عصر توریسم: مرکزی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی از برگزاری مراسم صدوهفتادمین سالگرد شهادت امیرکبیر با حضور مسئولان استان و استاندار مرکزی آگاهی داد.
مصطفی مرزبان در این زمینه اظهار نمود: ویژه برنامه صدوهفتادمین سالگرد شهادت امیرکبیر به اهتمام هیئت امناء خانه امیرکبیر، شورای روستای هزاوه و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، استانداری مرکزی و شهرداری اراک ساعت ۱۴: ۳۰ دوشنبه ۲۰ دی ماه ۱۴۰۰ در محل فرهنگسرای آئینه اراک برگزار می شود.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی با اشاره به حضور یکی از نوادگان امیرکبیر در این برنامه اضافه کرد: این مراسم شامل برنامه های متنوع همچون رونمایی از کتاب “هزاوه خاستگاه امیران”، اجرای ورزش باستانی، اجرای موسیقی سنتی و سخنرانی استاندار مرکزی برگزار می شود.
مرزبان اضافه کرد: میرزامحمد تقی خان فراهانی مشهور به امیرکبیر، یکی از صدراعظم های دربار ناصری است که با وجود اندک زمان صدارتش که به چهار سال هم نمی رسد توانست تحولی عظیم در ایران بوجود آورد و ثروت و عزت کشور را که به کام استعمار و استکبار جهانی رفته بود نجات داد. مرد تمام قامت تاریخ ایران در ۳۹ ماه صدرات درخشانش منشاء خدمات زیادی در کشور شد و به همین دلیل نام و آوازه او تا حالا به گوش و چشم می رسد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، به نقل از میراث فرهنگی استان مرکزی، او افزود: امیرکبیر یکی از رجال نامدار ایران بود که نقش مهمی در مبارزه با استعمار انگلیس داشت. فردی که موفقیت ها و اصلاحاتش در ایران را به مدد هوش خدادادی و همتی که داشت کسب نمود و الان در کنار بارگاه ملکوتی امام سوم شیعیان در اتاقی که درب آن به سمت صحن امام حسین(ع) باز می شود آرمیده است.

منبع: