به گزارش عصر توریسم معاون گردشگری از تشکیل سه کمیته برای اجرایی شدن دستورالعمل «نحوه حضور توریستهای خارجی در دوران کرونا» به قید فوریت اطلاع داد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از روابط عمومی معاونت گردشگری، علی اصغر شالبافیان اظهار داشت: به منظور اجرایی شدن دستورالعمل نحوه حضور توریستهای خارجی در ایران در دوران کرونا، سه کمیته تخصصی در معاونت گردشگری تشکیل شده است و به صورت روزانه با ارتباط فعال میان بخش خصوصی و دولتی در ۳۱ استان، امکان حضور گردشگران ورودی به کشور با حفظ سلامت شهروندان و توسعه فعالیتهای گردشگری را در دستور کار قرار داده است.
او اضافه کرد: با تشکیل سه کمیته «هماهنگی استان ها»، «فنی» و «نظارت»، حلقه ارتباطی قوی میان اجزای فرابخشی دولتی و بخش خصوصی متشکل از فعالان و اعضای صنوف تخصصی شکل گرفته است تا بر اساس این ارتباط، بندهای قیدشده در دستورالعمل نحوه حضور توریستهای خارجی به ایران در دوران کرونا، به قید فوریت در راه اجرایی شدن قرار گیرد.
شالبافیان همینطور اظهار داشت: نحوه تعامل هر یک از استان ها با سایر نهادهای اثرگذار بر چرخه گردشگری و هم بخش خصوصی در کنار ایده های ابتکاری و به کاربردن طرح های خلاق، بستر مساعدی به منظور اعتمادسازی و آماده سازی شرایط میزبانی از توریستهای خارجی فراهم خواهد آورد.
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، کمیته هماهنگی را یکی از بخش های اثرگذار در ارتباط مؤثر و فعال مورد نیاز دانست و اظهار داشت: با عنایت به اینکه عمده ترین رویکرد مستتر در این دستورالعمل حمایتی بوده، نیاز است با حداکثر پشتیبانی از کسب وکارهای رسمی و قانونی گردشگری مطالبه گری جدی بین دستگاهی در سطح استان ها انجام پذیرد، ازاین رو کمیته مذکور توانسته است با برقراری ارتباط لحظه ای و هماهنگی با مدیران کل و معاونان گردشگری استان ها و هم رؤسای صنوف استانی ارتباط مؤثری برقرار کند.
شالبافیان با اعتقاد بر اینکه به سرانجام رسیدن این دستورالعمل موفقیت کل خانواده گردشگری می باشد، خاطرنشان کرد: اقدامات اجرایی ذیل کمیته هماهنگی با جدیت در زمینه ساماندهی مرزها، بروزرسانی اطلاعات بخش خصوصی، ارتقای کیفیت و کمیت حمل و نقل و فراهم آوردن شرایط حمایت و فعال سازی تمام ظرفیت بخش خصوصی همچون اقداماتی است که به قید فوریت در کمیته هماهنگی درحال پیشرفت است.
دستورالعمل نحوه حضور توریستهای خارجی در شرایط کرونا در ایران روزهای پایانی مهرماه بعد از آن که رئیس جمهور با ازسرگیری صدور ویزای گردشگری موافقت کرده بود، ابلاغ گردید. بر طبق این دستورالعمل توریستهایی که دو دُز واکسن کرونا زده و گواهی منفی PCR در فاصله ۹۶ ساعت تا پرواز را داشته باشند می توانند ویزای گردشگری دریافت کرده و به ایران سفر کنند.
تشدید مراقبت های بهداشتی در مرزهای هوایی و مرزهای مجاز زمینی، افزایش نیروهای انسانی متخصص به منظور انجام تست های تشخیص بیماری کووید – ۱۹ از جانب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری جمعیت هلال احمر همچون نکات الزامی این دستورالعمل برای اجرای طرح است.
این دستورالعمل با رویکرد احترام متقابل به گردشگران بین المللی تهیه شده است، ازاین رو در صورت مشاهده رفتار تبعیض آمیز کشوری نسبت به گردشگران ایرانی، برپایه اصل عمل متقابل تصمیم گیری خواهد شد.
وزارت امور خارجه هم موظف است تدابیر و تمهیدات لازم برای فراهم کردن ثبت مشخصات میزبان و محل اقامت گردشگران انفرادی در سامانه روادید الکترونیک و صدور روادید منوط به رزرو محل اقامت (واچر) را اتخاذ کند و نتیجه درخواست ویزای های گردشگری را حداکثر ظرف مدت ۷۲ ساعت به دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری متقاضی و درخواست کننده ویزا اعلام نماید.
نیروی انتظامی هم موظف است مجوزهای لازم برای تردد کلیه وسایل نقلیه عمومی و شخصی از مرزها با رعایت پروتکلهای بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را صادر کند، تمدید روادید گردشگران ورودی را تسهیل کند، پیشگیری از فعالیت و پلمب واحدهای غیر مجاز و متخلف اعلام شده از جانب وزارت گردشگری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در قالب قوانین و مقررات را انجام دهد.

منبع: