عصر توریسم: اگر حضور ماندگار افغانستانی ها در ایران را حساب نکنیم، عراقی ها در میان اتباع خارجی که به ایران سفر می کنند، بیشترین زمان را در کشورمان می گذرانند، بطور معمول یک ماه. انگیزه سفر آنها بیشتر زیارت، درمان و گردش است، اما سفر هر عراقی به ایران چقدر خرج برمی دارد؟
عراقی ها پس از زیارت بیشتر برای درمان به ایران سفر می کنند، بیشتر هم به قصد جراحی پلاستیک می آیند. این اطلاعات را مدیران آژانس های عراقی که هفته گذشته به ایران سفر کردند، به ایسنا می دهند. آمارهای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز حاکی از این است که عراقی ها در صدر مسافران خارجی واردشده به ایران قرار دارند، سال ۹۸ سه میلیون و ۱۶۵ هزار و ۸۳۹ نفر عراقی به ایران سفر کردند که حدود ۲۱ درصد بیشتر از سال ۹۷ بود.
در سال ۹۷ با ریزش سفر اروپایی ها و آمریکایی ها به ایران تحت تاثیر وضعیت روابط بین الملل، تشدید تحریم ها و البته کاهش ارزش پول ملی، چرخشی در سیاست های بازاریابی گردشگری ایران رخ داد و تمرکز روی جذب توریست از کشورهای همسایه بیشتر شد. در آن سال ها، مسؤولان گردشگری در بخش دولت بر این باور بودند که درآمدزایی گردشگران کشورهای همسایه ریزش آمار گردشگران اروپایی را جبران می کند، چونکه آمارها نشان میدهد تعداد گردشگران اتحادیه اروپا در سالهای قبل به ۳۰۰ هزارنفر هم نرسیده درحالی که جمعیت گردشگران کشورهای همسایه بیش از دو سه میلیون نفر بوده است.
ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق سال ۹۸ نیز بعد از آن که سفر عراقی ها افزایش قابل توجه پیدا کرد، اظهار داشت: هر عراقی که به ایران سفر می کند دست کم ۱۰۰۰ دلار هزینه می کند و این درآمد خوبی از نظر اقتصادی برای ایران در دوره تحریم های ظالمانه است.
علی ساوه، مدیرعامل یک شرکت هواپیمایی و توریستی که در شهرهای بغداد، نجف، کربلا و سماوه شعبه دارد، درباره میانگین هزینه کرد عراقی ها در مسافرت به ایران، به ایسنا می گوید: میانگین این هزینه بسته به اینکه توریستی یا زیارتی به ایران سفر کنند یا انگیزه درمان داشته باشند و البته مدت زمانی که در ایران می مانند، متفاوت می باشد. برای مسافری که قصد درمان دارد نمی توان مبلغ مشخصی را اعلام کرد، چون هزینه درمانی که انجام می دهد نقش پررنگی در مخارج او دارد.
وی ادامه می دهد: بیشتر عراقی ها برای جراحی زیبایی به ایران می آیند، اما آن هایی که برای زیارت و گردش سفر می کنند از ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در ایران هزینه می کنند. این مبلغ برای افرادی است که بطور معمول یک ماه در ایران می مانند. هر چه مدت زمان سفر آنها کوتاه تر باشد اساسا مبلغ این هزینه پایین تر می آید، ولی در کل، هر عراقی روزانه بین ۳۰ تا ۵۰ دلار در ایران خرج می کند. یک عده هم هستند که در هتل های کلاس بالا می روند آنها روزانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار هم خرج می کنند که البته مدت زمان اقامت این دسته از مسافران خیلی کوتاه است.
عراقی ها بیشتر مشهد می روند. قم مقصد بعدی آنها است، اگر هوا خوب باشد شمال ایران هم می روند. قصد بیشتر عراقی ها از سفر به ایران زیارت است، بعد هم درمان، بیشتر هم برای جراحی پلاستیک می آیند. قیمت ها در ایران ارزان و کشور امن است و مردم راحت می توانند زیارت کنند. این مطالب را معتمد عبدالحسن، مدیرعامل شرکت جهانگردی در نجف عراق به ایسنا می گوید.
سیدموسی موسوی، مدیرعامل شرکت مسافرتی و زیارتی در شهر کربلا که ۱۱ سال در بازار ایران کار می کند، به ایسنا می گوید: بیشتر عراقی ها خودشان به ایران می آیند، یعنی با تور سفر نمی کنند. این اواخر هم شرکت تقلبی زیاد شده برای همین ترجیح می دهند شخصا برنامه ریزی و سفر کنند. خیلی ها از فیسبوک پزشک پیدا می کنند و مستقیم ارتباط می گیرند. خود من هم سال ها به این شکل کار می کردم، چندتایی دکتر می شناختم که بیمار به آنها معرفی می کردم، ولی حالا مقرر است با آژانس های ایرانی کار نماییم تا ضمانت خدمات داشته باشیم و اگر مشکلی به وجود آمد حداقل یک نفر پاسخگو باشد.
عراقی ها در مقایسه با کویتی ها و عربستانی ها کمتر از هتل استفاده می نمایند. یوسف بیدخوری، معاون گردشگری استان خراسان رضوی این مطلب را به ایسنا می گوید و اضافه می کند: کویتی ها از بهترین هتل ها مشهد استفاده می نمایند. پس از آنها عربستانی ها، عمانی ها، قطری ها و بحرینی ها هستند. عراقی ها در سالهای اخیر به هتل می روند، به هر حال ارزش پول رد تغییر این ذائقه بی تاثیر نبوده است. بیشتر عراقی ها هم در هتل های اطراف حرم ساکن می شوند. پاکستانی ها هم بیشتر به حسینه و هتل آپارتمان ها می روند، ارزان تر است.
شرکت های خصوصی ایران و عراق بتازگی توافق کرده اند سفرهای انفرادی عراقی ها به ایران را با قیمت های مناسب و ارزان، سامان دهی کنند تا تدریجی دلال ها و واسطه های غیرقانونی و بدون مجوز، حذف شوند. گزارش های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همین طور اظهارات تعدادی از شرکت های گردشگری نشان میدهد در سالهای اخیر حضور دلال ها که تعهدی در ازای خدمات خصوصاً برای خدمات درمانی و پزشکی نمی دهند و همین طور بدتعهدی برخی شرکت های واسطه درمان، میزان نارضایتی مسافران عراقی را بیشتر کرده است.
عراق جزو پنج بازار در اولویت ایران است که برای افزایش تعداد مسافر و همین طور درآمد بیشتر از این کشور، هدف گذاری شده است.

منبع:

دسته‌ها: توریسم