به گزارش عصر توریسم نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: عزت الله ضرغامی در 100 روز نخست کاری خود در دولت سیزدهم با رویکرد «شناخت و حل مسائل» روی حل مشکلات مردم در بافت های فرسوده و تاریخی، رفع موانع توسعه گردشگری و تولیدات صنایع دستی تمرکز کرده است.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایرنا، دولت سیزدهم زمانی بر سر کار آمد که کرونا آرام آرام وارد پیک پنجم شده و فصل گردشگری تابستانه رو به انتها بود. فعالان صنعت گردشگری که از اواخر سال ۹۸ فصل های گردشگری را از نوروز و تابستان تا تعطیلات زمستانی از دست داده بودند، چشم امیدشان به گسترش واکسیناسیون عمومی، رعایت عمومی دستورالعمل های بهداشتی و کاهش شدت همه گیری بود تا ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا تصمیم بگیرد و مرزهای گردشگری کشور گشایش یابد.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از همان ابتدای تشکیل دولت سیزدهم، مسیر تعامل با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و امور خارجه را با جدیت در پیش گرفت تا بتوانند ستاد ملی کرونا را قانع کنند تصمیم قاطع و منطقی برای بازگشایی مرزهای گردشگری بگیرد و چرخ این صنعت راه بیفتد. در نتیجه این تعامل اواخر مهر ماه سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام نمود با هماهنگی به وجود آمده از اوایل آبان پس از ۲۰ ماه، ممنوعیت صدور روادید لغو می شود و توریستهای خارجی می توانند به ایران سفر کنند.
با شروع مجدد صدور روادید گردشگری در همان دو هفته اول آبان دو گروه توریست روسی و فرانسوی وارد ایران شدند، قطارهای گردشگری باردیگر راه افتادند، امیدها در دل صاحبان کسب وکار گردشگری جان گرفت. این نویدی بود که صنعت گردشگری برای تجربه میهمان نوازی حتی در حین کرونا هم آماده است.
از طرف دیگر ضرغامی در سفرهای استانی به همراه رییس جمهوری و هیات دولت در سه ماه گذشته همیشه با تاکید و توجه به مسائل بافت های تاریخی و فرسوده، تعارضات موجود در این بافت ها را جزء مشکلات مردم عنوان کرده که باید حل شود. همین طور حضور وی در کارگاه های صنایع دستی و هنرهای سنتی و گفت و گو با هنرمندان و صنعتگران نشان میدهد که میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نگاه مدیریتی وی سه ضلع متوازن یک مثلث است که حل مشکلات و چالش آن نیازمند رویکرد ریشه ای شناخت محور و حل مساله است.
استمهال تسهیلاتی و مالیاتی فعالان گردشگری تا اختتام سال/ بسته حمایت صنایع دستی روی میز ستاد کرونا
همین رویکرد شناخت و حل مساله باعث شد در کمتر از ۱۰۰ روز نخست، مرزهای گردشگری گشایش یابد و مهلت بازپرداخت استمهال تسهیلاتی و مالیاتی برای پشتیبانی از کسب وکارهای لطمه دیده صنعت گردشگری در کرونا تا آخر سال تمدید شود. از جانب دیگر پیشنهاد بسته های حمایتی از هنرمندان صنایع دستی روی میز ستاد کرونا قرار گیرد و مهمتر آنکه عزم جدی برای حل مشکل مردم بعنوان گفتمان رایج در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نهادینه شود.
فراهم کردن اعطای تسهیلات ۱۱۰۰ میلیارد تومانی برای فعالان صنایع دستی از صندوق کارآفرینی امید خبری بود که نشان داد وزارت میراث فرهنگی موضوع اشتغال و تولید در بخش صنایع دستی را در دستور کار دارد. عمده این تسهیلات که قراراست به حوزه تولید صنایع دستی خُرد و کارگاه ها اختصاص پیدا کند، شکاف میان تولید و فروش را که ناشی از خرید نقدی مواد اولیه و فروش اعتباری محصولات است، پوشش می دهد. این تصمیم هم برمبنای همان راهبرد شناخت دقیق مساله و حل ریشه ای مشکلات انجام شد.
اختصاص ۱۲۰۰ میلیاردریال اعتبار برای تکمیل زیرساخت های میراث فرهنگی و گردشگری، راه اندازی، تکمیل، تجهیز، مرمت موزه ها و سامان دهی بافت و بناهای تاریخی استان سمنان همین طور اختصاص ۲۰۰ میلیاردریال اعتبار به محور گردشگری و مجموعه میراث جهانی پاساگارد از اعتبارات سفر رییس جمهوری در چهارچوب رویکرد حمایتی دولت سیزدهم برای توسعه محورهای گردشگری و حفاظت از فضاهای تاریخی و باستانی، در کارنامه عملکرد سه ماهه وزارت میراث فرهنگی قرار دارد.
غلامرضا منتظری نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است: نقطه عطف عملکرد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سه ماهه نخست وزارت سید عزت الله ضرغامی تغییر رویکرد برای شناخت و حل ریشه ای مشکلات مردم و فعالان سه حوزه تخصصی این وزارتخانه است و اگر همین رویکرد که خط مشی دولت مردمی و انقلابی است ادامه داشته باشد، می توان به آینده این وزارتخانه به ویژه صنعت گردشگری خوش بین و امیدوار بود.

ضرغامی رویکرد مدیریتی وزارت میراث فرهنگی را متحول کرده است
نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره عملکرد حدود ۱۰۰ روزه دولت در بخش میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: بااینکه سه ماه نخست نمی تواند قضاوت دقیقی از عملکرد آن هم در زمینه گردشگری و صنایع دستی که ۲۰ ماه زیر فشار بحران کرونا خسارت های بسیار دیده به ما بدهد؛ تحقق هر سیاست، برنامه و هدفی در این عرصه ها زمان بر است. اما نکته حائز اهمیت نوع نگاه مهندس ضرغامی به این حوزه است که رویکرد برنامه ای این وزارتخانه را در همین ۱۰۰ روز متحول کرده و قابل تحسین است.
منتظری گفت: ضرغامی رویکرد مدیریتی به هر سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را به نگاه راهبردی شناخت و حل ریشه ای مسائل، معضلات و دغدغه ها و چالش ها تغییر داده است، تغییر این رویکرد هنر مدیریتی او و نقطه عطف عملکرد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ۱۰۰ روز نخست فعالیت دولت سیزدهم است.

شناسایی موانع و گلوگاه های سرمایه گذاری گردشگری و صنایع دستی
منتظری به حضور وزیر میراث فرهنگی در کمیسیون فرهنگی مجلس اشاره نمود و گفت: گزارش وی برای اعضای کمیسیون امیدها به آینده گردشگری را افزایش داد. ضرغامی روی رفع موانع توسعه گردشگری و تولیدات صنایع دستی تمرکز کرد و در تلاش است موانع سرمایه گذاری در هر سه حوزه تخصصی وزارتخانه را بر طرف کند. جلساتی که او با مدیران و صاحب نظران مختلف می گذارد موید همین نگاه مدیریتی است.
به نظر می رسد ضرغامی در کمتر از ۱۰۰روز نخست موانع و گلوگاه های سرمایه گذاری در میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را شناسایی و در همین مدت با وزارتخانه ها و دستگاه های در رابطه با چالش های این سه بخش، ارتباط موثر را برقرار کرده است، تا این موانع برداشته و پروسه صدور مجوز فعالان و حضور سرمایه گذاران تسهیل شود.
وی اشاره کرد: آنچه از گزارش سه ماهه ضرغامی دریافت کردم این بود که به هر سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نگاه متوازن و مکمل دارد و این رویکرد را در وزارتخانه تسری داده است، بطور مثال توجه ویژه به تعیین تکلیف بافت های تاریخی و فرسوده در سراسر کشور دارد.

تدوین طرح جامع بافت های تاریخی/ به آینده صنعت گردشگری امیدوارم
منتظری گفت: در سه ماه نخست در سفرهای استانی به استانهای ایلام، فارس، اردبیل و سمنان اگر به موضوع توسعه گردشگری و زیرساخت های استان اصرار داشته به حل مشکلات مردم در بافت های تاریخی و مرمت بناهای تاریخی هم توجه، از نزدیک با آنها صحبت و برای برخی مناطق هیات های کارشناسی تعیین کرده است.
نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: مردمی که در بافت های تاریخی زندگی می کنند یا افرادی که می خواهند در یک بنای تاریخی سرمایه گذاری کنند، با مشکلات زیادی دست به گریبان و در بین دستگاه های مختلف سرگردان هستند. شناسایی این موانع و مشکلات و شروع یک حرکت برای هماهنگی میان قسمتی از اقدامات وزیر میراث فرهنگی در دولت سیزدهم است که با تدوین طرح جامع بافت های تاریخی و پشتیبانی نمایندگان عضو کمیسیون فرهنگی، خیلی از نتایج آن در ۱۰۰ روزهای بعدی مشخص خواهد شد.
در سالهای اخیر حوزه صنایع دستی زیر سایه صنعت گردشگری که ابعاد و وجوه بزرگتری دارد بطور معمول کمتر دیده شده است. تصمیمات و دستورات ضرغامی در سفرها و بازدیدهایی که در این سه ماه همراه با دولت انجام داده، بیان کننده نگاه راهبردی و ویژه او به بازاریابی، فروش و صادرات و احیای بازارچه های سنتی خصوصاً در مناطق کمتربرخوردار و مرزی است.
نماینده مردم گرگان در مجلس اشاره کرد: اگر این نوع رویکرد مدیریت شناخت و حل فوری مسائل مهندس ضرغامی ادامه داشته باشد، با میانگینی که از اقدامات و سیاست های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در کمتر از۱۰۰ روز نخست دارم، می توان به آینده این وزارتخانه به ویژه صنعت گردشگری خوش بین و امیدوار بود.
منبع: