به گزارش عصر توریسم اتحادیه اروپا می خواهد با هدف مقابله با صدمه زیست محیطی کالاهای دور ریخته شده، اطمینان حاصل کند که کالاهای مختلف از کیف دستی گرفته تا لپ تاپ ها و تلفنهای همراه، بادوام تر تولید می شوند.

به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، تحت پیشنهاد “بسته اقتصاد چرخشی” که از جانب کمیسیون اروپا عرضه شد، شرکتها باید نشان دهند محصولاتی که در داخل اتحادیه اروپا فروخته می شوند، عمر طولانی تری دارند و می توانند به سادگی تعمیر و بازیافت شوند.

ویرگنیوس سینکاویچوس، کمیسر محیط زیست اتحادیه اروپا در مصاحبه ای اظهار داشت: طرحهای مذکور بمحض اجرایی شدن می تواند به صرفه جویی انرژی معادل ارزش یک سال واردات گاز طبیعی روسیه به این بلوک تا سال ۲۰۳۰ منتهی شود. هدف ما اطمینان از این است که وابستگی به منابع طبیعی که واقعا در اروپا نداریم را کمتر نماییم. می خواهیم مطمئن شویم که اقتصاد چرخشی فراگیر می شود.

این پیشنهادها که شامل استراتژی دوستدار محیط زیست کردن بیشتر صنعت نساجی و ساخت و ساز است، جدید ترین تلاش اتحادیه اروپا برای رسیدن به سطح کربن خنثی هستند. همینطور هدف از پیشنهادهای اخیر، کاهش وابستگی شدید این بلوک به مواد خامی است که عموما از روسیه تأمین می شوند.

کمیسر محیط زیست اتحادیه اروپا اظهار داشت: هفته آینده به آسیا سفر می کند و با مقامات ژاپن، اندونزی، مالزی و هند برای صحبت درباره طرحهای این بلوک دیدار می کند. این پیشنهادها منطبق با مقررات سازمان جهانی تجارت خواهند بود.

در سطح جهانی، استخراج مواد خام از سال ۱۹۷۰ سه برابر شده است در حالیکه در صنعت منسوجات تنها یک درصد نرخ بازیافت وجود دارد. اقلامی که زیر پوشش مقررات جدید قرار می گیرند، در صورت قابل دسترس شدن گذرنامه دیجیتالی، تنها اجازه خواهند داشت در اتحادیه اروپا فروخته شوند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، کمیسیون اروپا همینطور شرکتها را ملزم خواهد نمود نحوه امحای محصولات فروش نرفته را فاش کنند. این اقدام می تواند به ممنوعیت شیوه امحا در برخی از صنایع منتهی شود.

منبع:

دسته‌ها: توریسم