به گزارش عصر توریسم یک کارشناس فناوری اطلاعات ضمن اشاره به راه اندازی اینترنت ماهواره ای عنوان نمود که پروژه ای مثل استارلینک در کشور تحریمی مانند ایران خدمت رسانی نمی کند و از سوی دیگر، این شرکت ها پایبند به قوانین و مقررات دولت ها هستند و بدون دریافت مجوز، سرویسی عرضه نمی دهند.
میلاد نوری در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه هم اکنون برخی از شرکت ها در دنیا آغاز به عرضه خدمات اینترنت ماهواره ای کردند، اظهار داشت: این شرکت ها که اینترنت ماهواره ای شرکت استارلینک هم یکی از معروف ترین آنهاست، برخلاف تصور عموم، شرکتهای تجاری هستند و قرار نیست به کشوری مانند چین یا ایران که اینترنتشان با محدودیت مواجه می باشد یا قرار شده محدودیتشان به واسطه طرح صیانت بیشتر شود، سرویس آزادتری بدهند.
وی افزود: از سوی دیگر، ایران، آمریکا و خیلی از کشورهای دیگر، عضو اتحادیه بین المللی مخابرات یا ITU هستند که وابسته به سازمان ملل است. یکی از توافقات کشورهای عضو این اتحادیه این است که اگر هر شرکتی بخواهد در هر کشوری خدمات مخابراتی عرضه نماید، باید از رگولاتوری آن کشور مجوز دریافت کند، حتی اگر کشوری که با ما مشکل تحریم هم ندارد، مثلاً ترکیه که اینترنت ماهواره ای دارد، بخواهد در ایران خدمت رسانی کند، باید از سیستم قانون گذاری و رگولاتوری ایران مجوز بگیرد.
این کارشناس فناوری اطلاعات تصریح کرد: ازاین رو هر کشوری که بخواهد به یک شرکت مخابراتی مجوز دهد، آن شرکت مخابراتی ملزم است بایدها و نبایدها، محدودیت ها، فیلترینگ هایی که آن کشور اعمال کرده را رعایت کند. اینطور نیست که مجلس قانونی بعنوان طرح صیانت بگذارد و برای مثال اینستاگرام را مسدود کند، اما به اینترنت ماهواره ای مجوز بدهد که در ایران خدمت رسانی کند، ازاین رو این از نظر قانونی در ایران شدنی نیست.
نوری ضمن اشاره به اخبار راه اندازی اینترنت ماهواره ای در اوکراین بیان نمود: در اوکراین هم شرکت استارلینک به صورت غیر مجاز این کار را نکرده است. بسیاری از کاربران در شبکه های اجتماعی به اشتباه ایران را با اوکراین مقایسه می کنند، در حالیکه خود دولت اوکراین به صورت رسمی از ایلان ماسک درخواست کرده بود که استارلینک را به این علت که این کشور در شرایط جنگی قرار دارد، فعال کند. همین که وزیر تحول دیجیتال اوکراین در توییتر با اکانت رسمی این درخواست را مطرح کرده، برای ایلان ماسک رسمیت داشت و حتی شاید نامه نگاری هایی هم شده باشد. اما به صورت عادی اگر کشوری در شرایط جنگی نباشد، شاید مجوز گرفتن هم زمان بیشتری بخواهد.
استارلینک به کشوهای تحریمی سرویس نمی دهد
وی افزود: از سوی دیگر، اگر ما در ایران با شرکتهای اینترنت ماهواره ای به توافق برسیم که رگولاتوری ما را هم بپذیرند، باز هم به این علت که استارلینک یک شرکت آمریکایی است، شاید به علت تحریم ها به ایران سرویس ندهد. امکان دارد شرکتهای اینترنت ماهواره ای چینی، روسی یا از کشورهای دیگر به ایران سرویس دهند، اما آنها کیفیت و پوشش دهی استارلینک را ندارند. بیشترین پوشش را هم اکنون استارلینک دارد که آمریکایی است و احیانا همانطور که به اپل و گوگل و بسیاری از شرکتهای دیگر اجازه عرضه خدمات تجاری اشان را به ایران نداده، به استارلینک هم اجازه نمی دهد.
این کارشناس فناوری اطلاعات در ادامه با اشاره به اینکه ماهواره این شرکت ها در فاصله کمی از زمین قرار دارند، اضافه کرد: دولت ها و حکومت ها خیلی راحت می توانند این ماهواره ها را بر فراز ایران از بین ببرند. هر کدام از این ماهواره ها نسبتا گران قیمت هستند و از آنجاییکه فعالیت این شرکت ها بیشتر تجاری است، بنابراین اگر هم دولت آمریکا به آنها اجازه دهد در کشوری مانند ایران و کشورهایی که امکان دارد به آنها مجوز ندهند، سرویس دهی کنند، خیلی ریسک نمی کند که برای سرویس دهی به کاربران یک کشور ماهواره هایش از بین برود.
نوری ضمن اشاره به کلاهبرداری های فضای مجازی و فروختن تجهیزات استارلینک به کاربران، اظهار نمود: خیلی ها فکر می کنند اگر استارلینک به ایران سرویس ندهد، می توانند در شهرهای مرزی عراق یا ترکیه، تجهیزاتش را بخرند و به شهرهای مرزی ایران منتقل کنند، در حالیکه در سوالات متداول وبسایت استارلینک ذکر شده که شما هر سرویسی که از استارلینک می خرید، اجازه ندارید آدرس و مکان دستگاه را تغییر دهید، در غیر این صورت، خدمت رسانی آن قطع می شود. این نشان داده است استارلینک خویش را به رگولاتوری کشورها پایبند می داند، اگرنه می توانست این اجازه را بدهد که شما از کشورهای دیگر سرویس بگیرید و آنرا به ایران منتقل کنید.
وی افزود: یک نمونه از این مورد این است که استارلینک صرفاً در حد ثبت نام اولیه روی سایت، امکان ثبت نام را برای کشور هند باز کرده بود، اما دولت هند بیانیه داد و اعتراض کرد که چرا از ما مجوز نگرفتی و از آن زمان تاکنون، هنوز اجازه نداده که پیش ثبت نام هم صورت گیرد، در مقابل یکی از اپراتورهای ژاپن اعلام نموده که ما از سال دیگر از اینترنت ماهواره ای استارلینک استفاده خواهیم کرد. یعنی حرف نهایی را در کشورهایی مانند هند و ژاپن هم دولت ها و حکومت ها می زنند.
این کارشناس فناوری اطلاعات در انتها تصریح کرد: ازاین رو باید توجه داشت که هم اکنون هدف استارلینک، تجاری است و اگر هم روزی هدفش را تغییر دهد، برای همین هدف هم ما تحریم هستیم، یعنی امکان دارد تمام کشورهای اطراف به ما سرویس دهند، اما ما در ایران تحریم هستیم و زیر پوشش قرار نمی گیریم. در عین حال امکان دارد دولت آمریکا بنا به شرایطی، مجوز خاصی دهد که این شرکت از تحریم ها ضد ایران مستثنی شود، اما باز هم ما در ایران موانعی داریم که باید به این شرکت مجوز دهند.

منبع:

دسته‌ها: توریسم