به گزارش عصر توریسم خراسان رضوی مدیر روابط عمومی سازمان حج و زیارت خراسان رضوی از اعلام جزئیات ثبت نام سفرهای نوروزی به عتبات عالیات توسط سازمان حج و زیارت اطلاع داد.

عباس خداشناس در گفتگو با ایسنا در مورد اطلاعیه پیش ثبت نام سفرهای نوروزی عتبات عالیات اظهار نمود: سازمان حج و زیارت جهت ایجاد رفاه، سهولت بیشتر و بمنظور فراهم سازی آمادگی لازم برای تشرف زائرین به سفر زیارتی عتبات مقدسه عراق اقدام به ایجاد سامانه پیش ثبت نام اینترنتی عتبات عالیات کرده است.

وی اضافه کرد: بر این اساس متقاضیان تشرف به عتبات عالیات در نوروز از ۲۴ اسفند ماه ۱۴۰۰ لغایت هشت فروردین ماه ۱۴۰۱ می توانند با تکمیل فرم مربوطه در سایت atabat.haj.ir برای خود و همراهان شان پیش ثبت نام انجام دهند.

مدیر روابط عمومی سازمان حج و زیارت خراسان رضوی در مورد پیش ثبت نام در سایت عنوان کرد: شروع پیش ثبت نام در این دوره از ساعت ۱۰ بامداد روز شنبه، ۳۰ بهمن، لغایت آخر روز جمعه، ۶ اسفند ماه ۱۴۰۰، خواهد بود.

خداشناس در مورد جزئیات سفرها افزود: اعزام به عتبات عالیات تنها به صورت هوایی برنامه ریزی شده اما در صورت وجود شرایط اعزام زمینی بمحض اعلام مجوز، اطلاع رسانی صورت خواهد گرفت.

وی در مورد نحوه ثبت نام افراد از راه سایت اشاره کرد: پیش ثبت نام به صورت انفرادی و گروهی(حداقل یک و حداکثر ۱۰ نفر) انجام خواهد شد؛ بنابراین کسانی که متقاضی اعزام به صورت گروهی هستند، باید در یک گروه مانند اعضای یک خانواده ثبت نام کنند.

مدیر روابط عمومی سازمان حج و زیارت خراسان رضوی افزود: بر این اساس هر گروه از یک سرگروه و افراد زیر گروه تشکیل می شود که لازم است مشخصات کامل سرگروه و اطلاعات اولیه همراهان شامل کد ملی، نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه و تاریخ تولد به صورت صحیح در فرم پیش ثبت نام سایت درج شود.

وی اشاره کرد: هر نفر تنها یک بار و در یک گروه می تواند بعنوان سرگروه یا همراه پیش ثبت نام کند و درصورتیکه بهر دلیلی هر یک از افراد پیش ثبت نام شده شامل سرگروه یا همراهان بعد از ثبت نام و دریافت کد رهگیری خواهان ثبت نام با گروه جدید یا جابه جایی اسامی گروه خود باشند، می توانند نسبت به ثبت نام مجدد اقدام و کد رهگیری جدید دریافت نمایند. در این صورت اطلاعات ثبت نامی در گروه قبلی حذف خواهد شد.

خداشناس افزود: کد ملی و مشخصات متقاضیان تشرف با اطلاعات سازمان ثبت احوال تطبیق و در صورت مغایرت امکان ادامه فرآیند وجود ندارد؛ بنابراین متقاضیان در ثبت کد ملی دقت کنند.

مدیر روابط عمومی سازمان حج و زیارت خراسان رضوی اشاره کرد: باتوجه به اطلاع رسانی های در رابطه با پیش ثبت نام از راه سیستم ارسال پیام کوتاه، ثبت شماره تلفن همراه سرگروه یا یکی از نزدیکان وی در فرم پیش ثبت نام الزامی است؛ همینطور تاریخ تولد افراد باید به صورت کامل شامل روز، ماه و سال(به صورت چهار رقمی) در فرم درج شود.

وی عنوان کرد: کد ملی تمام افراد ۱۰ رقمی بوده و باید کلیه ارقام(صفرهای سمت چپ) آن به صورت کامل در فرم ثبت گردد. بعد از قطعی شدن پیش ثبت نام یک شماره رهگیری به گروه تخصیص داده شده که متقاضی باید این شماره را برای پیگیری های بعدی نزد خود نگه دارد.

خداشناس در مورد نظارت بر پروتکلهای بهداشتی در سفرهای عتبات عالیات اظهار داشت: بر مبنای مصوبه ستاد مدیریت بیماری کرونا داشتن کارت واکسیناسیون دارای QR کد و نتیجه منفی آزمایش PCR برای ۷۲ ساعت پیش از پرواز الزامی است.

مدیر روابط عمومی سازمان حج و عتبات خراسان رضوی بیان کرد: در صورتیکه تعداد افراد پیش ثبت نام شده از ظرفیت اعزام دوره نوروزی در استانهای مختلف بیشتر باشد، اولویت تشرف گروه ها بر مبنای قرعه تعیین و از راه همین سایت به آنها اعلام می شود.

وی اظهار داشت: قرعه کشی و اعزام افراد پذیرفته شده از استان محل سکونت سرگروه(قید شده در سیستم) صورت خواهد گرفت؛ بنابراین متقاضیان استان و شهر محل سکونت را با دقت از لیست مربوطه انتخاب کنند. همینطور بعد از اتمام مهلت پیش ثبت نام که تا جمعه، ۶ اسفند ماه، خواهد بود، امکان تغییر نام و مشخصات افراد ثبت نام شده میسر نیست.

خداشناس افزود: داشتن گذرنامه با اعتبار حداقل ۶ ماه از تاریخ اعزام ضروری می باشد. ضمن این که فقط افراد پذیرفته شده در قرعه کشی دارای اولویت اعزام بوده و انتقال یا جایگزینی امکان پذیر نخواهد بود.

دسته‌ها: توریسم