سیاره زهره به یک مورد جذاب برای مطالعه تبدیل گشته است و به همین دلیل، دانشمندان درحال برنامه ریزی مأموریت های مختلف برای شناخت هرچه بیشتر این سیاره هستند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، سیاره زهره را “خواهر شیطانی زمین” می نامند و خیلی از محققان پیشنهاد کرده اند که این سیاره آتشین را به خانه جدید خود تبدیل نماییم، اما هنوز چیزهای زیادی وجود دارد که درباره آن نمی دانیم و این به این علت است که هم اکنون تنها یک فضاپیمای اختصاصی درحال مطالعه زهره است و آخرین مأموریت بازدیدکننده رباتیک ناسا به این سیاره به نام مأموریت “ماژلان” در سال ۱۹۹۴ به پایان رسیده است.
اما این مورد بزودی تغییر خواهد کرد، چونکه ناسا و آژانس فضایی اروپا(ESA) حالا مأموریت های جدیدی را برای مطالعه این سیاره اعلام نموده اند. این برنامه ها ابتدا در ژوئن ۲۰۲۱ اعلام شد، اما متخصصان اخیرا آغاز به توضیح آنها در کنفرانس علوم قمری و سیاره ای(LPSC) سال جاری کرده اند و چارچوب زمانی انجام این مأموریت ها را “دهه زهره” نامیدند.
“یورن هلبرت” دانشمند سیاره شناس آژانس فضایی آلمان می گوید: می خواهم از این فرصت استفاده کنم و تاکید کنم که چقدر خارق العاده است که ما حالا از صحبت در مورد آنچه مأموریت های پیشنهادی زهره می توانند انجام دهند به صحبت در مورد آنچه این مأموریت ها در زهره انجام خواهند داد، حرکت کرده ایم. این یک لحظه باورنکردنی است.
ماموریت های ناسا برای مطالعه سیاره زهره، “وریتاس”(VERITAS) و “داوینچی”(DAVINCI) نامیده می شوند، در حالیکه مأموریت آژانس فضایی اروپا “انویژن”(EnVision) نام خواهد داشت.
امید است “وریتاس” در سال ۲۰۲۷ عازم زهره شود و هدف آن عرضه نخستین نگاه اجمالی به سطح زهره از زمان آخر مأموریت “ماژلان” است. این مأموریت همینطور به دنبال جمع آوری داده هایی درباره ترکیب سنگ، فعالیتهای زمین شناسی و هسته این سیاره خواهد بود.
“وریتاس” همینطور میزبان ابزاری معروف به “نقشه بردار گسیل ونوس”(VEM) است که با یک پرواز نزدیک در کنار “انویژن” به کار گرفته خواهد شد.
هدف پرتاب این مأموریت اوایل دهه ۲۰۳۰ است. در عین حال، مأموریت “داوینچی” که آن هم برای پرتاب در سال ۲۰۳۰ برنامه ریزی شده است، بر جو زهره تمرکز خواهد نمود و از یک فضاپیمای اصلی و یک کاوشگر جوی تشکیل شده است.

منبع:

دسته‌ها: توریسم