دستکم 20 شکل جامد شناخته شده از یخ وجود دارد و بتازگی دانشمندان دانشگاه نوادا در لاس وگاس (UNLV)، شکل جدیدی از یخ کشف کرده اند که خاصیت های آب را در فشارهای بالا نمایش می دهد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، دانشمندان روشی جدید برای اندازه گیری خواص آب تحت فشار بالا ابداع نموده اند. آنها ساخت این یخ را با فشردن یک نمونه از آب بین نوک دو الماس شروع کردند تا به شکل چندین بلور یخ درهم آمیخته دربیاید. سپس یخ را با روشی موسوم به گرمایش لیزری بطور موقت ذوب کردند. درنهایت یخ به سرعت به مجموعه ای از بلورهای ریز پودری تبدیل شد.
با افزایش تدریجی فشار و استفاده از پرتو لیزر، پژوهشگران شاهد تبدیل شدن یخ از ظاهر مکعبی شناخته شده ای موسوم به “Ice-VII”، به حالت میانی جدید و چهارضلعی “Ice-VIIt” بودند و بعد از آن این یخ به حالت شناخته شده دیگری موسوم به “Ice-X” تغییر شکل داد.
تبدیل شدن آب به یخ “Ice-X” با فشاری بسیار کمتر نسبت به آنچه قبلا تصور می شد رخ داد.
“زک گرانده” (Zach Grande)، دانشجوی دکتری در دانشگاه نوادا، می گوید: بااینکه بعید است که اینگونه جدید از یخ را روی سطح زمین پیدا نماییم، اما احیانا عنصری رایج در گوشته زمین و همین طور در قمرهای بزرگ و سیارات فراخورشیدی غنی از آب است.
دانشمندان دائما تلاش می کنند تا رفتار آب پرفشار که ممکنست درون سیارات دور وجود داشته باشد را درک کنند.
آنها برای انجام این کار، نمونه ای از آب را بین نوک سلول های سندان الماس قرار دادند. سپس نیروی کمی به الماس وارد کردند. انجام چنین کاری به دانشمندان کمک کرد تا شرایط پرفشار مرکز زمین را بازسازی کنند.
آنها شاهد شکل جدیدی از یخ بودند و دریافتند که انتقال به فاز “Ice-X” با فشاری تقریباً سه برابر کمتر از آنچه قبلاً تصور می شد رخ می دهد یعنی در ۳۰۰ هزار اتمسفر بجای یک میلیون اتمسفر که قبل تر تصور می شد. این انتقال فاز برای چندین دهه مورد بحث بوده است.
دکتر “اشکان سلامت”، فیزیکدان دانشگاه نوادا می گوید: «کار زک نشان داده است که این تغییرشکل به حالت یونی در فشارهایی بسیار کمتر از انتظار رخ می دهد.
این تحقیق درک ما از ترکیبات سیارات فراخورشیدی را تغییر می دهد. فاز یخ “Ice-VIIt” می تواند به وفور در پوسته و گوشته بالایی سیارات غنی از آب در خارج از منظومه شمسی وجود داشته باشد، و این بدان معناست که چنین سیاراتی می توانند شرایطی برای تشکیل حیات داشته باشند.

دسته‌ها: توریسم