به گزارش عصر توریسم مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران اظهار داشت: از نیمه دوم سال 1399 تا اختتام نیمه نخست سال 1400 یک هزار و 298 میلیارد و 560 میلیون ریال سرمایه گذاری در صنعت گردشگری استان انجام شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران، سیف الله فرزانه این حجم سرمایه گذاری در استان شامل ۲۳ پروژه اقامتی، پذیرایی و مجموعه بوم گردی است که با بهره برداری از آنها ظرفیت اقامتی و اشتغال در بخش گردشگری مازندران به شکل محسوسی افزایش خواهد یافت.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون ۲۱۴ پروژه با حجم سرمایه گذاری بیش از ۱۸۶ هزار میلیاردریال در نقاط مختلف مازندران درحال ساخت است، اشاره کرد: با شروع به کار این پروژه ها پیش بینی می شود ۱۴ هزار و ۹۲۹ فرصت شغلی جدید ایجاد و ۱۵ هزار و ۱۸۶ تخت به ظرفیت اقامتی استان اضافه شود.
فرزانه درباره تعداد اقامت گردشگران در مازندران طی سال قبل اظهار داشت: پارینه ۱۸ میلیون و ۳۲۴ هزار و ۲۴۰ نفر توریست داخلی با میانگین ۴ شب و ۵ روز در مازندران اقامت کردند. امسال هم تا کنون اقامت بیش از ۴ میلیون توریست در استان به ثبت رسیده است.
مدیرکل میراث فرهنگی مازندران از صدور ۷۲ گواهینامه استانداردسازی تأسیسات گردشگری طی یک سال قبل آگاهی داد و اظهار داشت: ۱۴۷ پرونده برای دریافت گواهینامه استاندارد آماده طرح در کمیسیون درجه بندی است.
وی اشاره کرد: از سال قبل تا کنون ۷۷ موافقت اصولی با حجم سرمایه گذاری بیش از ۴۹ هزار میلیاردریال صادر شده که در صورت صدور مجوز نهایی و بهره برداری این پروژه ها ۴ هزار و ۴۴ فرصت شغلی در منطقه ایجاد خواهد شد.
فرزانه صدور مجوز ایجاد یک مجموعه بوم گردی، واحد پذیرایی، متل، هتل آپارتمان و دو مجتمع تفریحی و توریستی را از دیگر برنامه های یک سال اخیر سرمایه گذاری در زمینه گردشگری برشمرد و اضافه کرد: برای این پروژه ها یک هزار و ۳۴۱ میلیاردریال سرمایه گذاری شده که با بهره برداری از آنها برای ۲۰۵ نفر شغل ایجاد خواهد شد.
به گفته وی هم اکنون ۵ هزار و ۵۳۶ تأسیسات گردشگری شامل هتل، متل، هتل آپارتمان، میهمان پذیر، اقامتگاه بوم گردی، مجتمع گردشگری، خانه مسافر، رستوران بین راهی، مراکز گردشگری سلامت، دفاتر خدمات مسافرتی، مراکز گردشگری تفریحی و سایر تأسیسات ساحلی و کمپینگ در مازندران فعال می باشند که بیشترین لطمه اقتصادی ناشی از کرونا را متحمل شدند.
مدیرکل مازندران با اشاره به پرداخت ۳۴۳ میلیاردریال تسهیلات خسارت ناشی از کرونا اشاره کرد: این تسهیلات به ۷۱۵ مجموعه تأسیسات گردشگری متقاضی که در مجموع یک هزار و ۸۹۸ نفر در آن مشغول به کارند پرداخت شده است.
منبع: