عصر توریسم: مقررات سفر از ایران به عراق، امارات و لبنان همزمان با همه گیری سویه اُمیکرون بروزرسانی و اعلام گردید.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، سویه اُمیکرون، بااینکه هنوز مرزها را به روی مسافران کامل نبسته، اما ملاحظات کشورها را برای کنترل سفرها بیشتر کرده است. عراق کشور هم مرز با ایران که دو هفته ای مرزهای خاکی با آن از طرف ایران بسته شد، هم اینک مقرراتی را به اجرا گذاشته و مسافران ایرانی را ملزم کرده که حتما هنگام سفر به این کشور علاوه بر کارت واکسیناسیون، تست PCR نیز همراه داشته باشند. امارات نیز مبادرت به تست باردیگر مسافران در فرودگاه های بین المللی این کشور می کند و لبنان هم که میزان سفر از ایران به آن هنوز قابل توجه نیست، همان فرمول امارات را در پیش گرفته است، با این تفاوت که هزینه تست کووید در فرودگاه را از مسافر می گیرد. ایران نیز از حدود سه هفته پیش مقررات ورود به کشور را مشکل تر کرده است.
بر طبق مقرراتی که به شرکت های گردشگری و هواپیمایی اعلام شده است، تمام مسافران برای ورود به عراق باید دارای کارت واکسیناسیون کرونا به زبان انگیسی و QR code بوده و از آخرین نوبت واکسن آنها ۱۴ روز گذشته باشد. همین طور مسافران بالای ۱۰ سال در پروازهای ورودی به عراق باید پیش از پرواز، آزمایش PCR را در محدوده ۷۲ ساعت مانده به پرواز در یکی از مراکز مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام داده باشند و گواهی منفی این آزمایش به زبان انگلیسی با QR code همراه داشته باشد.
QR code واکسن کرونا و تست PCR در فرودگاه های بین المللی عراق اعتبارسنجی می شود و از پذیرش مسافران بدون کارت واکسن و جواب تست منفی جلوگیری می شود.
امارات که این روزها محل رویدادها و نمایشگاه های بین المللی گوناگون است، به دفاتر گردشگری و هواپیمایی اعلام نموده است: در عین حال که به مسافران با ملیت/اقامت این کشور و مسافران دارای ویزای توریستی اجازه ورود به این کشور را می دهد تمام مسافران بالای ۱۲ سال را ملزم کرده در محدوده ۷۲ ساعت مانده به پرواز آزمایش PCR را در یکی از مراکز مورد تایید وزارت بهداشت و شرکت هواپیمایی که با آن سفر می کنند، انجام داده باشند و گواهی منفی این تست را که به زبان انگلیسی با QR code است، همراه داشته باشند. تاکید شده که از پذیرش مسافران بدون گواهی منفی تست کرونا بدون QR code جلوگیری خواهد شد.
همین طور به مسافران تاکید گردیده است برنامه COVID-19 DXB Smart APP را روی گوشی همراه خود پیش از انجام سفر نصب کنند.
داشتن بیمه نامه مسافرتی و بلیت رفت و برگشت برای مسافران با ویزای توریستی الزامی است. همین طور اعلام شده است: از تمام مسافران در بدو ورود به کشور امارات تست PCR گرفته می شود.
لبنان نیز مقررات سفر به این کشور را بروزرسانی کرده است، بر این اساس تمام مسافران بالای ۱۲ سال، واکسینه شده یا نشده، در پروازهای ورودی به لبنان باید پیش از پرواز برای انجام آزمایش PCR در محدوده ۴۸ ساعت مانده به پرواز در یکی از مراکز مورد تایید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، اقدام نمایند و گواهی منفی تست کرونا را به زبان انگلیسی با QR code هنگام پرواز همراه داشته باشند. از ورود مسافران بدون گواهی منفی تست کرونا و بدون QR جلوگیری خواهد شد.
مسافرانی که کمتر از هفت روز خارج از کشور لبنان اقامت داشته اند از انجام تست PCR در محدوده ۴۸ ساعت به پرواز معاف خواهند بود. ارائه کارت واکسیناسیون به زبان انگلیسی با کد QR نیز الزامی است.
مسافران باید پیش از پرواز در سایت https: //pass.moph.gov.lb ثبت نام کنند و تصویر تست PCR خودرا بارگذاری کنند. تست PCR بدون QR code معتبر نیست.
از تمام مسافران بالای ۱۲ سال عازم به لبنان در بدو ورود تست PCR در فرودگاه گرفته می شود. مسافران تا جواب این تست در قرنطینه خانگی خواهند بود. هزینه تست در سیستم نرخ گیری بروزرسانی شده است و به هنگام تکمیل فرم ثبت نام در قسمت Payment Method باید گزینه EMD انتخاب گردد.
همین طور مسافرانی که قصد سفر یا بازگشت به ایران را دارند باید در محدوده ۷۲ ساعت مانده به پرواز برای انجام تست PCR اقدام نمایند و جواب منفی آنرا به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند.
مسافران بالای ۱۲ سال با تابعیت غیرایرانی، علاوه بر تست PCR باید دارای کارت واکسیناسیون کرونا به زبان انگلیسی بوده و از آخرین نوبت تزریق آنها ۱۴ روز گذشته باشد.
پذیرش مسافران با تابعیت غیرایرانی که در ۱۴ روز گذشته در کشور انگلستان اقامت داشته اند و یا بصورت ترانزیت بوده اند تا اطلاع ثانوی امکان پذیر نیست. مسافران دیپلمات از این مقررات مستثنی هستند.
تکمیل فرم خوداظهاری برای مسافران، پیش از پرواز الزامی است.

منبع: