مدیر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: محور غرب یکی از محورهای مورد توجه و دغدغه ما برای گردشگریست که آنرا در همایش ها و مراسمات جهانی گردشگری هم مطرح می نماییم.
محمد قاسمی عصر پنجشنبه در آیین گرامیداشت روز جهانی گردشگری گفت: معرفی و بها دادن به مناطق کمتر شناخته شده یا کمتربرخوردار از سیاست های وزارت بوده که توجه به محور غرب کشور هم در همین راستا است.
وی اضافه کرد: امیدواریم پس از گذشتن از دوران شیوع ویروس کرونا شاهد سیل عظیمی از حضور توریست باشیم که سبب بهبود شرایط شغلی این حوزه شود که در طول این مدت لطمه دیدند.
قاسمی افزود: روز گردشگری در دنیا بزرگ داشته می شود و یک کشور را بعنوان پایلوت انتخاب می کنند که ما هم به این نتیجه رسیدیم استان هایی را بعنوان پایلوت در این روز به گرامیداشت اختصاص دهیم.
وی با اشاره به برگزاری این روز با همکاری استانهای کردستان و کرمانشاه در گرامیداشت روز گردشگری در اورامان تخت تصریح کرد: فرهنگ گردشگری و گردشگرپذیری در پوست و خون مردم این خطه ریشه کرده است.
قاسمی اشاره کرد: گردشگری تنوع پیدا کرده و محصولات مختلف قابل ارائه به گردشگران است بدین سبب باید مسیرهای جدید گردشگری را معرفی نماییم.
وی با اشاره به این که یکی از اجزایی که سبب ثبت جهانی این منطقه شده زبان آنها بوده است اظهار داشت: فرهنگ غنی، اداب و رسوم، خوراک، پوشاک و آیین های مذهبی و بومی از عواملی است که توریست را به خود جذب می کند.
مدیر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: ما به دنبال توریسم انبوه نیستیم و گردشگری قابل پذیرش است که بتواند منابع را برای نسل های آینده حفظ کند.
وی با اعلان اینکه جشنواره ها یکی از ابزارهای معرفی جاذبه های گردشگریست اضافه کرد: در ستاد مرکزی وزارتخانه از هرگونه حمایتی برای معرفی جاذبه ها دریغ نخواهیم کرد.
آیین گرامیداشت روز جهانی گردشگری عصر روز پنجشنبه با حضور تعدادی از مسئولان و علاقمندان حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در شهر هورامان انجام شد.
«منظرفرهنگی هورامان» در چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو (سه شنبه پنجم مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۲۷ جولای ۲۰۲۱) در شهر فوجوی چین، با تصویب اعضای کمیته، بعنوان بیست و ششمین میراث ملموس کشورمان در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.
منطقه هورامان با دارا بودن معماری پلکانی، آب و هوای مطبوع، آداب و رسوم سنتی، پوشش خاص، صنایع دستی و غذاهای محلی خود منحصربفرد است. این منطقه استانهای کردستان، کرمانشاه و قسمتی از اقلیم کردستان عراق را در برمی گیرد که در کردستان، بخش هایی از شهرستان سنندج، کامیاران و سروآباد و در کرمانشاه، شهرستان جوانرود، پاوه، روانسر و ثلاث باباجانی را شامل می شود.
بر اساس بررسی های صورت گرفته هورامان بیش از ۷۰۰ روستا را در این ۲ استان غربی ایران شامل می شود و شواهد دیرینه شناسی بدست آمده نشان میدهد که قدمت هورامان به دوران پارینه سنگی میانی و به حدود ۴۰ هزار سال پیش از میلاد مسیح برمی گردد.
استان کردستان دارای یک هزار و ۵۲۴ اثر تاریخی شناسایی شده و ۹۱۵ اثر تاریخی ثبت شده شامل آثار تاریخی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان های طبیعی بوده که ۹۱۵ اثر ثبت شده استان در لیست آثار ملی شامل ۷۷۸ اثر غیر منقول (شامل آثار تاریخی، تپه، محوطه و بنا)، ۲۵ مورد میراث طبیعی، ۹۳ مورد میراث معنوی و ۲۹ مورد میراث منقول است.