عصر توریسم: معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: باز شدن مرزها و صدور مجدد روادید برای گردشگران در جلسه ستاد ملی مقابله کرونا تصویب شده است که بارقه امید و احیای تدریجی و پیش بینی پذیری در کسب و کارهای صنعت گردشگری را ایجاد خواهدنمود.
علی اصغر شالبافیان عصر روز دوشنبه ( ۵ مهرماه) در آیین بزرگداشت روز جهانی گردشگری در برنامه دانشگاه آنلاین گردشگری پایدار و میراث جهانی درباره برنامه ها و رویکردها معاونت گردشگری در دولت سیزدهم اظهار داشت: برای موفقیت در توسعه صنعت گردشگری باید همه ذی نفعان این صنعت در نظر گرفته شوند؛ لازمه توسعه گردشگری به شدت نیازمند جلب مشارکت ذی نفعان مختلف این صنعت است؛ بررسی تجربه های موفق و ناموفق در سطوح سیاست گذاری و سطوح طرح های خرد توسعه ای هم این رویکرد را تایید می کند.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گفت: در خلا و با درنظر گرفتن فقط قسمتی از ذی نفعان صنعت گردشگری و نشنیدن صدای آنها و لحاظ نکردن منافع همه آنها نمی توان گردشگری را توسعه داد، این نوع رویکرد اقداماتی که انجام دادیم را تفهیم می کند.

شالبافیان با اشاره به دو دهه فعالیت دانشگاهی، اجرائی و همکاری با مجلس اشاره کرد: در رویکرد اول به جلب همکاری و مشارکت همه ذی نفعان برمبنای مبانی نظری و تحقیقی اعتقاد داریم؛ و در رویکرد دوم که باید همگرایی و انسجام ذی نفعان گردشگری در برخورد با برخورد سایر حوزه ها باید تقویت شود.
وی اشاره کرد: زمانی می توان گردشگری را در بالاترین سطوح سیاست گذاری کشور طرح و بحث نماییم و جا بیاندازیم که میان همه ذی نفعان گردشگری انسجام و همگرایی وجود داشته باشد. با تفرق به جایی نمی رسیم و هر اقدامی که تقویت کننده همگرایی و انسجام باشد و منافع همه بخش ها را تامین کند مورد تایید و پیگیری خواهد بود و به اقدامات اختلاف زا و منازعات بی نتیجه را توجه نخواهیم کرد.
معاون گردشگری کشور عملگرایی و نتیجه گرایی را یکی از رویکرد های اصلی در زمینه گردشگری عنوان نمود و اظهار داشت: دانشگاهی بودن معطوف به عدم عملگرایی نیست، بلکه اقداماتی که برنامه ریزی و اجرائی می شود باید تا رسیدن به نتیجه پی گیری شود و دستگاه اجرائی باید خروجی داشته باشد.
فعالان گردشگری نجیبانه مسائل صنعت گردشگری را تحمل کردند
شالبافیان با بیان اینگه بخش گردشگری به برخی اقدامات فوری و اضطراری نیاز دارد اظهار داشت: یک سری از عوامل از اواخر سال ۹۷ و اوایل ۹۸ همچون سیلاب سراسری، ناآرامی های آبان ماه ۹۸ و نگرانی های بعد از ترور ناجوانمردانه سردار شهید سلیمانی و پس از آن شیوع ویروس کرونا تاثیرات زیادی روی صنعت گردشگری گذاشت.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی افزود: اگر ورودی گردشگری رشد هم داشته است بیشتر به سبب کم شدن ارزش پول ملی در یک روند ۱۲ ساله است؛ اما گردشگری یک بخش بسیار لطمه دیده است و فعالان این صنعت نجیبانه این مسائل و اتفاقات را تحمل کرده اند، قسمتی از اقداماتی که در نظر گرفته شده برای رفع مسائل و مشکلات به وجود آمده در این دوران است.
شالبافیان اضافه کرد: از ابتدا که مهندس ضرغامی برای این مسئولیت عرضه شدند به ایشان مشورت های فکری دادیم تا اقدامات فوری برنامه ریزی و به مراجع دولتی منعکس شود؛ تمدید معافیت های مالیاتی، امهال تسهیلات و بدهی های بانکی، حمایت های مالی از کسب وکارها که کافی نبود، اما ابتدایی و حداقلی و تا شهریور ۱۴۰۰ بود که در خواست کردیم این حمایت ها به سبب استمرار کرونا تمدید شود.
تصویب صدور مجدد روادید برای گردشگران در جلسه ستاد ملی مقابله کرونا
شالبافیان اظهار داشت: وزارت میراث فرهنگی و معاونت گردشگری بصورت جدی شخص وزیر از زمان معرفی به دنبال صدور مجدد روادید و باز شدن مرزها برای گردشگران بودند، که خوشبختانه باز شدن مرزها و صدور مجدد روادید برای گردشگران در جلسه ستاد ملی مقابله کرونا تصویب گردید و رئیس جمهوری هم در جلسه هیات دولت به مناسبت روز جهانی گردشگری بر آن تاکید داشت که بارقه امید و احیای تدریجی و پیش بینی پذیری در کسب و کارهای صنعت گردشگری ایجاد خواهدنمود.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد: برای خیلی از فعالان صنعت گردشگری خصوصاً کسب و کارهای در رابطه با گردشگری ورودی درباره حضور در نمایشگاه های گردشگری بین المللی برای پیش بینی ورود توریست به کشور مبهم و غیرقابل پیش بینی بود که با مطالبه و پیگیری آقای وزیر و بخش خصوصی، صدور مجدد روادید محقق شد.
وی به نیازهای غیر از دوران کرونا برای صنعت گردشگری اشاره نمود و اضافه کرد: صنعت گردشگری باید در نظام اداری کشور موقعیت یابی شود؛ آن جایی که گردشگری می تواند نقش آفرین باشد مورد توجه باید قرار گرفته و بکار گرفته شود، کار سختی است و نمی خواهیم افق رویایی ترسیم نماییم بلکه یک مسیر را شروع می نماییم اما باید پیموده شود تا صنعت گردشگری متحول شود که آقای وزیر مذاکره با دستگاه های مرتبط دراین زمینه را در برنامه کاری خود قرار داده اند.
استفاده از ظرفیت گردشگری برای تقویت ارتباطات بین ملت ها
شالبافیان با اشاره به دیدارهای وزیر با فرمانده ارتش و دبیر مناطق آزاد تجاری اظهار داشت: این اقدامات تصادفی نیست، مناطق آزاد تجاری یکی از نقش آفرینان حوزه گردشگریست نمی توان بدون هماهنگی و همکاری گردشگری را توسعه داد. گردشگری کشور در ساختمان اداری خلاصه نمی گردد بلکه همه در این عرصه نقش آفرین هستند و باید یک رویکرد ملی شود تا نشانه های آن آشکار شود.
وی درباره رویکرد همکاریهای بین المللی در توسعه گردشرگری اظهار داشت: از فرصت های منطقه ای و ارتباطات با شریکان راهبردی سیاست های کشور باید استفاده حداکثری شود، و ظرفیت گردشگری برای هموار کردن و تقویت ارتباطات بین ملت ها و کشور و تسهیل روابط به کار گرفته شود.
دستورالعمل های کارهای گردشگری باید بازنگری و شفاف شوند
شالبافیان به اولویت همکاری با اساتید دانشگاهی و متخصصان گردشگری اشاره نمود و اضافه کرد: برنامه هفتم توسعه را در پیش داریم، باید جهت گیری هایی که برای گردشگری و منافع ملی در نظر گرفته شود باید در این برنامه در نظر گرفته شود. تعدادی از مقررات و دستورالعمل ها که برای فعالیت باید بازنگری شود. تعدادی از این دستورالعمل ها باید فرصت آفرین و در بعضی دیگر از سوء استفاده ها جلوگیری شود. تعدادی از این ضوابط در دوره مسئولیت دکتر تیموری معاون سابق مورد توجه قرا گرفت اما به سبب تغییرات ساختاری وزارتخانه که هم اکنون بخش سرمایه گذاری زیرمجموعه معاونت گردشگری قرار گرفته مناطق نمونه و فرایندها نیازمند توجه است که در اولویت کاری ما قرار خواهد گرفت.
قانون ایرانگردی و جهانگری را هم که سه دهه تصویب شده به سبب تغییرات در ذی نفعان و بازیگران صنعت گردشگری و منافع آنرا بازبینی خواهیم کرد و نیازمند کمک مشورت جامعه دانشگاهی و متخصصان هستیم.
اربعین نقش گردشگری در همگرایی و نزدیک شدن ملتها را نشان داد
شالبافیان در قسمتی از برنامه با اشاره به همزمانی روز جهانی گردشگری با آیین اربعین حسینی اظهار داشت: تقارن شدن این دو روز و و دو رویداد توانمندی و ظرفیت حوزه گردشگری برای به نزدیکتر کردن ملت ها و کشورها، ایجاد صلح و تالیف قلب ها را نشان می دهد، شاید هیج ابتکار و اقدام سازمان یافته دولتی نمی توانست مانند اربعین نقش گردشگری را در همگرایی و نزدیک شدن مردم را در بر داشته باشد.
معاون گردشگری درباره «گردشگری برای رشد فراگیر» بعنوان شعار روز جهانی گردشگری سال ۲۰۲۱ گفت: گردشگری به مثابه موجود زنده، حساس و یادگیرنده عمل کرده است، در بررسی تاریخ تحول گردشگری از بعد از جنگ جهانی دوم کاملا این خاصیت ها برجسته است. شعار امسال متاثر از همین خاصیت های سه گانه است.
وی با اعلان اینکه یادگیرندگی گردشگری در خود صنعت نهفته است، اضافه کرد: شاید زمانی اینکه همه ذی نفعان صنعت گردشگری منفعت داشته باشند اساسا مطرح نبوده و مورد توجه نبوده است اما حالا در دبیرکل سازمان جهانی گردشگری تذکر داده شده است، نظریه های برنامه توسعه گردشگری تا همین دو دهه قبل این نوع رویکرد را نداشت و امروز توسعه گردشگری تغییر کرده است.
رشد گردشگری فراگیر نباشد نمی تواند دوام داشته باشد
شالبافیان صنعت و حوزه اجرا را آزمایشگاه مبانی نظری گردشگری عنوان نمود و افزود: هر استاد دانشگاهی باید بتواند نظریه های خود آزمایش کند، در گردشگری هم باید نظریه پرداز این پدیده را که در هر لحظه درحال تغییر و تکامل و تاثیر پذیر است آزمایش کند، برای اینکه تنها راه فهم دقیق و جامعه اش، ارتباط داشتن و درگیر شدن است و جامعه دانشگاهی در زمینه صنعت هم باید به این سو حرکت کنند
وی اشاره کرد: انتخاب عنوان رشد فراگیر در شعار سال ۲۰۲۱ یک اتفاق تصادفی نیست و برمبنای یادگیرندگی و مستندسازی و رصد این صنعت به این شعار رسیده است، اگر رشد گردشگری فراگیر نباشد نمی تواند دوام داشته باشد تا آن زمان که منافع برای همه ذی نفعان تامین نشود استمرار نمی تواند داشته باشد این ناشی از تجریه بشری است که در شعار سال ۲۰۲۱ منعکس شده است.
بنگاه های کوچک مقیاس و خانواده محور گردشگری در نظر گرفته شوند
شالبافیان افزود: شاید تقارن همه گیری کرونا با موضوع گردشگری این فهم را دقیق تر کرده است، که دیگر نباید فقط بنگاه های بزرگ مقیاس گردشگری را دید بلکه بنگاه باید بنگاه های کوچک مقیاس و خانواده محور گردشگری را هم باید در نظر گرفت.
معاون گردشگری کشور اضافه کرد: به تعبیر سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) اگر صنعت گردشگری چهار ذینفع اصلی «گردشگر، جامع محلی، عرضه کنندگان مختلف و دولت» دارد، رشد فراگیر مستلزم تشخیص، توجه به منافع هر یک از این ذی نفعان و بعد از آن درگیر کردن آنها برای همکاری است؛ بااینکه منافع این چهار بخش در جاهایی هم افزایی و اشتراک است اما متفاوت هم است. این رویکرد و مفهوم از بالانرین سطوح سیاست گذاری تا پایین ترین طرح های توسعه ای باید تسری یابد تا قابل دوام باشد.
در آیین بزرگداشت روز جهانی گردشگری در برنامه دانشگاه آنلاین گردشگری پایدار و میراث جهانی که بصورت وبینار آنلاین برگزار شد، حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران، محمدرضا مجیدی رئیس کل باشگاه گردشگری فرهنگی یونسکو و مدیرعامل اتجمن ایرانی همکاری یونسکو، حمید ضرغام بروجنی استاددانشگاه علامه طباطبایی، پرفسور جعفر جعفری از دانشگاه ویسکانسین آمریکا و پروین داداندیش رئیس دانشگاه آزادی اسلامی تهران غرب درباره نقش گردشگری در توسعه فرهنگی وپایدار و گرامیداشت روز جهانی گردشگری سخنرانی کردند و مهنا نیک بین دبیر کل باشگاه گردشگری فرهنگی یونسکو و مدیرعامل اتجمن ایرانی همکاری یونسکو و دبیر این رویداد سه روز برنامه های فردا و پس فردا ( ۶ و ۷ مهر ماه ) را تشریح نمود.