عصر توریسم: یک دانشمند نخبه از شرکت ˮاوپن ای آیˮ(OpenAI) می گوید هوش مصنوعی احیانا اکنون نیز هوشیار است، اما دیگر دانشمندان نسبت به اظهار نظر وی واکنش تندی داشته اند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا و به نقل از فیوچریسم، چه کسی می دانست که یک توییت ساده می تواند چنین واکنشی را ایجاد کند؟ موضوع هوشیاری هوش مصنوعی یک بحث طولانی مدت در جامعه علمی است و الان باز هم با یک توییت از جانب یک دانشمند، به سرفصل صحبت ها تبدیل گشته است. اما آیا هوش مصنوعی(AI) هیچ گاه خواهد توانست به هوشیاری و عملکرد خودآگاهانه برسد یا حتی آیا هم اکنون نیز به چنین قابلیتی رسیده است؟
“ایلیا ساتسکیور”(Ilya Sutskever) محقق ارشد شرکت “اوپن ای آی”(OpenAI) نظر خودرا در توییتر در مورد این مساله اعلام نمود و با واکنش خیلی از دانشمندان متخصص دراین زمینه مواجه گردید.
شرکت “اوپن ای آی” یک شرکت پژوهشی غیرانتفاعی در حوزه هوش مصنوعی است که هدف آن توسعه “هوش مصنوعی بی ضرر”(friendly AI) برای خدمت به بشریت است. این شرکت برای همکاری آزادانه با سایر موسسات و پژوهشگران، پتنت ها و تحقیقات خودرا بصورت عمومی منتشر می نماید. قسمتی از انگیزه های بنیانگذاران “اوپن ای آی” خصوصاً “ایلان ماسک” و “سام آلتمن”، رسیدگی به نگرانی هایی که در ارتباط با تهدید هوش مصنوعی برای موجودیت های دیگر تصور می شود، ذکر شده است.
هوش مصنوعی که گاهی اوقات “هوش ماشینی” نیز نامیده می شود، به هوشمندی نمایش داده شده به وسیله ماشین ها در وضعیت مختلف اطلاق می شود که در مقابل هوش طبیعی در انسان ها قرار دارد. به عبارت دیگر، هوش مصنوعی به سامانه هایی گفته می شود که می توانند واکنش هایی مشابه رفتارهای هوشمند انسانی همچون درک شرایط پیچیده، شبیه سازی فرآیندهای تفکری و شیوه های استدلالی انسانی و پاسخ موفق به آنها، یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل مسایل را داشته باشند. بیشتر نوشته ها و مقاله های مربوط به هوش مصنوعی، آنرا بعنوان “دانش شناخت و طراحی عامل های هوشمند” تعریف کرده اند.
هوش مصنوعی را باید گستره پهناور تلاقی و ملاقات خیلی از دانش ها، علوم و فنون قدیم و جدید دانست. ریشه ها و ایده های اصلی آنرا باید در فلسفه، زبان شناسی، ریاضیات، روان شناسی، عصب شناسی، فیزیولوژی، نظریه کنترل، احتمالات و بهینه سازی جستجو کرد و کاربردهای مختلف و فراوانی در علوم کامپیوتر، علوم مهندسی، علوم زیست شناسی و پزشکی، علوم اجتماعی و خیلی از علوم دیگر دارد.
یک “عامل هوشمند” سامانه ای است که با شناخت محیط اطراف خود، شانس موفقیت خودرا بعد از تحلیل و بررسی می افزاید. “جان مک کارتی” که واژه هوش مصنوعی را در سال ۱۹۵۶ استفاده کرد، آنرا «دانش و مهندسی ساخت ماشین های هوشمند» تعریف کرد.
حالا سوالی که پیش می آید این است که حق با کیست؟ “ساتسکیور” یا کارشناسانی که پاسخ های تندی به وی داده اند؟ همه چیز از زمانی آغاز شد که “ساتسکیور” در روز پنجشنبه توییت کرد: «شاید شبکه های عصبی بزرگ امروزی کمی هوشیار باشند.»
در صورتیکه ممکنست از نظر بسیاری، این اظهارنظر چندان تند و دارای حاشیه به نظر نرسد، اما با واکنش فوری و سریع دیگر کارشناسان مواجه گردید.
بگفته “توبی والش” محقق هوش مصنوعی از دانشگاه “نیو ساوث ولز” سیدنی استرالیا” بروز این واکنش ها بدین سبب است که طرح این موضوع، گفتگو و شاید حتی تکامل هوش مصنوعی را از مسیر خارج می کند.
وی در یک توییت نوشت: هر بار که چنین نظرات و گمانه زنی هایی منتشر می شود، ماه ها تلاش لازم است تا مسیر گفتگو به فرصت ها و تهدیدهای واقعی تر ناشی از توسعه هوش مصنوعی بازگردد.
“یورگن گوتر” کارشناس مستقل رشته “فناوری اجتماعی”، این دیدگاه را غیرواقعی خواند. وی در توییتی نوشت: ممکنست این برداشت در واقعیت هیچ مبنایی نداشته باشد و فقط یک زمینه تبلیغاتی برای ادعای قابلیت های جادویی این فناوری برای این استارتاپ باشد.
“برناردو دیوید” دانشیار دانشگاه فناوری اطلاعات کپنهاگ نیز اظهار نظر “گوتر” را به اشتراک گذاشت و با کنایه اظهار داشت: ممکنست یک قوری در جایی بین زمین و مریخ به دور خورشید بچرخد. در حقیقت این گفته منطقی تر از تفکر “ایلیا” به نظر می آید، برای اینکه مدار وجود دارد و ما تعاریف روشنی از قوری داریم.
بدین سبب آیا اظهارنظر “ساتسکیور” فقط جنبه تبلیغاتی برای “اوپن ای آی” دارد؟
“والنتینو زوکا” متخصص فناوری یادگیری عمیق در این زمینه می گوید، هوش مصنوعی، آگاه نیست، اما ظاهرا کارهای تبلیغاتی مهم تر از هر چیز دیگری است.
اما آیا این واکنش های تند، عادلانه و موجه است؟ مطمئناً ادعاهایی در خصوص این که هوش مصنوعی ممکنست هوشیار باشد یا ممکنست هوشیار و خودآگاه شود، موجب ایجاد ترس و وحشت در صنعت فناوری و جامعه عمومی می شود، اما اگر واقعیت ها ثابت کنند که این فناوری ممکنست واقعاً تا آن مرحله پیشرفت کند، آیا ارزش بحث و گفتگو ندارد؟
در هر حال، بنظر می رسد اصل موضوع در این واقعیت نهفته است که هوش مصنوعی هم اکنون در نقطه رسیدن به هوشیاری قرار ندارد و ممکنست هیچ گاه نیز به این نقطه نرسد. اما نباید اینطور انگاشته شود که دلیلی برای نگرانی وجود ندارد و باید همیشه در مورد آن هشدار داد.
در نهایت، موضوع آگاهی هوش مصنوعی ممکنست مانند خیلی چیزهای دیگر، یکی از آن مواردی باشد که زمان آنرا مشخص خواهدنمود و با گذشت زمان خواهیم فهمید که چه کسی درست می گفته و چه کسی در اشتباه بوده است.

منبع:

دسته‌ها: توریسم