عضو شورای شهر تهران با اشاره به آتش سوزی های رخ داده در بناهای تاریخی و باارزش خواهان ارائه برنامه شهرداری برای جلوگیری از فعالیت مشاغل پر خطر در این بناها باتوجه به رعایت منافع مردم شد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، احمد علوی امروز بامداد در جلسه شورای شهر تهران در تذکر قبل از دستور خود با اشاره به آتش سوزی در ساختمان تاریخی ثبت شده غریب در خیابان لاله زار اظهار داشت: حوادث چند وقت اخیر نشان میدهد که نگرانی نسبت به در خطر بودن بناهای تاریخی ثبت شده در لیست آثار ملی شهر تهران بی مورد نیست و متاسفانه برخی از این بناهای باارزش تبدیل به انبار کالا و یا مکانی بدون مجوز برای برخی مشاغل شده اند که همین موضوع خطر بروز حوادث مختلف همچون انفجار و آتش سوزی را بیشتر می کند.

وی با اشاره به آتش سوزی بنای میدان حسن آباد در سال ۹۸ افزود: در سال های اخیر متأسفانه شاهد آتش سوزی در بناهای تاریخی ثبت شده و حتی غیر ثبتی تهران بوده ایم.

وی هچنین با اشاره به حادثه پلاسکو و معرفی ۵ نقطه بحرانی در تهران که شامل بناهای بازار و خیابان لاله زار می شود، اظهار داشت: تذکرات لازم در این خصوص از قبل هم داده شده بود. با این وجود در ایام اخیر شاهد تکرار آتش سوزی در یک بنای تاریخی دیگر در بافت تاریخی تهران هستیم.

رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران با اشاره به ماده پنجم مصوبه ۶ بهمن ۹۸ شورای شهر با عنوان “الزام شهرداری تهران به ایجاد سامانه بر خط پایش ایمنی ساختمان های موجود شهر تهران در مقابل خطر آتش سوزی” اشاره کرد: طبق این مصوبه شهرداری تهران و سازمان آتش نشانی وظایفی را در قبال حفظ ایمنی در ساختمان های دارای ارزش تاریخی – فرهنگی بر عهده دارند.

وی ادامه داد: مشخص است که برای مدیریت و حل این دست مخاطرات، انتقال مشاغل بدون مجوز و نامرتبط با بناهای تاریخی باید در دستور کار قرار گیرد و مشکل تعریف کاربری مناسب برای بناهای تاریخی نیز مرتفع شود.

علوی همین طور از سازمان آتش نشانی خواست تا در گزارشی به شورای شهر در مورد اقدامات و پیگیری های انجام شده درباب حفظ ایمنی بناهای دارای ارزش و جلوگیری از کارهای بدون مجوز در این بنگاها توضیح دهد.
علوی خطاب به مسئولان آتش نشانی اظهار داشت: لازم است مشخص شود که در مدت 2 سال قبل چه تمهیداتی برای جلوگیری از تکرار این حوادث و حفظ بناهای تاریخی بطور اخص فضاهای پرخطر اندیشیده شده است؟
عضو شورای شهر تهران بار دیگر با تاکید بر در نظر گرفتن منافع شهروندان در طرح ها و برنامه های مدیریت شهری اظهار داشت: همین طور پیشنهاد می کنم برای خروج مشاغل پر خطر از بافت ها و بناهای تاریخی و با رعایت منافع مردم، طرح و برنامه ای از طرف شهرداری تهران ارائه گردد تا دیگر شاهد تلفات جانی و مخاطرات در بناهای تاریخی و حریم میراثی بافت های تاریخی شهر تهران نباشیم.