گردنبند فناورانه جدیدی به نام ˮاسپیچینˮ(Speechin) با یک دوربین رو به بالا که بر زیر چانه کاربر نظارت می کند، می تواند جملات بی صدا و زمزمه های وی را تشخیص دهد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، اگر در یک جلسه کاری یا یک کتابخانه هستید که باید سکوت را رعایت کنید، بطور قطع نمی توانید دستیار هوشمند صوتی خویش را صدا بزنید و مثلاً بگویید: «سیری، ایمیل ها را بررسی کن». اینجاست که گردنبند “اسپیچین” به کار می آید، چون که بگونه ای طراحی شده که گفتار بی صدای شما را تشخیص دهد.
این دستگاه آزمایشی توسط پروفسور “چنگ ژانگ” و دانشجوی دکترا “رویدونگ ژانگ” از دانشگاه “کرنل” درحال توسعه است. این گردنبند بر مبنای گردنبند “نک فیس”(NeckFace) ساخته شده است که “چنگ ژانگ” سال قبل از آن رونمایی نمود و حالات صورت کاربر را زیر نظر می گرفت.
“اسپیچین” همراه با یک ریزپردازنده، باتری و ماژول بلوتوث دارای یک دوربین فروسرخ رو به بالا است که از قسمت زیرین چانه کاربر تصویربرداری می کند. این گردنبند از راه دو بال و یک سکه که بعنوان وزنه در پایین آن عمل می کند، ثابت و در جهت درست نگه داشته می شود.
“اسپیچین” همینطور به منظور رفع نگرانی های در ارتباط با نقض حریم خصوصی، مستقیماً به چهره کاربر نگاه نمی کند.

این دستگاه با استفاده از الگوریتم های مبتنی بر یادگیری ماشینی می تواند بر مبنای حرکات چانه کاربر تشخیص دهد که کاربر چه فرمان هایی را بی صدا می گوید. سپس می تواند آن دستورات را به یک تلفن هوشمند که به آن متصل شده است، ارسال نماید.
این سیستم در ابتدا با نظارت بر حرکات چانه ۲۰ داوطلب در حالیکه کلمات و عبارات مشهوری را در سکوت می گفتند، آموزش داده شد. ۱۰ نفر از این افراد انگلیسی صحبت می کردند، در حالیکه ۱۰ نفر دیگر به زبان “چینی ماندارین” صحبت می کردند. در آزمایش های بعدی، شرکت کنندگان ۵۴ دستور رایج به زبان انگلیسی را به همراه ۴۴ کلمه و عبارت چینی ماندارین بیان نمودند.
دقت این گردنبند در تشخیص گفتار در زبان انگلیسی ۹۰.۵ درصد و در زبان چینی ۹۱.۶ درصد بود. البته این آمار زمانی که داوطلبان از این دستگاه در حین راه رفتن استفاده می کردند و دیگر ثابت نبودند، به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کرد، چونکه راه رفتن آنها سبب می شد سر آنها به شکل غیرقابل پیشبینی حرکت نماید.
امید است که این فناوری بعد از توسعه بیشتر، نه تنها در مکان هایی که مردم باید در آنها سکوت را رعایت نمایند، بلکه در محیط های پر سر و صدایی که گوشیهای هوشمند قادر به شنیدن صدای کاربران خود نیستند هم مورد استفاده قرار گیرد.
همینطور این گردنبند می تواند برای افرادی که قدرت گفتار ندارند، استفاده گردد.

منبع: