رئیس جامعه هتلداران ایران از تدوین بسته حمایتی برای صنعت توریسم و بهبود وضعیت این صنایع صدمه دیده از کرونا اطلاع داد.
جمشیده حمزه زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا در مورد ارسال نامه جامعه هتلداران ایران به علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مورد عرضه پیشنهاد های حمایتی اظهار داشت: هتل ها و مراکز اقامتی گردشگری در همه گیری کرونا، صدمه های گسترده ای دیدند و تابحال بسته های حمایتی کمک چندانی به این مراکز اقامتی و هتل ها نکرده است. در صورت واکسیناسیون ۷۰ درصدی جمعیت تا آخر سال و عرضه روادید ورود به توریستهای خارجی میتوان تاب آوری فعالان صنعت توریسم را به حداکثر رساند.
وی بازپرداخت وام کرونا ای از نیمه سال ۱۴۰۱ به مدت سه سال با همان بهره ۱۲ درصدی بدون لحاظ جریمه، همینطور امهال پرداخت قبوض آب برق گاز مصرفی تاسیسات گردشگری تا نیمه دوم سال ۱۴۰۱ همچون دیگر موارد حداقلی برای بازگشت به شرایط معمول دانست.
حمزه زاده اظهار داشت: بخشودگی اجاره بهای تاسیساتی که توسط دولت، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری شهرداری ها، اوقاف و مابقی نهادهای عمومی و دولتی در اختیار بخش خصوصی گرفته همچون دیگر موارد است. خیلی از این صاحبان صنایع که از آغاز اسفند سال ۹۸ تا آخر سال ۱۴۰۰ تنها به حفظ و نگهداری اماکن پرداختند و نفعی نبردند، قراردشان، دو سال تمدید شود.
رئیس جامعه هتلداران ایران اظهار داشت: شروع پرداخت ارزش افزوده دو فصل سال ۱۴۰۰ به فصل دوم سال ۱۴۰۱ به صورت اقساط یکساله موکول گردد، همینطور تمام عوارض شهرداری ها در سالهای ۹۹ و ۱۴۰۰ مرتبط به تاسیسات گردشگری شامل بخشودگی شود.

حمزه زاده یکی دیگر از شرایط برای بازگشت صنایع گردشگری به شرایط حداقلی را تمدید مهلت پرداخت وام کرونایی تا آخر سال ۱۴۰۰ و تسهیل روند پرداخت وام ها و تغییر در نحوه محاسبه مبالغ وام ها دانست و اظهار داشت: مبالغ وام ها با عنایت به حجم سرمایه گذاری یا کاربری های مختلف مجموعه گردشگری، همانند کاربری های فرهنگی میراث و گردشگری تغییر کند. امیدواریم این بسته های گردشگری در ستاد ملی مقابله با کرونا تایید و بعد از آن اجرایی شود.
شیوع کرونا که از اسفند ۱۳۹۸ شواهدی از آن در ایران هم مشاهده شد و با چند دوره قرنطینه و منع مسافرت همراه بود، خسارت زیادی به صنعت توریسم زده است. هر چند آمار متفاوتی از میزان این خسارات مطرح می شود، آمار دقیق از آن در دست نیست و گفته می شود طی ۱۸ ماه گذشته حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان به بخش های مختلف این صنعت صدمه وارد شده است.

منبع: