با وجود سفارش وزارت خارجه فرانسه به شهروندانش برای خودداری از سفر به ایران، اولین گروه از گردشگران فرانسوی بعد از لغو ممنوعیت های ویزای توریستی وارد ایران شدند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، ممنوعیت صدور ویزای توریستی ایران که از اوایل سال ۱۳۹۹ با همه گیری ویروس کرونا، به اجرا گذاشته شده بود، از پنجم آبان ماه به دستور رئیس جمهور رسما لغو شد که به دنبال آن، سفر توریستهای خارجی به ایران بعد از حدود یک سال و نیم توقف، از سر گرفته شد. روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که جمعه ۱۴ آبان ماه از سفر اولین گروه از گردشگران روس به ایران اطلاع داده بود، اینک ورود اولین گروه از گردشگران فرانسوی را به کشور اعلام نمود.
این گردشگران با برنامه ریزی یک شرکت خصوصی، صبح یکشنبه ۱۶ آبان ماه وارد کشورمان شده اند و مقرر است ۱۵ روز در ایران بمانند و به شهرهای تهران، همدان، کرمانشاه، اهواز، شیراز، یزد و اصفهان سفر کنند.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همزمان با ازسرگیری صدور ویزای توریستی ایران و باز شدن مرزها به روی توریستهای خارجی، دستورالعمل نحوه حضور توریستهای خارجی در شرایط کرونا را به اجرا گذاشته تا این سفرها در شرایطی ایمن و با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی صورت گیرد.
براساس این دستورالعمل، توریستهای خارجی باید هنگام سفر به ایران، کارت دو دُز کامل واکسن و گواهی منفی تست PCR را ۹۶ ساعت مانده به پرواز، همراه داشته باشند.
به گفته تورگردانان ایرانی، سفر گردشگران اروپایی و بخصوص فرانسوی ها بعد از «حوادث آبان ۱۳۹۸» و «ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی» و «ترور سردار قاسم سلیمانی» به حالت توقف درآمده بود. در سایت وزارت امور خارجه فرانسه هم با یادآوری آن حوادث، به شهروندان این کشور سفارش شده که از سفر به ایران اجتناب کنند. همینطور با عنایت به تنش در خاک جمهوری آذربایجان، از شهروندان فرانسوی خواسته شده از سفر و تجمع در کانون های حادثه خیز و نقاط مرزی پرهیز کنند. این سفارش ها آخرین بار در آوریل سال ۲۰۲۱ در وبسایت وزارت خارجه فرانسه بروزرسانی شده است.
دولت فرانسه همینطور ضمن اشاره به ادامه همه گیری ویروس کرونا در ایران در سفارش ای که ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱ بروزرسانی شده، از شهروندان خود خواسته به مقررات لازم الاجرا در اروپا و ایران برای سفر توجه نمایند. در وبسایت وزارت خارجه فرانسه گفته شده که درصورت استفاده نکردن از ماسک در ایران ۵۰ هزار تومان و در صورت نداشتن تست منفی PCR مبلغ ۲۰۰هزار تومان جریمه خواهند شد. همینطور درباره نقشه ایران که برپایه چهار رنگ وضعیت کرونا، ترددها و فعالیت ها را معلوم کرده، توضیحاتی داده شده است.

منبع:

دسته‌ها: توریسم