به گزارش عصر توریسم خراسان رضوی مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چناران اظهار داشت: به سبب این که برخی سنگ قبرهای قدیمی و تاریخی در روستای گاه و تعدادی در گلمکان است، برخی از مردم این مناطق اجازه انتقال سنگ قبرها را به اداره میراث چناران نمی دهند و این مساله به یک معضل جدی تبدیل گشته است.

محمد طاهریان مقدم در گفت و گو با ایسنا اضافه کرد: هر چند از شهردار چناران درخواست شد مکان مناسبی در اختیار میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان قرار دهند تا تمام سنگ قبرهای تاریخی شهرستان را جمع آوری کرده و در این مکان قرار دهیم اما از سویی چون برخی از سنگ قبرها در روستای گاه و تعدادی در گلمکان قرار دارد، برخی مردم این مناطق اجازه انتقال سنگ قبرها را به شهر چناران نمی دهند.

وی اشاره کرد: طی صحبت هایی که تا حالا با دهیاران داشتیم، از آنان خواسته شده مکانی را در خود روستا تهیه کنند تا سنگ قبرهای تاریخی در همان روستا در معرض دید عموم قرار گیرد. بدون شک اگر دهیاری، شورا و مسئولان مربوطه کمک کنند، خواهیم توانست نسبت به جمع آوری سنگ قبرهای قدیمی اقدام نموده و در کنار سنگ ها، اشیا و وسایل قدیمی مردم خود روستا را نیز در معرض دید عموم قرار دهیم.

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چناران با اعلان اینکه در شهر چناران مکانی جهت راه اندازی موزه و نگهداری سنگ قبرهای تاریخی وجود ندارد، اظهار داشت: جهت راه اندازی موزه تخصصی سنگ نیازمند حمایت شورای شهر و شهرداری چناران هستیم.

وی اظهار نمود: طی رایزنی های صورت گرفته با شهردار جدید چناران قول داده شد که در محل پارک ملت که تمام مسافران و گردشگران مسیر جاده آسیایی در آن توقف دارند، مکانی را تهیه کنند تا به جز سنگ قبرهای تاریخی دیگر وسایل قدیمی را نیز در آن نگهداری شود.

طاهریان مقدم اضافه کرد: باتوجه به سنگ قبرهای تاریخی که در دولت آباد وجود دارد، قرار شد دهیار بعد از تهیه مکان مورد تائید میراث فرهنگی سنگ قبرها را در همان محل نگهداری کند.

وی در ادامه بیان کرد: باتوجه به ظرفیت موجود در شهرستان ایجاد موزه تخصصی سنگ قبر می تواند از جذابیت بسیاری برای گردشگران برخوردار باشد؛ بااینکه در شهرستان چناران و گلبهار سنگ قبرهای قدیمی وجود دارد اما تعدادی از آن به سرقت رفته و تعدادی دیگر نیز لطمه دیده است.

طاهریان مقدم عنوان کرد: تا کنون در بیش از ۲۰ روستای شهرستان گلبهار و چناران سنگ قبرهایی با ارزش که بیشتر آن به شکل صندوقچه ای است، شناسایی شده است. متأسفانه اغلب حفاران بدون مجوز برای به دست آوردن اشیای عتیقه سنگ قبرها را تخریب می کنند.

وی موزه را جزو شناسنامه و هویت هر شهر دانست و اظهار داشت: چناران از قبل موزه مردم شناسی داشته و هم اکنون هم وسایل بسیار دیگری جمع آوری شده اما برای مکان مشکل داریم؛ حتی به خود شهرداری پیشنهاد داده شد که اگر مکانی را فراهم آورند و در اختیار قرار دهند حاضر هستیم آنرا خود ما به بهترین نحو تجهیز نماییم.

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چناران افزود: در روستای تاریخی رادکان چهار اقامتگاه بوم گردی موجود است که در ۲ اقامتگاه مکانی برای وسایل قدیمی روستا پیش بینی شده و در معرض دید عموم قرار گرفته است.

وی با اعلان اینکه بیشتر سنگ قبرهای تاریخی شناسایی شده مربوط به شهرستان چناران است، اضافه کرد: از ۲۰ روستایی که سنگ قبرهای با ارزش تاریخی دارد، ۹ روستا مربوط به شهرستان گلبهار و ۱۱ روستا در شهرستان چناران است. بیشتر سنگ قبرهای شناسایی شده بصورت صندوقچه ای و مربوط به دوره صفوی است.

طاهریان مقدم با اشاره به این که حدود ۲۰ سنگ قبر ارزش نمایش در موزه را دارد، اشاره کرد: هر چند تا کنون ۲ قبرستان تاریخی در لیست آثار ملی ثبت شده اند اما یک قبرستان تاریخی دیگر هم در چناران وجود دارد که ارزش ثبت در لیست آثار ملی را دارد.

وی همین طور به وضعیت حفاری های بدون مجوز که به معضلی تبدیل گشته است اشاره نمود و اظهار داشت: در ۶ ماه ابتدای امسال ۱۵ نفر با همکاری نیروی انتظامی و دوستداران میراث فرهنگی دستگیر شده اند.

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چناران اظهار نمود: هر چند این افراد حین حفاری دستگیر و ادواتی نیز از آنها کشف و ضبط شده اما چیزی کشف نکرده بودند.

وی با اشاره به این که پرونده این متخلفان در مراجع قضایی در دست رسیدگی است، اضافه کرد: اگر دهیاران کمک کنند و مکانی را برای نگهداری سنگ قبرهای تاریخی اختصاص دهند آمادگی به ثبت رساندن آنها را داریم.

طاهریان مقدم یادآور شد؛ تا کنون در دو شهرستان چناران و گلبهار ۱۲۰ اثر شناسایی شده که ۲۵ اثر در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.

وی اظهار داشت: باتوجه به تعدد سنگ قبرهای قدیمی در سطح شهرستان برای جلوگیری از لطمه دیدگی ایجاد موزه سنگ با کمک بخش خصوصی ضرورت دارد.

منبع: