به گزارش عصر توریسم قائم مقام وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی در یادداشت اینستاگرامی خود به مناسبت زادروز استاد فرشچیان نوشت: استاد محمود فرشچیان همچون نامداران و سرآمدانی است که کسب محضر ایشان افتخار است. اخلاق، تواضع، مهربانی این بزرگ مرد مثال زدنی است.
به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایرنا، علی دارابی در یادداشتی در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: ‎استاد محمود فرشچیان زاده ۴ بهمن ۱۳۰۸ در اصفهان است.
نامدارترین نقاش معاصر ایرانی است که شهرت جهانی دارد. نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر در سال ۱۳۹۳ به ایشان اهداء شد. در بین کارهای فاخر و برجسته استاد «تابلو عصر عاشورا» او ماندگار تر از همه شده است.
موزه استاد با بیشتر از ۵۰ اثر در مجموعه تاریخی – فرهنگی سعد آباد قرار دارد. در سال ۱۳۸۵ این افتخار را داشتم که در زمانی که در صدا و سیما دردوره مدیریت مهندس ضرغامی معاونت امور مجلس و استانها را بر عهده داشتم در جشنواره تولیدات صدا و سیمای استان ها در اصفهان از این «چهره درخشان عرصه فرهنگ و هنر ایران زمین» قدردانی و تجلیل کردم.
دارابی اضافه کرد: برخی انسان ها، چهره ها، هنرمندان، بزرگان در جوامع وجود دارند که اگر آدمی در طول زندگی خود آنها را ندیده باشد و نشناخته باشد گرفتار خسران شده است. استاد محمود فرشچیان همچون نامداران و سرآمدانی است که کسب محضر ایشان افتخار است. اخلاق، تواضع، مهربانی این بزرگ مرد مثال زدنی است. تابلوی ضامن آهو طرحی از شمایل امام رضا (ع) پنجمین روز آفرینش ستایش همه مخلوقات زمینی و آسمانی به خدای بزرگ، ابراهیم نبی گلستان شدن آتش بر ابراهیم از مهم ترین تابلوهای استاد می باشد.
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی در انتها پیام خود آورد: استاد فرشچیان طراح پنجمین ضریح مطهر امام رضا (ع) و ضریح جدید امام حسین (ع) در کربلا است، از خداوند بزرگ سلامتی و موفقیت روز افزون استاد فرشچیان را خواهانیم.

منبع: