همدان شرکت سیاحتی علیصدر در سال 2016 به عضویت سازمان جهانی گردشگری درآمد و بعنوان عضو وابسته سازمان پذیرفته شد. این شرکت در سال 2017 در انتخابات اعضای وابسته کاندیدا شده و به هیئت رئیسه این سازمان راه پیدا کرد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، علیصدر از سالهای نخست در جلسات و کمیته های تخصصی شرکت و برنامه های بسیاری در این چارچوب تعریف و اجرا کرد که پر بازخوردترین آنها برگزاری مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری و پنل ها و نشست های تخصصی در سال ۲۰۱۸ بود.
مطابق برنامه راهبردی و اهداف طولانی مدت تعریف شده در زمینه بازاریابی بین الملل، شرکت علیصدر برای افزایش سطح و اعتبار و تقویت برند خود، همیشه در موضوعات زیر همکاری فعالی با سازمان جهانی گردشگری داشت که تحول الکترونیک، توسعه پایدار و تاب آور گردشگری، توسعه فراگیر و الگوی خوشه ای، گردشگری در دسترس و گردشگری مذهبی و فرهنگی همچون این اهداف بود.
همین طور این شرکت، ارتباط مؤثر و مثبتی با سایر اعضا و پرسنل سازمان جهانی برقرار کرده بود، بطوریکه علاوه بر رفع موانع برگزاری مناسب این رویداد، در خلال اجلاس نیز پیشنهاد استفاده از مشاوره شرکت علیصدر ارائه شد و باتوجه به پتانسیل گردشگری شهر همدان و تمایل بسیار شهرداری و شورای شهر، شهرداری همدان بعنوان نخستین و تنها شهرداری عضو سازمان جهانی گردشگری پذیرفته شد.
در شروع فعالیت شهرداری، ملاقات حضوری عباس صوفی شهردار وقت همدان با دبیرکل سازمان جهانی گردشگری آقای پولولیکاشویلی و سایر مقامات حاضر سازمان جهانی گردشگری صورت گرفت و در کمیته تخصصی رویکرد توسعه گردشگری شهر همدان معرفی گردید.
دبیرکل در سال پس از شهردار برای کنفرانس لیسبون(کنفرانس ۲۳ شهر مطرح دنیا) دعوت رسمی کرد و قصد آن بود که در کنفرانس، همدان بعنوان شهر توریست معرفی شود و پیشنهاد صورت گرفته، بابت استقرار دفتر منطقه ای سازمان جهانی گردشگری در همدان مورد بحث قرار گیرد. اما متاسفانه شهردار نتوانست در این کنفرانس شرکت نماید.
بعد از مدتی به سبب عدم پیگیری از سمت شهرداری همدان و عدم تمایل به تمدید عضویت خود، با وجود چندین تذکر و اخطار، عضویت شهرداری به حالت تعلیق و ابطال درآمد.
شرکت سیاحتی علیصدر نیز تا اواخر سال ۲۰۱۹ و شیوع پاندمی ارتباط نزدیک و گسترده خودرا با سازمان جهانی گردشگری حفظ کرد و بعد از دوبار تغییر در مدیریت شرکت، برنامه هایی برای توسعه بازار در بستر تعامل با سازمان جهانی گردشگری در جریان بود.
شرکت سیاحتی علیصدر تا سال ۲۰۲۱ نیز برای دو دوره پی در پی کرسی خود در هیئت رئیسه سازمان جهانی گردشگری را حفظ کرد و در نهایت به سبب تغییر در روند و نظر مدیریت شرکت سیاحتی علیصدر در سالهای اخیر، این شرکت نیز تمایلی به تمدید عضویت خود در سازمان جهانی گردشگری ندارد.
این در حالیست که کشورهای عربی و حاشیه خلیج فارس در این سال ها شدیداً بر فعالیت و همکاری خود با سازمان جهانی گردشگری افزوده اند و هند نیز به دنبال تصاحب کرسی منطقه ای از ایران است.