت دینی که به کتاب و کوه نمک داشتم، نام آنرا هم بهشت شور گذاشتم، در طراحی این اقامتگاه خانواده محور بودن را در نظر گرفتم، و اهتمام کردم همه امکانات رفاهی و تفریحی و آرامش برای هم اعضای خانواده فراهم باشد؛ در طول این زمان علاوه بر خدمات اقامتی به گردشگران محدود، به اهالی و خانواده های بوشهر هم خدمات پذیرایی می دهیم.
همه چیز برای یک جهش خوب آماده شده بود که کرونا آغاز شد و با کاهش شدید سفر به استان مواجه شدیم، اما من متوقف نشدم و روی تکمیل و تجهیز اقامتگاه بهشت شور تمرکز کردم و بازار هدف خودرا بر روی سفر ایمن و هوشمند برای خانواده ها و شهروندان بوشهری قرار دادم، البته تقاضا خیلی محدود شده بود، اما من تلاش کردم چراغ صنعت گردشگری و بهشت شور را روشن نگه دارم.

با تسهیلات کرونائی بومگردی بهشت شور را تکمیل کردم
جهان بخشان گفت: در دوران کرونا خیلی ناامیدی بوجود آمد، خیلی ها شغل خودرا از دست دادند، اما من تلاش کردم در دوران کرونا در رکود گردشگر، برنامه تقویت و ارتقا بومگردی بهشت شور را پیش ببرم. کرونا نتوانست مرا متوقف نماید. بااینکه بسیاری می گویند تسهیلات کرونائی نگرفتند، اما من پیگیری کردم تا وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم آمدم، وموفق شدم هم برای گالری و هم برای بومگردی بهشت شور سقف تسهیلات قانونی گردشگری گرفتم.
وی ادامه داد: این تسهیلات و کمک خدا، برکت هم به همراه آورد و توانستم ۴ سوییت اقامتی دیگر به اقامتگاه اضافه کنم. الان ۵ سوییت دارم که در یکی که ویژه است۱۰ نفر و در بقیه واحدهای اقامتی ۴ نفر و در مجموع امکان اقامت و پذیرایی از ۲۶ مسافر ایجاده شده است و برای ۱۰ نفر مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد کردم.
از این که ظرفیت اقامتگاه پر نمی گردد غمگین و نا امید نیستم، بالاخره کرونا تمام می شود و این همه خسارت جبران می شود. مهم این است بعنوان یک کارآفرین و فعال گردشگری توانستم مقاومت کنم و دلسرد نشوم و صنعت گردشگری را رها نکنم بااینکه از جان باختن و بیماری همشهریان و هم وطنانم که روزی می توانستند مسافران استان بوشهر و مهمانان ما در بهشت شور باشند بسیار ناراحت هستم.
روند ثبت حریم قلعه دختر (پهلوان کشی) را پیگیری کردم
جهان بخشان اظهار داشت: البته بعنوان راهنمای گردشگری حفاظت از میراث فرهنگی برای من اهمیت خاصی دارد. در نزدیکی بومگردی بهشت شور یک قلعه قرار دارد که من از سال ۱۳۹۲ آنرا می شناختم و همیشه ثبت آنرا پیگیری می کردم و روزی که برای پیگیری تسهیلات کروتایی به وزارتخانه آمدم شرایط این قلعه را توضیح دادم و مسئولان مربوطه هم دستور دادند روند قلعه دختر پهلوان کشی صورت گیرد.
وی اضافه کرد: خوشحالم کتاب بهشت شور علاوه بر جذب توریست، کسب درآمد برای راهنمایان محلی، از تخریب یک جاذبه طبیعی محیط زیستی و گردشگری جلوگیری کرده است؛ یک روز که از وزارت نفت برای حفاری کوه نمک به استانداری بوشهر رفته بودند از استانداری با من تماس گرفتند و گفتند سریع ۱۰نسخه ار کتاب رو بیاور، معاون استاندار وقت کتاب مرا میان همه پخش کرد و گفته بود «تا وقتی منابع رو زمینی داریم سراغ منابع زیر زمینی نخواهیم رفت، درآمد بوسیله گردشگری خیلی بیشتر از درآمد نفت می باشد که روزی به انتها می رسد» و مجوز حفاری صادر نشد.
در زندگی هیچ گاه امیدم را از دست ندادم، معتقدم همین بحران ها و سختی با عث می شود قدر لحظه ها و فرصت را بیشتر بدانیم و برای روزهای روشن تر آماده شویم. همه هدفم این است شهرم و گویش و فرهنگ بوشهر را جهانی کنم تا موجب افتخار و تقویت اعتماد به نفس بیشتر دختران بوشهر و ایران باشم. این حس خوب که با معرفی میراث فرهنگی و صنایع دستی، دختری که در روستا همیشه از معرفی هنر خود ترس داشت حالا محصول صنایع دستی خود عرضه می کند و با افتخار و غرور می گوید «من اهل همان روستایی هستم که کوه نمک دارد.»
کار آفرین و فعال گردشگری اظهار داشت: در سال ۱۳۹۱ در جشنواره بین المللی راهنمایان در کرمان نمایشگاه عکس کوه نمک را برگزار کردم که توجه ۷۰۰ میهمان و راهنمای گردشگری ایرانی و خارجی از ان استقبال کردند و همان جا تصمیم گرفتم راهنمای گردشگری باشم. پس از آن تور برای خانواده، دوستان و از استانهای دیگر حتی برای کارمندان سازمان های دولتی استان برگزار کردم.
جهان بخشان توضیح داد: کتاب بهشت شور دو زبانه است؛ خیلی از چهره های ایرانی که در سطح بین المللی فعالیت داشتند، مرا تحسین کردند. من یک دختر ساده و مانند همه دختران اهل جنوب کشور سخت کوش هستم، اما با افتخار فکر می کنم توانسته باشم با گالری هنری و صنایع دستی، انتشار کتاب و راه اندازی بومگردی بهشت شور چند جوان را به صنعت گردشگری و فعالیت بعنوان راهنمای گردشگری برای کسب درآمد و معرفی استان بوشهر و روستای محل زندگی خود وارد کنم.
منبع: