به گزارش عصر توریسم مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی اظهار داشت: هم اکنون 76 اقامتگاه بوم گردی در این استان فعال است که 11 اقامتگاه بوم گردی در یک سال قبل به بهره برداری رسیده است.
حسن رمضانی روز پنجشنبه به رسانه ها گفت: در خراسان جنوبی به سبب وجود روستاهایی با قابلیت های کم نظیر تاریخی، فرهنگی و طبیعی، تقویت گردشگری روستایی از اولویت های توسعه گردشگریست.
وی اظهار داشت: طی این سال ها تمرکز بر راه اندازی و بهره برداری از اقامتگاه های بوم گردی در این روستاها بوده است و اساسا ورود گردشگران به این اقامتگاه ها موجب صدور فرهنگ این منطقه از کشور بوسیله ارائه محصولات محلی، خوراک، لباس و پارچه های سنتی، آداب و رسوم و صنایع دستی می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی اضافه کرد: با وجود انتشار ویروس کرونا، در زمینه گردشگری و سرمایه گذاری استان خراسان جنوبی کارهای چشم گیر و گسترده ای انجام شده که اجرای ۱۰۵ پروژه سرمایه گذاری در زمینه گردشگری همچون این اقدامات بوده است.
وی بیان کرد: عملیات اجرائی ۳۶ پروژه سرمایه گذاری دولتی و ۶۹ پروژه سرمایه گذاری بخش خصوصی در یک سال اخیر (از هفته گردشگری سال قبل تاکنون) در این استان انجام شده و بیشترین نوع پروژه های سرمایه گذاری استان اقامتگاه های بوم گردی و سپس سفره خانه سنتی و دفاتر خدمات مسافرتی بوده است.
رمضانی اظهار داشت: از ۳۶ پروژه سرمایه گذاری دولتی، ۲۰ پروژه تامین زیرساخت های مورد نیاز تاسیسات گردشگری و مناطق روستایی گردشگری خراسان جنوبی بوده که این پروژه ها شامل پروژه گردشگری بند دره بیرجند، ساختمان کمپ نجوم سه قلعه سرایان، آبرسانی کمپ بشرویه، روشنایی کمپ گردشگری نهبندان، تکمیل برق رسانی کمپ کویری همت آباد، اجرای فاز اول برق رسانی آبیز زیرکوه و سایر موارد است.
وی گفت: ۶۹ پروژه از قبیل هتل، مجتمع گردشگری، اردوگاه گردشگری، اقامتگاه بوم گردی و سنتی و مجتمع بین راهی با سرمایه گذاری ۷۵۰ میلیاردریال بخش خصوصی و با تسهیلات ۱۵۰ میلیاردریال در یک سال قبل در دست اجرا بوده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی افزود: شیوع ویروس کرونا خسارت های فراوانی را به بخش گردشگری وارد کرده که اهتمام شد با پرداخت تسهیلات از واحدهای گردشگری حمایت شود و در این راستا ۸۵ میلیاردریال تسهیلات ناشی از شیوع ویروس کرونا به فعالان صنعت گردشگری استان در این بازه زمانی پرداخت شده است.
وی اظهار داشت: جاذبه های گردشگری استان خراسان جنوبی هر سال میزبان توریستهای داخلی و خارجی فراوانی بوده که متاسفانه امسال به دلیلی شیوع ویروس کرونا و محدودیت های ناشی از آن، استان میزبان ۱۰۴ هزار و ۷۴۴ نفر توریست داخلی و ۲۰ توریست خارجی بوده است.
معاون گردشگری، سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی هم اظهار داشت: در یک سال قبل ۷۸ موافقت اصولی اولیه در این استان صادر گردیده است.
مرتضی عربی اضافه کرد: باتوجه به شیوع ویروس کرونا و شرایط حاکم بر جامعه، هشت برنامه زنده در شبکه های مجازی با موضوعات تخصصی گردشگری با همراهی انجمن های مردم نهاد استان طی سال قبل اجرا شد.
معاون گردشگری، سرمایه گذاری و تامین منابع اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی بیان کرد: پنج دوره آموزشی مدیران و کارکنان در رابطه با صنعت گردشگری نیز در یک سال اخیر برگزار شده است.
وی اظهار داشت: برگزاری تورهای آشناسازی برای توراپراتورهای منتخب کشوری، تولید محتوای ویدیویی جدید و باکیفیت چندزبانه از جاذبه های گردشگری استان بمنظور پخش در شبکه های مجازی و صدا و سیما، حضور در نمایشگاه های داخلی و بین المللی، افزایش تعداد تاسیسات گردشگری از برنامه های پیش بینی شده برای دوران پسا کرونا است.
عربی اضافه کرد: هم اکنون ۹ هتل، ۷۶ اقامتگاه بوم گردی، ۱۶ میهمان پذیر، ۵۱ مجتمع خدمات رفاهی بین راهی، ۱۸ سفره خانه سنتی و ۳۵ دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری در استان خراسان جنوبی فعال است.
۲۷ سپتامبر (پنجم مهر) روز جهانی گردشگری در کشور ما شروع هفته گردشگریست.

منبع: