عصر توریسم: در روزهای اربعین بیشتر مردم باتوجه به برگزاری مراسم اربعین حسینی، قبل از کرونا، بصورت پیاده مبادرت به سفر به کربلا می کردند و برخی هم بصورت هوایی در سال 1400با توجه به شرایط کرونا و رعایت پروتکلهای بهداشتی، سفر به این شهر تنها بصورت هوایی ممکنست و باید همه بلیط هواپیما کربلا تهیه کنند.
در ایام اربعین بیشتر مردم باتوجه به برگزاری مراسم چهلم امام سوم شیعیان، قبل از کرونا، بصورت پیاده مبادرت به سفر به کربلا می کردند و برخی هم بصورت هوایی. در سال ۱۴۰۰با توجه به شرایط کرونا و رعایت پروتکلهای بهداشتی، سفر به این شهر تنها بصورت هوایی ممکنست و باید همه بلیط هواپیما کربلا تهیه کنند.
به این دلیل که کربلا هیچ فرودگاهی ندارد، امکان پرواز مستقیم به این شهر وجود ندارد و مسافرانی که قصد سفر به کربلا را دارند باید بلیط هواپیما عراق اربعین خودرا به مقصد نجف تهیه کنند. از ایرلاین هایی که بلیط هواپیما اربعین را ارائه می کنند می توان به ایران ایر، ماهان ایر، قشم ایر، قطر ایرویز اشاره نمود.
نجف کجاست؟ شهر نجف در گوشه یک صحرا در چند کیلومتری غرب رود فرات قرار گرفته است. با خرید بلیط هواپیما کربلا به شهری می روید که ارتفاع آن از دریا هفتاد متر است. نجف از شهرهای عراق است و مرکز قدرت سیاسی شیعیان در عراق محسوب می شود. حرم مطهر حضرت علی(ع) در این شهر قرار دارد. با خرید آنلاین بلیط هواپیما تهران نجف تنها ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه مسیر را تا نجف طی می کنید. نجف در ۱۶۰ کیلومتری جنوب بغداد قرار دارد و جمعیتی بیش از یک میلیون نفر دارد. مردم نجف به زبان عربی و کردی صحبت می کنند و واحد پول شان دینار عراقی است.
آب و هوا نجف چگونه است؟ در تابستان دمای هوا بسیار بالا می رود و بادهای داغ می وزد؛ به شکلی که دمای آن در تابستان به ۴۵٫۵ درجه سانتیگراد می رسد. اما سرمای آن به حدی است که آب منجمد شده و دما به صفر درجه و گاه به پایین تر از آن نیز می رسد. در فصل تابستان زمانی که گرما شدت می گیرد، مردم به سردابه هایی حفر شده در دل زمین پناه می برند. این سردابه ها به شکلی بدیع و با عمق هایی متفاوت حفر شده اند. دلیل این اختلاف دما در نجف، موقعیت جغرافیایی آنست.
هزینه تهیه غذا در نجف چگونه است؟ هنگام سفر به نجف در رستوران های بین راهی غذا نخورید چون به سبب کیفیت پایین و عدم رعایت کامل بهداشت، احتمال مسمومیت بسیار بالا است. از بهترین رستوران های این شهر می توان به رستوران «سوباط» در خیابان «مصطفی جمال الدین» نجف اشاره نمود.
چگونه از نجف به مکان های زیارتی برویم؟

هر ساله وقتی به ایام اربعین می رسیم و از ماه محرم عبور می نماییم، نجف میزبان سیر عظیمی از زوار و عزاداران می شود. سفر به نجف در روزهای اربعین تجربه ای معنوی خواهد بود.
به نجف که سفر کردید حتما یادتان باشد که به مسجدهای عمران بن شاهین که از قدیمی ترین مسجد نجف است و مسجد الراس در غرب صحن مطهر سر بزنید. همین طور رفتن به مسجد الخضرا در ضلع شرقی و حسینیه صحن شریف در شمال صحن مطهر واقع که درب آن از ایوان سوم از زاویه ی شمال شرقی باز می شود، خالی از لطف نیست. نجف مقصد همیشگی برای زائران اربعین است.
در تاریخ آمده است که قبر حضرت آدم و نوح در این شهر به خاک سپرده شده اند. قبرستان وادی السلام در قسمت شمالی حرم امیرالمومنین قرار دارد و با بیش از ۵ میلیون قبر، بزرگترین قبرستان دنیا شمرده می شود. یکی از جاذبه های دیدنی نجف تکیه بکتاشیه است که از خارج حرم هم می توانید وارد آن شوید. یکی از مکان های معروف نجف مقام امام صادق است که به روایت تاریخ امام صادق در آن نماز خوانده است. این مکان در نزدیکی درب مسجد الراس قرار دارد.
به نجف که رفتید شاید گذرتان به قصر خورنق بخورد. این قصر باشکوه یکی از عجایب سی گانه ای است که در عصر جاهلیت عرب به مدت ۶۰ سال ساخت آن طول کشید. هدف از ساخت این قصر، اقامت یزدگرد یا بهرام بود. بعد از ساخت آن به تصرف ساسانیان درآمد و بعد از گذشت سال ها به دست مسلمانان افتاد. خلیفه های مسلمان یکی بعد از دیگری اهتمام بر حفظ آن داشتند.
آرامگاه علی بن محمد هادی، امام دهم شیعه و امام یازدهم، حسن بن علی عسکری از زیارتگاه های شهر امروزی سامرا است. مسجد جامع سامرا و مسجد و حرم عسکریین دو بنای بنام در سامرا است.
چه عواملی بر قیمت بلیط هواپیما نجف تاثیر دارند؟ نوع ایرلاین، سیستمی یا چارتر بودن بلیط، نوع کلاس پروازی و تاریخ سفر خصوصاً در نزدیکی مناسبت های مذهبی همچون عوامل موثر در قیمت بلیط هواپیما نجف هستند.
م. خ
منبع:

دسته‌ها: توریسم