به گزارش عصر توریسم مدیر پایگاه میراث فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان با اشاره به اینکه برای ساخت سنگ آرامگاه بایزید بسطامی چهار میلیاردریال هزینه شد، اظهار داشت: رونمایی از سنگ جدید آرامگاه این عارف بزرگ بزودی انجام می شود.
حامد عادل روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: سنگ آرامگاه بایزید بسطامی از نوع گرانیت فیروزه ای است که از معدنی در خراسان رضوی استخراج و در کارگاهی در تهران ساخته شد.
وی با اشاره به اینکه برای ساخت این سنگ حدود چهار ماه تعداد ۱۰ نفر مشغول به کار بودند، اظهار داشت: بعد از چیدمان سنگ ها در محیط کارخانه و کنترل نهایی و رفع معایب، تمامی سنگ ها کدگذاری و طبق نقشه برای اجرای نهایی به مجموعه تاریخی بسطام ارسال شد.
عادل افزود: در صورت ابلاغ اعتبارات این پایگاه، عملیات جمع آوری سکوی موجود انجام و زمینه عملیات اجرایی پروفیل های فلزی و سکوی سنگی و نفیس جدید فراهم می شود.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان اظهار داشت: ابعاد سکوی سنگی جدید طبق طرح، سه در پنج متر به ارتفاع ۴۰ سانتی متر است که بر مبنای طرح و به شکل ستاره های هشت پر با برش های هندسی منظمی از جنس سنگ گرانیت فیروزه ای ساخته شده است.
وی با اشاره به اینکه ضخامت سنگ های میانی هشت سانتی متر و ضخامت سنگ های محیط بیرونی سکو ۴۰ سانتی متر است، اضافه کرد: محل عبور پروفیل های فلزی که نقش سازه میانی را ایفا می کنند در سنگ های ۴۰ سانتی متری تعبیه شده است.
عادل با اشاره به اینکه جزئیات اجرایی با ظرافت و دقت بالایی انجام می شود، افزود: بعد از اجرای سکوی سنگی و پوشش پروفیل ها با مصالح چوبی و برنزی باعث شکل گیری طرح معماری نفیسی می شود.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان ضمن اشاره به این که طرح اولیه مزار بایزید بسطامی در سال ۸۹ تهیه شد، عنوان کرد: بیشترین مصالح به کاررفته در طرح اولیه، برنز با سکوی سنگی بود که مقرر شد برای تایید نهایی تغییراتی در طرح اعمال شود.
وی افزود: در سال ۹۶ بعد از دستور حذف نماد موجود مزار بایزید بسطامی توسط رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی، پیگیری بازبینی طرح جدید، برای اجرایی شدن در دستور کار پایگاه میراث فرهنگی بسطام و خرقان قرار گرفت.
عادل اضافه کرد: بعد از تشکیل نشست های مختلف در اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان و دفتر امور پایگاه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و دریافت مجوزهای لازم، مقرر شد طرح در سه بخش جداگانه از نظر تنوع مصالح برای اجرایی شدن در لیست طرح های استان سمنان قرار گیرد.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان ضمن اشاره به این که طرح درحال اجرا به سه بخش تفکیک می شود، عنوان کرد: این سه بخش شامل سکوی سنگی، پوشش چوبی، بخش فلزی شامل سازه فولادی و قسمت هایی تزئینی از مس و برنز است.
وی دلیل زمان بر شدن اجرای طرح را این گونه شرح داد که با عنایت به اهمیت مجموعه تاریخی بسطام و آرامگاه بایزید بسطامی و لزوم اجرای طرحی نفیس شایسته این مجموعه و شخصیت والای بایزید بسطامی، اجرای این طرح با دقت بالایی اجرا شد.
شهر بسطام در فاصله ۶ کیلومتری شمال شرقی شاهرود قرار گرفته و مجموعه آثار تاریخی باقیمانده در این شهر از دوره سلجوقی به بعد است و در کنار آن آرامگاه متعلق به «ابویزید طیفور بن عیسی بن سروشان بسطام» ملقب به «سلطان العارفین » و از عرفای نامی و مشهور ایران در قرن سوم هجری قمری قرار دارد.
مجموعه تاریخی بایزید بسطامی شامل خانقاه بایزید، رواق صفوی، منار بسطام، مسجد بایزید بسطامی، مسجد بسطام، امامزاده محمد، برج کاشانه، گنبد غازان خان و مدرسه شاهرخیه است.
بایزید بسطامی عارف و فیلسوف برجسته ایرانی با شهرتی فراگیر در جهان است. فلسفه وحدت وجود و موجود، نخستین بار توسط بایزید بسطامی عنوان شد.
منبع: