دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه پشتیبانی از زیست بوم خلاق به رونق اقتصاد کشور می انجامد، تصریح کرد: دستاوردهای فرهنگی فرصتی برای صادرات محصوب می شوند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، پرویز کرمی در نمایشگاه فناوری های نرم، صنایع فرهنگی و خلاق که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افتتاح شد، با بیان اینکه پشتیبانی از توسعه صنایع فرهنگی و خلاق هم پای زیست بوم نوآوری از اولویت های اصلی معاونت علمی و فناوری است، اضافه کرد: در کنار پشتیبانی از تجاری سازی فناوری ها و پژوهش های مرز دانش دو فعالیت اصلی را هم در دستور کار داریم که شامل پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و شرکتهای خلاق است.
کرمی ضمن اشاره به اهمیت پشتیبانی از صنایع خلاق و فرهنگی اظهار داشت: اخیرا و بر مبنای نیازسنجی صورت گرفته توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پشتیبانی از زیست بوم شرکتهای خلاق و صنایع فرهنگی که متولی خاصی در کشور نداشتند، مورد توجه قرار گرفت؛ چونکه خیلی از این شرکت ها امکان احراز شاخصهای دانش بنیان شدن را نداشتند، باآنکه خلاقیت و نوآوری در آنها وجود داشت و کسب و کاری نوآور محسوب می شدند. ازاین رو برنامه توسعه زیست بوم صنایع خلاق و فرهنگی در دستور کار قرار گرفت.
وی ضمن اشاره به روند شکل گیری زیست بوم نوآوری در ایران، خاورمیانه و جهان، اظهار نمود: ایران بزرگترین زیست بوم نوآوری و فناوری منطقه را دارد. به تازگی، بر مبنای تازه ترین گزارش شاخصهای جهانی نوآوری Gii، ایران جایگاه و رتبه ۶۰ را به خود مختص کرده است، در حالیکه در آغاز راه رتبه ۱۲۰ را داشتیم که به واسطه اقدامات و حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از زیست بوم نوآوری و فناوری این رتبه به ۶۰ ارتقاء یافت.
رئیس ستاد اجرایی سازی سند ملی توسعه فناوری های نرم و خلاق به ابلاغ سند ملی توسعه فناوری های فرهنگی و نرم اشاره نمود و اظهار داشت: برای تقویت این شرکتهای خلاق، با کمک مجلس شورای اسلامی، قانون پشتیبانی از جهش تولید با هدف بهسازی و صدمه زدایی قانون فعلی پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان، مطرح شده و درحال تصویب است. از آن جایی که هیچ سهمی برای صنایع خلاق در قانون قبلی دیده نشده بود، بسیار سعی کردیم تا پشتیبانی از زیست بوم خلاق هم به قانون جدید افزوده شود که خوشبختانه در حال انجام می باشد.
دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از گام های پیموده شده برای توانمندسازی فعالان شرکتهای خلاق و صنایع فرهنگی گفت و افزود: برای اینکه این زیست بوم پویا باشد و در رفع نیازهای کشور ورود کند، با انجام اقداماتی متنوع، توانمندسازی فعالان شرکتهای خلاق را آغاز کردیم. اولویت مهم برای ما، توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور بود. برای تحقق این مهم، راه اندازی کارخانه های نوآوری، خانه های خلاق و نوآوری و شتابدهنده های تخصصی حوزه فناوری های نرم در کشور سرعت گرفت.
وی با بیان اینکه اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در جهت رشد و توسعه شرکتهای دانش بنیان و خلاق است، اضافه کرد: هم اکنون نزدیک به ۶هزار و ۱۰۰ شرکت دانش بنیان و ۱۴۰۰ شرکت خلاق در کشور فعال می باشند، فعالیتهایی که ۱۸۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی و ۳۵۰ هزار شغل مستقیم را به ارمغان آورده است.
توسعه زیرساخت های نوآورانه به بیشتر از یک میلیون متر مربع
کرمی از گسترش پهنه ها و ناحیه های نوآوری بعنوان یکی دیگر از اقدامات برای رونق این زیست بوم اشاره و اظهار نمود: این پهنه ها به بیشتر از یک میلیون متر مربع رسیده است. به صورت مثال در ناحیه نوآوری شریف بیشتر از ۵۰۰ شرکت دانش بنیان استقرار دارند که در رفع فناروانه ترین نیازهای کشور گام بر می دارند.
دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از روند شتابان توسعه این پهنه ها گفت و اضافه کرد: علاوه بر صدها شتابدهنده و مرکز نوآوری، هم اکنون ۹ کارخانه نوآوری در کشور افتتاح شده است و در منطقه محروم سیستان و بلوچستان، یکی از بهترین کارخانه های نوآوری را داریم.
کرمی ضمن اشاره به حمایت های زیرساختی از توسعه این ناحیه ها اظهار داشت: به صورت مثال در حوزه بلاک چین یا اینترنت اشیا، هر شتابدهنده ای آورده مالی را برای توسعه محصولات یا خدمات شرکتهای خلاق و دانش بنیان به میدان عمل بیاورد، معاونت علمی و فناوری هم حمایتی دوبرابری انجام می دهد تا تحریک تقاضا و بازاررسازی صورت بگیرد.
ضرورت اختصاص سهم یک درصدی بازار صنایع خلاق از بازار جهان
کرمی، به بازار صنایع خلاق و فرهنگی در جهان اشاره نمود و اظهار داشت: در حالیکه بیشتر از دو هزار و ۷۰۰ میلیارد دلار گردش مالی جهانی شرکتهای خلاق و صنایع خلاق در سه سال قبل بوده است، ایران می تواند با عنایت به جمعیت خود، حداقل سهمی یک درصدی از این بازار داشته باشد.
وی ضمن اشاره به آغاز فعالیت ها در جهت کسب این سهم از بازار جهانی خلاق، افزود: تلاش می نماییم تا بازارسازی، توسعه، رشد و ترویج در این عرصه سرعت بگیرد.
کرمی ضمن اشاره به ایجاد بستری اختصاصی برای پشتیبانی از فعالان زیست بوم خلاق و فرهنگی، اضافه کرد: خانه های خلاق و نوآوری را بعنوان بستری برای توسعه فعالیت این شرکت ها ایجاد کردیم. اماکن و بافت های فرسوده ای که به فراموشی سپرده شده بودند، به مکانی برای ورود خلاقیت و نوآوری جوانان و زایش شرکتهای خلاق تبدیل می شود. همکاری اخیر با سازمان اوقاف و امور خیریه در زمینه اختصاص بافت های فرسوده به خانه های خلاق و نوآوری یکی از همین گام ها در همین راستا بود.
دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن اشاره به پشتیبانی از استانداردسازی و ارتقای کیفیت محصولات ایران ساخت اظهار داشت: برای رسیدن به این هدف، از دریافت گواهی انطباق محصول برای شرکت ها حمایت می کنیم؛ همینطور برگزاری بوت کمپ ها، رویدادهای آموزشی و ترویجی برای توانمندسازی شرکت ها، از دیگر اقدام ها در این راستا به شمار می رود؛ البته، حمایت های معاونت علمی و فناوری به این موارد محدود نمی گردد و در حوزه نمونه سازی محصول هم ورود کرده ایم.
وی ضمن اشاره به تجربه موفق خانه های خلاق و نوآوری و لزوم حمایت همه جانبه از ایجاد این خانه ها، اظهار داشت: چند خانه بزرگ و میراثی در شهرهای بزرگ وجود داشت که این خانه ها را برای شکوفایی خلاقیت ها به خدمت گرفتیم و دستاوردهای ارزشمندی را به ارمغان آورد. اولین خانه از این نوع هم خانه سرهنگ ایرج با قدمتی ۲۰۰ ساله باوجود بازارسازی و مرمت، در اختیار استارتاپ ها است.
به قول کرمی، خانه خلاق و نوآوری حیرانی در شهر یزد، از اولین خانه های خلاقی است که با همکاری بخش خصوصی کاربری آن توسعه یافت و وارد شبکه سازی در حوزه فناوری های نرم شد. همینطور خانه خلاق زاهدان هم در سه حوزه کسب و کارهای دیجیتال، دیداری و شنیداری و صنایع دستی فعال است و وارد شبکه سازی در حوزه فناوری های نرم شد.
وی به ارتقای فناورانه کاخ موزه گلستان اشاره نمود و اظهار داشت: در این مکان فرهنگی و تاریخی، با استفاده از فناوری های نو همچون حقیقت مجازی، فرایند احیا و بازسازی انجام شده است. نورپردازی تالار حوض خانه، توسعه آزمایشگاه و کارگاه مرمت اشیا و بهره گیری فناوری های مجازی و نوین همچون اقدامات انجام شده در این عرصه با کمک شرکتهای دانش بنیان و خلاق است.
کرمی به فعالیت شرکتهای خلاق در حوزه میراث فرهنگی و تاریخی اشاره نمود و اظهار داشت: از ۱۴۰۰ شرکت خلاق شناسایی شده در کشور ۵۶ شرکت در حوزه صنایع دستی، ۵۷ شرکت در حوزه گردشگری، ۲ شرکت در حوزه میراث فرهنگی فعال می باشند. همینطور هم اکنون ۶۴ خانه خلاق و نوآوری را در کشور داریم.
وی راه اندازی کریدور صادرات در معاونت علمی و هم خانه های نوآوری و صادرات فناوری ایران ساخت در سایر کشورها را از دیگر اقدامات معاونت علمی دانست که در جهت پشتیبانی از بازارسازی بین المللی برای این شرکت ها صورت می گیرد و دروازه بازارهای جهانی را به روی محصولات شرکتهای دانش بنیان و خلاق می گشاید.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، کرمی با بیان اینکه خانه های مورد اشاره می توانند فرصتی را برای عرضه محصولات و خدمات صادراتی به سایر کشورهای منطقه ایجاد کنند، اضافه کرد: توسعه زیرساخت ها برای شرکتهای دانش بنیان و خلاق در کشورهای هدف صادراتی مهم ترین هدف ایجاد خانه های نوآوری و فناوری در خارج از ایران است.