عصر توریسم: قدیمی ترین نسخه خطی کشف شده از قرآن کریم، گواهی بر تحریف نشدن قرآن در طول بیشتر از هزار سال قبل است.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، الجزیره در توضیح این خبر آورده است: «قرآن کریم در طول بیست سال بر پیامبر اکرم (ص) نازل شد. در آن زمان قرآن در سینه حافظان محفوظ بوده و گاهی هم مکتوب می شد؛ تا این که در زمان خلیفه اول (ابوبکر) جمع آوری آن به صورت کامل در یک کتاب شروع شده و تا زمان خلیفه سوم (عثمان) ادامه داشت.
صحابه پیامبر سلام الله ضد در بین شهر های مختلف عربی، به تلاوت قرآن به لهجه های متعدد عربی می پرداختند و این سبب شده بود تا درباره نوع تلاوت قرآن میان شام و عراق اختلاف افتد. در نهایت مقرر شد تا قرآن با لهجه قبیله قریش که به همان زبان هم نازل شده بود، کتابت شود.
در حال حاضر بیشتر از چهار هزار نسخه خطی از قرآن کریم در سراسر دنیا وجود دارد که بعضی از آنها به سالهای اول هجرت پیامبر(ص) باز می گردند و بر مبنای نوع نگارش و خط و ابزار مورد استفاده در نگارش متفاوت اند. هر کدام از این نسخه ها خصوصیت های دینی و زیبایی شناختی دوره تاریخی را که در آن خلق شده اند، نشان می دهند.

قدیمی ترین نسخه خطی قرآن کریم در سال ۲۰۱۵ در دانشگاه بیرمنگام کشف شد. این نسخه را هرمز مینگانا معروف به الفونس مینگانا، پژوهشگر و خاور شناس کلدانی، به دانشگاه تحویل داد. این نسخه شامل دو صفحه است که سوره های کهف و طه را دربر می گیرد و به خط حجازی است. پژوهشگران عمر این نسخه خطی از قرآن را نزدیک به ۱۳۷۰ سال تخمین زده اند و سال کتابت آنرا ۵۶۸ تا ۶۴۵ برآورد کرده اند.

با توجه به این که مبعث پیامبر بین سالهای ۶۱۰ تا ۶۳۲ میلادی بوده است، این گونه تخمین زده اند که کاتب این نسخه خطی معاصر با حضرت محمد (ص) می زیسته و هزمان با ایشان زندگی می کرده است.
پروفوسور دیوید توماس، استاد ادیان دانشگاه بیرمنگام، تصریح کرده است که نسخه های خطی قرآن بخصوص نسخه ی مذکور که در اختیار دانشگاه قرار گرفته و قدیمی ترین نسخه موجود هم تلقی می شود، نشان داده است که قرآنی که هزار سال قبل در بین صحابه پیامبر (ص) متداول بوده و حفظ و نگهداری می شده، همین قرآن امروزی بوده و از تحریف به دور بوده است.
با وجود این که نسخه خطی دانشگاه بیرمنگام قدیمی ترین نسخه خطی موجود از قرآن است اما قرآن کوفی سمرقند، قدیمی ترین نسخه خطی کامل قرآن به حساب می آید. این نسخه یک قرآن کامل است و در ازبکستان نگهداری می شود.
قرآن کوفی سمرقند

دسته‌ها: توریسم