به گزارش عصر توریسم مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی اظهار داشت: این استان 6 موزه خصوصی دارد و موزه عروسک بیرجند تا حالا رتبه سوم بازدیدهای مردمی را در کل موزه های خصوصی کشور کسب کرده است.
حسن رمضانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: موزه عروسک با هدف پشتیبانی از زنان روستایی و عرضه عروسک های دست ساز آنان برای فروش، در خانه فروتنی بیرجند بعنوان یک اثر تاریخی افتتاح شد و مورد اقبال مردم و گردشگران است.
وی اظهار داشت: عروسک های دست ساز را مادربزرگ ها برای کودکان می ساختند که ساختار آنها متاثر از فرهنگ و باورهای بومی منطقه است و معروف ترین نوع عروسک در این موزه “دوتوک” از روستای تاجمیر نام دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی افزود: موزه ها با توجه به این که محیط سربسته هستند در ۲ سال اخیر به سبب ممنوعیت تجمع جمعیت انسانی ناشی از شیوع ویروس کرونا لطمه دیدند.
وی اظهار داشت: میانگین بازدید سالانه از موزه های خراسان جنوبی در پنج سال اخیر حدود ۵۰ هزار نفر بود که این آمار از زمان شیوع ویروس کرونا تا حالا با کاهش ۹۰ درصدی همراه شده است.
رمضانی بیان کرد: استان خراسان جنوبی دارای ۱۲ موزه دولتی و ۶ موزه خصوصی است که در شهرهای بیرجند، قاین، نهبندان، سرایان، طبس، فردوس و بشرویه هستند و بیش از ۲ هزار شی فرهنگی، تاریخی باارزش را در خود جای داده اند.
وی اظهار داشت: قدیمی ترین اشیای تاریخی موجود در موزه های استان مربوط به پنج هزار سال پیش است که در موزه دیرینه شناسی بیرجند نگهداری می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی اضافه کرد: علاوه بر موزه های زیر پوشش میراث فرهنگی، موزه وقف وابسته به اداره کل اوقاف و امور خیریه و موزه گنجینه تنوع زیستی وابسته به اداره کل حفاظت محیط زیست نیز در این استان فعال است.
وی اظهار داشت: بازدید مجازی از موزه ها و گنجاندن دروس آشنایی با میراث فرهنگی و موزه ها در کتاب های درسی از مطالبی است که در دوران شیوع ویروس کرونا بر آنها تمرکز شد تا خلاء بازدید حضوری به شکلی جبران شود.
رمضانی افزود: سال قبل به سبب تعطیلات ناشی از شرایط کرونائی بیشتر روزهای سال موزه ها تعطیل بودند و فقط ۷۵۴ نفر از موزه های استان بازدید کردند.
وی اظهار داشت: موزه ها نوروز امسال با رعایت دستورالعمل های بهداشتی برای بازدید علاقه مندان باز شد و در طول این مدت نیز پنج هزار و ۲۲۹ نفر بازدید کردند که از شروع امسال حدود ۶ هزار و ۵۰۰ نفر برای دیدن موزه های خراسان جنوبی به این مکان ها آمدند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی اضافه کرد: باتوجه به خروج خراسان جنوبی از وضعیت قرمز کرونا بازگشایی موزه های استان نیز با رعایت دستورالعمل های بهداشتی از اول مهر امسال انجام شد پس هم اکنون امکان بازدید از موزه های استان وجود دارد و در ایام ایام هفته جز دوشنبه و جمعه از ساعت ۷: ۳۰ تا ۱۴: ۳۰ پذیرای علاقه مندان است.
وی اظهار داشت: اولین موزه تخصصی لباس محلی و منسوجات کشور نیز امسال به مناسبت هفته میراث فرهنگی در خانه تاریخی پردلی بیرجند به بهره برداری رسید.
رمضانی عنوان کرد: این موزه که با هدف گردآوری لباس های محلی بوسیله خریداری یا به امانت گرفتن راه اندازی گردید، به بازآفرینی و احیای انواع لباس های محلی استان خراسان جنوبی نیز می پردازد.
وی اضافه کرد: موزه لباس و منسوجات سنتی از این پس میزبان توریستهایی است که مشتاق شناخت فرهنگ غنی منطقه جنوب خراسان هستند و این بنا به روش درونگرا تولید شده و عناصری همچون سردر، ورودی هشتی، دالان، حیاط مرکزی و ایوان ستون دار معماری بنا را شکل داده و یادگاری از دوران قاجار است.
بیش از هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی در خراسان جنوبی شناسایی شده و تا حالا ۹۴۸ اثر از این استان در لیست میراث ملی به ثبت رسیده است که قدمت آثار تاریخی از ۲۵ هزار سال پیش و مربوط به غار خونیک قاین تا دوره معاصر را در بر می گیرد.
موزه های دیرینه شناسی و مردم شناسی در باغ اکبریه بیرجند که یک اثر تاریخی ثبت جهانی است، یکی از مکان های پربازدید خصوصاً در نوروز شمرده می شود.

منبع: