به گزارش عصر توریسم قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: مسئله میراث فرهنگی باید به فرهنگ عمومی تبدیل گردد. ما ایرانی ها دارای یک هویت ملی واحد هستیم و نباید در دام دو قطبی سازی بیفتیم.
به گزارش عصر توریسم به نقل از خبرگزاری ایرنا از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اولین همایش معاونان میراث فرهنگی استان ها با حضور عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و علی دارابی قائم مقام و معاون میراث فرهنگی کشور روز چهارشنبه در سالن فجر این وزارت خانه برگزار شد.
علی دارابی در این همایش، میراث فرهنگی را در خط مقدم وزارت خانه عنوان نمود و اضافه کرد: ابتدا باید به درک واحدی در این راستا برسیم و نقشه ها را بر طبق این درک واحد تبیین نماییم. امیدوارم مباحث مطرح شده در جلسه امروز پیگیری و اجرایی شود و به نتایج خوبی منتج شود.
معاون میراث فرهنگی با اشاره به اینکه ایران یکی از کانون های مهم تمدن بشری است، اضافه کرد: ایران را باید فراتر از تاریخ بیان کرد و این یک حقیقت است. سابقه کهن تمدن، آثار چندین هزار ساله، فرهنگ و هنر همینطور پیشتازی ایرانی ها در عرصه علم و هنر باعث تشخص و منزلت خاص ایران نزد جهانیان شده است.
دارابی میراث فرهنگی را دارای سه اصل شانیت، قدمت و پیام انسانی بیان کرد و اظهار داشت: میراث فرهنگی و آثار تاریخی یک نشانه بزرگ دارد و آن رد پای انسان در طول تاریخ است. ما ایرانی ها دارای یک هویت ملی واحد هستیم و نباید در دام دو قطبی سازی بیفتیم.
وی ضمن اشاره به حمایت های دولتی در طول یک قرن اخیر از میراث فرهنگی کشور بیان نمود: کار ارزشمند ای انجام شده، اما کفایت نمی نماید. مساله میراث فرهنگی را باید تبدیل به فرهنگ عمومی نماییم و احتیاج به یک نهضت مردمی داریم.
دارابی میراث فرهنگی را محور توسعه پایدار عنوان نمود و اظهار داشت: کسی نباید احساس کند میراث فرهنگی مخل توسعه است. باید قدرت بیانمان را بالا ببریم و گرفتار لکنت زبان در این عرصه نباشیم.
معاون میراث فرهنگی با تکیه بر برنامه ریزی برای افزایش جایگاه ویژه میراث فرهنگی در سیاست های کلان نظام، اسناد بالادستی و سند چشم انداز، اضافه کرد: اقداماتی انجام شده اما کفایت نمی نماید. باید برای این مورد برنامه ریزی جدی انجام دهیم.
او ضمن اشاره به دو جلسه برگزار شده با پیشکسوتان حوزه میراث فرهنگی، بیان نمود: به زعم خیلی از افراد حاضر در این جلسات اگر قرار باشد کار مهمی در حوزه میراث فرهنگی صورت گیرد در دوره مهندس ضرغامی خواهد بود. با عنایت به نفوذ وی در دولت باید این فرصت را مغتنم شمرد.
دارابی ضمن اشاره به تشکیل ستاد تحول و شورای راهبردی میراث فرهنگی در وزارت خانه اضافه کرد: تغییر، تحول، توسعه و فن آوری گفتمان مدیریت وزارت میراث فرهنگی در این دوره است که تمامی برنامه ها باید بر طبق این چهار اصل تبیین شوند.
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی به اهمیت افزایش سواد میراثی در استان ها اشاره و بر تولید ادبیاتی جدید متناسب با نثر و عصر حاضر، فراگیری و عمومی کردن آن، اجتناب از ایجاد حصار پیرامون میراث فرهنگی و اجتناب از انحصارطلبی، به پا کردن یک نهضت مردمی و توجه به حوزه آموزش، پژوهش و تحقیق تصریح کرد.
تشکیل کارگروه و برگزاری جلسات منظم جهت بررسی، حل مشکلات و چالش های حوزه میراث فرهنگی از دیگر نکات مطرح شده از جانب معاون میراث فرهنگی کشور بود.
دارابی همینطور ضمن اشاره به بایسته های یک معاون میراث فرهنگی اظهار داشت: آگاهی از رخدادها و مناسبت های تاریخی و برنامه ریزی برای آنها، عرضه طرح های ویژه و بررسی بودجه مورد نیاز برای اجرای سفرهای استانی، تهیه پیوست رسانه ای و فرهنگی، آگاهی و اشراف بر تمامی قوانین، مقررات و بخشنامه ها، ارتباط منظم و مستمر با پایگاه های میراث فرهنگی استان ها از اصول کاری و ضروریات معاونان میراث فرهنگی استان ها است.
معاون میراث فرهنگی کشور تصریح کرد: عرضه لیستی از موارد قابل تفویض و چگونگی اجرای آن، ارتباط با پژوهشگاه میراث فرهنگی، عرضه راهکار برای حفظ میراث فرهنگی همراه با دفاع از حقوق مردم، توجه و استفاده ویژه از موزه ها به مثابه ویترین میراث فرهنگی استان، از دیگر اصول و خصوصیت های بارز معاون میراث فرهنگی استان ها است.
دارابی همینطور تشکیل انجمن حامیان و خیران میراث فرهنگی، توصیف وضعیت موجود میراث فرهنگی استان ها و عرضه فرصت ها، چالش ها و پیشنهادها، توجه به مساله آموزش، افزایش آگاهی و به روزرسانی اطلاعات، برنامه ریزی برای تزریق نیروی انسانی جوان، تنظیم پرونده های در ارتباط با آثار ثبت ملی و جهانی، حفظ و نگهداری و صیانت از آثار ثبت شده، حضور موثر در مجامع و شوراهای مهم، عرضه سند میراث استان را از خصوصیت های اصولی و وظایف معاونان میراث فرهنگی استان ها برشمرد و بر آن تصریح کرد.
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی همینطور تصریح کرد: ادارات کل استانی باید برای نوروز ۱۴۰۱ آمادگی داشته باشند و برنامه ارائه نمایند.