همدان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان اظهار داشت: بر مبنای ضوابط، قوانین و ابلاغیه روز گذشته دفتر ثبت آثار وزارت خانه میراث فرهنگی، در مورد تخریب مدرسه تاریخی ظفر پیگیری حقوقی خواهیم کرد و در مورد این مورد هم باید مانند خانه کبابیان و بر مبنای ضوابط شورایعالی معماری و شهرسازی رفتار کرد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، علی مالمیر دوشنبه ۱۲ مهرماه در جلسه فوق العاده کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر همدان با اعلان اینکه مبحث حفظ بافت واجد ارزش تاریخی باید مدیریت شود، اضافه کرد: بافت واجد ارزش تاریخی همدان در سال ۱۳۸۸، ابلاغ و در سال ۱۳۹۴ ابلاغیه اول توسط سازمان وقت به وزارت کشور اعلام شد، همینطور در همین سال تطبیق صورت گرفت و بافت تاریخی همدان توسط شورای عالی معماری و شهرسازی کشور ابلاغ گردید.
وی با اعلان اینکه قبل از تخریب مدرسه ظفر، از سال ۹۲ مطالعاتی در مورد آن شروع شده بود، اشاره کرد: لکه های واجد ارزش واقع در بافت تاریخی به صورت پلاک به پلاک به شهرداری ابلاغ گردیده است و مدرسه ظفر را هم شامل می شود.
مالمیر اضافه کرد: به لحاظ حقوقی در داخل بافت و در مورد بنا، هر آنچه واجد ارزش است باید حفظ شود و اگر مقرر است مجوزی صادر شود و اقدامی صورت گیرد باید از میراث فرهنگی استعلام داشته باشد و اگر استعلام هم نمی شد، از آنجائیکه لکه های تاریخی و ارزشی اعلام شده، نباید تخریب می شد.
این مقام مسئول با طرح این سوال که اگر مجوز تخریب بنا گرفته شده، چگونه است و اگر نه وظیفه شهرداری در نظارت بر تخریب و ساخت و ساز چیست؟ بیان کرد: مالک اظهار کرده است که بارها در مورد این بنا با شهرداری مکاتباتی داشته و رفع خطر و خاکبرداری توسط او انجام نشده است.
وی با اعلان اینکه در این موارد ضوابط میراث حاکم است، اظهار داشت: در شورای معماری و شهرسازی هم تاکید شده بناهایی که واجد ارزش نباشند اما متعلق به دهه ۴۰ و پیش از آن باشند اگر تخریب شوند باید عین به عین ساخته شوند.
مالمیر در ادامه مطرح کرد: مصوبه فوق در ارتباط با سال ۸۹ است اما میراث فرهنگی ضوابط را سال ۹۹ اعلام نموده است، علاوه بر این حتی به فرض اگر کاربری هم تغییر کند کالبد بنا مهم می باشد و مساله کاربری، مبحث دوم است، از سوی دیگر باید تکلیف مشخص شود که آیا در همدان می خواهیم بافت تاریخی داشته باشیم یا خیر؟ و اگر مقرر است بافت تاریخی داشته باشیم، باید الزامات آنرا رعایت نماییم و اگر مقرر است نداشته باشیم باید به جمع بندی برسیم و برای خود محدودیت ایجاد نکنیم و هزینه هایش را هم پرداخت نماییم.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان با اعلان اینکه محله ذوالریاستین جزو منطقه هایی است که بعنوان بخشی از ارزش های نهفته در پرونده برای ثبت جهانی آماده شده است، افزود: پرونده نهایی ثبت جهانی ترجمه و به یونسکو ارسال شده است و جزو هسته اصلی معماری است که اگر از بین برود پرونده به چالش کشیده می شود.