به گزارش عصر توریسم ایرنا-  شماری از شهروندان گرگانی ضمن اشاره به مباحث مطروحه بین شهرداری و منابع طبیعی در باره مدیریت بهره وری پارک جنگلی و گردشگری ناهارخوران می گویند بی توجهی به این تفرجگاه زیبای کشور علاوه بر تحمیل خسارت ها، برند گردشگری گرگان مورد بی مهری قرار می گیرد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از خبرگزاری ایرنا، یکی از بزرگترین چالش ها در حوزه مدیریت شهری به اعتقاد کارشناسان لزوم تأمین و توسعه فضای سبز برای شهروندان است موضوعی که به جهت تغییر ساختاری بناهای مسکونی و رواج بلند مرتبه سازی از اهمیت بیشتری برخوردار شده است.
گرگان با وجود آنکه در شمال کشور واقع شده در حالت کلی در زمره مناطق سرسبز کشور به حساب می آید اما اگر ۲ پارک جنگلی ناهارخوران و النگدره را خارج از مجموعه فضای سبز شهر بدانیم گرفتار کمبود فضای سبز شهری است.
به گفته مدیران شهری در زمان حاضر سرانه فضای سبز گرگان شامل پارک ها، میادین، بلوارها و قطعات پراکنده، جنگل کاری های شهری و بخشی از جنگل های ناهارخوران و النگدره می شود و بر این اساس سرانه فضای سبز گرگان ۷.۴۲ متر به ازای هر نفر بوده که استاندارد آن ۷.۱۲ متر است.
وجود ۲ پارک جنگلی با وسعت حدودی بیشتر از ۱۰۰ هکتار در جنوب گرگان فرصتی در اختیار مدیران شهر گرگان قرار داد تا طی سالهای گذشته تا کنون مدیران شهری بر مبنای سازو کارهای اداری مرسوم و بر مبنای قراردادی بین اداره کل منابع طبیعی گلستان به ارائه خدمات زیرساختی در این پارک های جنگلی بپردازد تا هم سرانه فضای سبز شهری را ارتقا دهند و هم ناهارخوران بعنوان یکی از مهم ترین برندهای گردشگری گرگان سرو سامان بگیرد.
واگذاری این پارک های جنگلی به شهرداری گرگان در سنوات گذشته سبب شد تا خدماتی همچون رفت و روب و نظافت، روشنایی معابر، سطل های زباله ها، واحدهای خدماتی، سنگفرش پیاده روها، زیباسازی معابر پیرامونی در النگدره و ناهارخوران افزایش یابد.
این پارک های جنگلی بخصوص ناهار خوران بعنوان برند گردشگری مقصد خیلی از توریستهای داخلی و خارجی بوده و خواهد بود اما اتفاقات ماه های اخیر بخصوص جشنواره پاییز هزار رنگ، حساسیت های زیادی را بین ۲ طرف قرار داد رقم زد و سبب شد تا در تمدید واگذاری این پارک ها به شهرداری مشکلاتی بوجود آید.
منابع طبیعی گلستان بعنوان موجر و مالک این پارک ها اعتقاد دارد که بر مبنای ساز و کارهای قانونی، شهرداری گرگان برای در اختیار گرفتن این پارک ها باید تضامینی برای حسن انجام کار ارائه دهد اما شهرداری به این مقوله عقیده ای ندارد و اعتقاد دارد شهرداری هیچ بهره برداری مالی خاصی در این پارک ها ندارد و منابع طبیعی در فرایند واگذاری این جنگلها سخت گیری می کند.
خدماتی فراتر از وظایف شهرداری
رییس شورای شهر گرگان در این ارتباط در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: منابع طبیعی گلستان باید بپذیرد که خدمات و فعالیتهای فعلی شهرداری در مدیریت جنگل های منابع طبیعی و ناهارخوران بسیار فراتر از وظایف شهرداری گرگان است.
صفرعلی پایین محلی اظهار داشت: شهرداری بدون هیچ چشم داشتی میلیارد تومان از اعتبارات شهری را برای زیباسازی و توسعه گردشگری پایدار و البته صیانت و حفاظت از پارک های النگدره و ناهارخوران هزینه کرده است و لزوم دارد که این مسئله مدنظر مدیران منابع طبیعی استان قرار بگیرد.
پایین محلی افزود: در شرایط فعلی اقتصادی هیچ شرکت یا موسسه ای حاضر نیست که برای نگهداری و حفاظت از این پارک ها هزینه کند چونکه نفع اقتصادی به دنبال ندارد.

وی افزود: طی سالهای گذشته هم مشکلات زیادی حقوقی در مورد مدیریت این پارک ها برای شهرداری بوجود آمد که شهرداری مکلف به پرداخت ضرر و زیان و خسارت های مالی در پرونده های حقوقی شد.
وی در مورد قطع همکاری و ارتباط شهرداری و منابع طبیعی و تأثیر آن بر روند واگذاری اراضی موردنیاز شهرداری در پروژه تله کابین بیان نمود: این موضوعات ۲ مسئله منفک از هم هستند و انشالله با پیگیری نمایندگان در مسافرت رئیس جمهور مشکلات تله کابین برطرف می شود و همکاری ها برای واگذاری زمین از مجاری مستقل و قانونی خود در حال انجام می باشد.
پایین محلی ابراز امیدواری کرد که با تعدیل شروط سخت گیرانه منابع طبیعی بار دیگر خدمات دهی در این مراکز تفریحی و گردشگری از جانب شهرداری از سر گرفته شود.
تاکنون خدمات مطلوبی ارائه شد
شهردار گرگان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: مدیریت پارک های جنگلی ناهار خوران و النگدره عاید اقتصادی برای شهرداری ندارد و صرفاً بعنوان یک پروژه هزینه بر تلقی می شود.
محمدرضا سبطی اظهار داشت: کوشش کردیم علیرغم مشکلات مالی خدمات کمی و کیفی مطلوبی ارائه شود تا رضایت مندی لازم نزد شهروندان و گردشگران ایجاد شود که قیاس وضع فعلی این پارک ها با گذشته مبین آن است که توفیقات خوبی در این راستا بوجود آمده است.
وی خاطرنشان کرد: مالک پارک های النگدره و ناهارخوران( اداره کل منابع طبیعی) شروط سختگیرانه و یک جانبه ای را برای نگهداری پارک جنگلی النگدره برای شهرداری گذاشته است که ما قادر به قبول کردن آنها نیست.
سبطی خاطرنشان کرد: موارد گنجانده شده در پیش نویس، شروط غیر قابل قبولی هستند که با منافع شهروندان در تعارض است و به علت این شروط، شهرداری از مدیریت بهره وری پارک جنگلی النگدره انصراف داده و امیدواریم مدیریت این پارک به دستگاهی که حائز شرایط است، واگذار شود.
سبطی تصریح کرد که در مدت زمانی که مدیریت بهره وری پارک در اختیار شهرداری بود این دستگاه هزینه های هنگفتی را برای محافظت، زیرسازی و عرضه خدمات به شهروندان متقبل شده است.
سبطی تصریح کرد: راه اندازی جاده سلامت، تاسیس سرویسهای بهداشتی، پارک و نمازخانه و همینطور نظافت این پارک از اقدامات شهرداری بوده است.
برای رفاه حال شهروندان واگذار شد، قانون رعایت شود
در این پیوند، مدیرکل منابع طبیعی گلستان در گفت و گو با خبرنگاران اظهارکرد: برای رفاه حال شهروندان پارک جنگلی النگدره و ناهارخوران در ابتدا به صورت قراردادهای یک ساله تا ۲ ساله به شهرداری گرگان واگذار شد که در نهایت در چارچوب طرح با عنایت به بیلان این واگذاری ۱۵ ساله شد.
عبدالرحیم لطفی با اشاره به اینکه اداره کل منابع طبیعی نهایت همکاری را در چارچوب قرارداد با شهرداری داشته است، اضافه کرد: اساس استفاده این پارک ها حفاظت از آنهاست و همینطور برای مدیریت بهینه، طرحی تدوین شده که دخالت در این پارک ها را از حالت طبیعی خارج نکند.
لطفی در مورد قطع درختان خطر آفرین در پارک افزود: با وجود سابقه تلخ در گذشته که متاسفانه چند تن از شهروندان همچون یک کودک سه ساله جان خویش را در برخورد با این درختان از دست داد برای پیشگیری از تکرار این حوادث بر حسب قانون باید این درختان خطر ساز ساماندهی شوند و اداره کل منابع طبیعی هم با عنایت به مفاد قرارداد برای پیشگیری از تکرار هرگونه حادثه مشابه برای اجرای آن مهلت تعیین کرد که متاسفانه شهرداری آنرا فشار بر این نهاد خطاب کرده است.
لطفی خاطرنشان کرد: در چارچوب قوانین در ارتباط با امور قراردادها برای تضمین اجرای مفاد هرگونه قرارداد اشخاص حقیقی و حقوقی و همینطور دولتی این موارد دیده می شود که در قرارداد با شهرداری هم این مورد مستثنی نیست.
به گفته وی جهت بررسی هر چه بهتر احتیاج به نشست و بررسی موضوعات است که متاسفانه با عنایت به پیگیری ها این مورد محقق نشده که یک دفعه با نامه شهرداری در فضای مجازی نه در اتوماسیون اداری روبرو می شویم نامه ای که در روز جمعه ۱۰ دیماه تنظیم شده است.
لطفی افزود: با ارسال یک نامه این که شهرداری خویش را از هرگونه اتفاق مبرا کند، امکان پذیر نیست و برای تحویل و تحول نهایی نیاز است سیر قانونی طی شود که در صورت عدم توان شهرداری در مدیریت این پارک ها برای حال شهروندان این اداره کل برنامه هایی برای واگذاری به اشخاص حقیقی و یا حقوقی برنامه ریزی خواهد نمود.
به گزارش عصر توریسم به نقل از خبرگزاری ایرنا، شهروندان گلستانی امیدوارند با تعیین تکلیف سریعتر مدیریت پارک های جنگلی ناهار خوران و النگدره، شاهد بروز خلاء در روند مدیریت رویشگاه های این منطقه بعنوان قلب تپنده گرگان و کارخانه اکسیژن سازی شهر نباشیم. هرگونه تعلل یا تاخیر در مدیریت مطلوب این مناطق جنگلی خسارت بسیاری برای اهالی گرگان به همراه خواهد داشت.