عصر توریسم: بررسی جدید پژوهشگران فرانسوی نشان میدهد که گونه ای از مورچه می تواند سلول های سرطانی را با بو کشیدن شناسایی کند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، یک پژوهش جدید نشان داده است که مورچه ها توانایی بو کشیدن سلول های سرطانی انسان را دارند. بدین ترتیب، شاید در آینده بتوان از آنها برای تشخیص سرطان بهره برد.
پژوهشگران “مرکز ملی پژوهش های علمی فرانسه”(CNRS) دریافتند که یک گونه مورچه موسوم به “فورمیکا فوسکا”(Formica fusca)، حس بویایی خوبی دارد. آزمایش ها نشان داد که اینگونه مورچه به لطف حس بویایی خود می تواند سلول های سرطانی را از سلول های سالم انسان تشخیص دهد. بگفته این گروه پژوهشی، قبل از به کار بردن مورچه ها در محیط های بالینی مانند بیمارستان ها، باید آزمایش های بالینی بیشتری صورت گیرد.
شاید در آینده مشخص شود که مورچه ها در تعیین مکان سلول های سرطانی انسان، بهتر از سگ ها عمل می کنند.
پژوهشگران برای انجام دادن تحقیقات خود، آزمایشاتی را با ۳۶ مورچه انجام دادند که سلول ها را در محیط آزمایشگاهی بو می کردند. آنها ابتدا، مورچه ها را در معرض بوی نمونه ای از سلول های سرطانی انسان قرار دادند. سپس، این بو با پاداش محلول قند همراه شد.

پژوهشگران در مرحله دوم، مورچه ها را در معرض دو بوی متفاوت قرار دادند. یکی از آنها بوی جدید و دومی بوی سلول های سرطانی بود. بعد از موفقیت آمیز بودن این آزمایش، پژوهشگران مورچه ها را در معرض سلول های سرطانی مختلف قرار دادند.
بدین ترتیب، پژوهشگران دریافتند که مورچه ها بین سلول های سرطانی و سالم و همین طور بین دو نوع سرطان تمایز قائل می شوند. مورچه های فورمیکا فوسکا بعد از آموزش می توانند ترکیبات آلی فرار ساطع شده از سلول های سرطانی را تشخیص دهند.
مرکز ملی پژوهش های علمی فرانسه در یک بیانیه خبری اعلام نمود که قبل از به کارگیری این روش در مقیاس بزرگ، کارآیی آن باید با استفاده از آزمایشات بالینی روی انسان ارزیابی شود. در هر حال، این اولین پژوهشی است که نشان داده است مورچه ها پتانسیل بالایی دارند و قادر به یادگیری بسیار سریع، با هزینه کمتر و بصورت کارآمد هستند.
این اولین بار نیست که دانشمندان از حس بویایی حیوانات برای یافتن سلول های سرطانی استفاده می نمایند. پژوهشگران توضیح دادند که بینی سگ ها نیز برای تشخیص پزشکی مناسب می باشد و برای شناسایی ترکیبات آلی فرار ویژه سرطان استفاده می شود. با این حال، آموزش آنها برای انجام دادن این کار، به چندین ماه تا یک سال زمان نیاز دارد.
از طرفی، پژوهشگران خاطرنشان کردند: حشرات را می توان به سادگی در وضعیت کنترل شده پرورش داد. آنها کم هزینه هستند، سیستم بویایی بسیار توسعه یافته ای دارند و صدها نمونه از آنها را می توان با آزمایش های بسیار کمی، به انجام دادن این کار مقید کرد.
پژوهشگران در این پروژه موفق شدند مزایای آموزش سگ و تصویربرداری از مغز و همین طور محدود کردن معایب هر دو روش را با ارائه پروتکلی ارزان، سریع، آسان، کارآمد و بدون نیاز به آموزش آکادمیک فشرده برای مربیان ترکیب کنند.
آنها توضیح دادند: مورچه ها یک روش تشخیص سریع، کارآمد، ارزان و بسیار متمایز برای شناسایی سلول های سرطانی هستند. روش ما بطور بالقوه می تواند با طیف وسیعی از وظایف پیچیده تشخیص بو همچون شناسایی مواد مخدر، مواد منفجره، مواد غذایی فاسد یا سایر بیماری ها مانند مالاریا، عفونت ها و دیابت سازگار شود. با در نظر گرفتن تشخیص سرطان، پژوهش ما حالا با هدف گسترش دامنه بوهای در رابطه با سرطان که می توان آنها را توسط مورچه ها شناسایی کرد، به سمت تشخیص بوهای منتشرشده از بدن حرکت می کند.
این پژوهش، در مجله “iScience” به چاپ رسید.

منبع:

دسته‌ها: توریسم