موزه لوور در چارچوب پروژه ای در نظر دارد شمار زیادی از شاهکارهای در ارتباط با حوزه اسلامی خویش را در ۱۸ شهر فرانسه در معرض نمایش عمومی قرار دهد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در فرانسه، یانیک لینتز ـ مدیر دپارتمان هنرهای اسلامی موزه لوور ـ در اینباره توضیح داد: این آثار در شهرها و شهرک های کوچک و بزرگ فرانسه با تنوع جغرافیایی و فرهنگی متفاوت از مانت لاژولی تا روآن، مقرر است در معرض دید عموم قرار گیرند. آثار اسلامی به مناطق متعدد و کشورهای مختلف از هند گرفته تا مراکش تعلق دارند.
به قول او، مقرر است ۱۸۰ اثر برگزیده دوره اسلامی برای این طرح از دسامبر سال میلادی ۲۰۲۱ تا مارس سال ۲۰۲۲ در شهرهای مختلف به معرض نمایش گذاشته شوند. در بعضی شهرها در کنار نمایش این آثار نشست ها و کنفرانس هایی در رابطه با این آثار هم پیشبینی شده است.
در میان این آثار منتخب، قطعات سرامیک، کاغذی، آثار چوبی، فلزی، عاج یا منسوجات دیده می شود که به کشورها و ادوار مختلف اسلامی از قرن هفتم تا قرن نوزدهم میلادی تعلق دارند.
آثار اسلامی مقرر است در مکان های عمومی مانند موزه یا کتابخانه نمایش داده شوند. یکی از این آثار، قطعه سرامیکی از کاخ صفویان (قرن ۱۷ میلادی) است که در لوور قرار دارد. بعضی از این آثار هم تزیینی و لوکس هستند، مانند شاخی که روی آن با جواهرات و طلا تزیین شده است. این اثر در هند ساخته شده و از سوغات های یک فرمانده مغول بوده که در سال ۱۹۲۲ میلادی بارون سالومون روتچیلد آنرا به لوور هدیه داده است.

منبع:

دسته‌ها: توریسم