عصر توریسم: کتاب مجموعه مقالات «پیامدهای اجتماعی و فرهنگی کرونا» به زودی منتشر می شود.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، کتاب «پیامدهای اجتماعی و فرهنگی کرونا» یا «Culture in shadow of COVID19» به همت علیرضا حسن زاده و مصطفی اسدزاده گردآوری و ویراستاری علمی شده و از جانب پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در دی ماه ۱۴۰۰ منتشر می شود. این کتاب ۱۰۷۸ صفحه دارد و مجموعاً ۷۶ مقاله علمی را در برمی گیرد که در همایش بین المللی نتایج اجتماعی کرونا بر حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع فرهنگی خلاق ارائه شده است. علاوه بر آن، فصلی از این کتاب به ۷۳ گزارش از پیش نشست های همایش ذکرشده اختصاص می یابد.
مجموعه مقالات «پیامدهای اجتماعی و فرهنگی کرونا» علاوه بر فارسی حاوی سه زبان دیگر است؛ تقریباً ۶۸۰ صفحه از آن به زبانِ فارسی است و مابقی آن به زبان های انگلیسی، فرانسوی و ترکی استانبولی اختصاص دارد. پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات ناشرِ نسخه کاغذی این کتاب است و نسخه الکترونیکی آن نیز بهمن ماه همین سال در دسترس همگان قرار خواهد گرفت.

علیرضا حسن زاده، رییس پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و از گردآورندگان این اثر، درباره آن به ایسنا اظهار داشت: مخاطبان با در دست داشتن این کتاب، در حقیقت با دو کتاب مواجه می شوند؛ یک کتابی که مخاطبان آن گروههای زبانی فراتر از فارسی هستند و بخش دیگر، مخاطبان فارسی زبان اند.
او افزود: کتاب «پیامدهای اجتماعی و فرهنگی کرونا» با مقدمه ای از ژاله آموزگار و پساگفتاری از سهیلا شهشهانی (استادان دانشگاه های تهران و شهید بهشتی) هم راه است و به مطالبی مثلِ تأثیرِ کرونا بر «میراث فرهنگی»، «گردشگری»، «هنرهای سنتی»، «اقتصاد نشر» و «فضای مجازی» می پردازد.
علیرضا حسن زاده درباره اهمیت این کتاب بیان کرد: این اثر مجموعه ای از یافته های پژوهشی اندیشمندان ایرانی و غیرایرانی را در بر دارد؛ اندیشمندانی از یونان، فرانسه، ایران، ترکیه، هند و… در این کتاب مقاله دارند که بر ارزش آن می افزاید. مطالب کتاب به قدری به روز است و نگاه تخصصی به همه گیری دارد که در آن حتی به سویه جهش یافته و جدید این بیماری(اُمیکرون) نیز پرداخته شده است. در این مجموعه مقالات کوشش شده تا با تمرکز و تخصیص زمان و تبادل تجربیات میان ملت های مختلف، آگاهی بیشتری نسبت به همه گیری کرونا و استراتژی ها و سیاستگذاری های مقابله با همه گیری در جهانِ معاصر، مورد بحث و ارزیابی قرار بگیرد. همین طور یافته های جدیدی در این اثر مطرح شده که در سطح ملی و جهانی آنرا باارزش می کند و امید می رود که تأثیر خوبی بر روی درک عمیق ترِ مسئله همه گیری و چالش های بشر بگذارد، چونکه نیاز است برای مقابله با همه گیری های احتمالیِ آینده هم اندیشی های لازم را داشته باشیم و راه های مقابله با همه گیری را در جهان معاصر پیدا نماییم و در مقابل آن سلامت گروههای اجتماعی را حفظ نماییم.

منبع: