به گزارش عصر توریسم صدور ویزای توریستی ایران بعد از حدود ۲۰ ماه توقف ازسرگرفته شد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، وزارت امور خارجه در فروردین ماه سال ۱۳۹۹ با همه گیری کرونا و بسته شدن مرزها، با دستور ستاد ملی مدیریت کرونا صدور ویزای توریستی را متوقف کرده بود. عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مهرماه ۱۴۰۰ از موافقت رئیس جمهور با ازسرگیری صدور ویزای توریستی ایران اطلاع داد. در این زمان، تنها ویزای درمان، تجاری و تحصیل برای اتباع خارجی صادر می شد و گردشگران اجازه سفر به ایران را نداشتند.
ستاد ملی کرونا در هشتاد و ششمین جسله تصویب کرد که ورود و خروج مستقیم و غیرمستقیم (گروهی ـ انفرادی) اتباع ایرانی و خارجی از/به مرزهای زمینی همانند مرزهای هوایی با عرضه کارت واکسن، آزمایش PCR منفی و رعایت پروتکل ها و دستورالعمل مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اول آبان ماه سالجاری بدون مانع است.
با این حال، سامانه صدور روادید از روز چهارشنبه، پنجم آبان ماه ۱۴۰۰ با پنج روز تاخیر از زمان اجرای مصوبه، برای گردشگران و آژانس های مسافرتی باز شد.
ایران اخیرا دستورالعمل نحوه حضور توریستهای خارجی در شرایط کرونا را ابلاغ کرده است که بر این اساس، توریستهایی که دو دُز واکسن کرونا زده و گواهی منفی PCR داشته باشند می توانند ویزای گردشگری دریافت کرده و به ایران سفر کنند. آزمایش PCR منفی برای گروههای سنی بالای ۱۲ سال باید دارای اعتبار ۹۶ ساعت باشد.
ستاد ملی مدیریت کرونا در مصوبه هشتاد و ششمین جسله تردد کلیه وسایل نقیه عمومی و شخصی از مرزهای زمینی را با رعایت پروتکلهای بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بدون مانع اعلام نموده است.
صدور ویزای ایران به صورت الکترونیکی و از راه سامانه https: //evisa.mfa.ir امکان پذیر است. مطابق اطلاعات این سامانه، اتباع کشورهای آذربایجان، بولیوی، ترکیه، سوریه، لبنان، گرجستان، ارمنستان، ونزوئلا، مصر، مالزی و چین شامل قوانین لغو روادید هستند. ایران و عراق هم اخیرا مقررات لغو روداید سفرهای هوایی را به اجرا گذاشته اند.