ایران و آمریکا امسال حدود 83 میلیون دلار تبادل تجارت داشته اند که سهم واردات از این کشور بسیار بالاتر از صادرات به آنست ولی در مجموع تجارت صورت گرفته در مقابل حجم تجارت خارجی ایران قابل توجه نیست.

به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، بررسی وضعیت تجارت خارجی کشور در آمار گمرک نشان میدهد که در ۱۰ماهه امسال در مجموع حدود ۱۳۳.۶ میلیون تن کالا به ارزش ۸۰ میلیارد و ۲۳۶ میلیون دلاری برای تبادل تجاری ایران و سایر کشورها ثبت شده و گمرک ایران این طور پیش بینی کرده بود که این رقم تا آخر سال به حدود ۹۸ میلیارد دلار برسد.

از مجموع تجارت صورت گرفته در طول این مدت حدود ۳۸.۸میلیارد دلار به صادرات و بیش از ۴۱.۴ میلیارد دلار به واردات اختصاص داشت است.

اما در میان کشورهای طرف تجارت خارجی ایران این که سهم آمریکا چقدر است، از گمرک ایران مورد بررسی قرار گرفت و لطیفی- سخنگوی گمرک – در این رابطه توضیحاتی به ایسنا ارائه کرد.

تجارت ۸۳ میلیون دلاری ایران و آمریکا

بر اساس این گزارش در ۱۰ ماهه سال جاری مجموع تجارت ایران و آمریکا حدود ۸۳ میلیون دلار به وزن نزدیک به ۱۵ هزار تن بوده است.

افزایش ۳ برابری صادرات

در دوره مورد بررسی ۲۱۵ تن به ارزش ۲۵۱.۱ هزار دلار کالا از ایران به آمریکا صادر گردیده است، در صورتیکه در ۱۰ ماهه پارینه حجم صادرات ۱۷.۳ تن به ارزش ۸۵.۳ هزار دلار بوده و بیان کننده رشد حدود سه برابری است.

از اقلام صادراتی ایران به آمریکا می توان به لبنیاتی مانند دوغ، خامه و پنیر و یا در سایر اقلام به زعفران، مربا، عرقیات سنتی، صنایع خاتم کاری، کتاب، کف پوش، چادر و برخی آلات موسیقی اشاره نمود.

۴۵۵ هزار دلار گوشی از آمریکا به ایران آمد

اما در بخش واردات امسال تا اختتام دی ماه حدود ۱۴.۵ هزار تن به ارزش ۸۲.۶ میلیون دلار انجام شده است که این رقم در ۱۰ ماهه سال قبل حدود ۱۴.۴ هزار تن به ارزش ۶۴.۷ میلیون دلار بوده که نشان دهنده رشد حدود ۲۳ درصدی ارزش واردات از آمریکا است.

در بین اقلام وارداتی ایران از آمریکا نیز می توان به ورود حدود یک تن گوشی به ارزش بیش از ۴۵۵ هزار دلار اشاره نمود که مستقیم از این کشور وارد ایران شده است، این در شرایطی است که گوشیهای آمریکایی از سایر کشورها نیز به ایران وارد می شود.

سایر کالاهای وارداتی نیز عمدتاً اقلام پزشکی و تجهیزات مربوطه بوده و یا در مواردی گاو نر مولد، قزل آلا برای پرورش و بذر سبزیجات نیز ثبت شده است.

دسته‌ها: توریسم