تحقیقات جدید نشان داد سرقت اطلاعات مهم یک شرکت امکان دارد همچنان خبرساز شود اما خیلی از تبهکاران سایبری همچنان ترجیح می دهند برای سود راحت، سریع و نسبتا بی ضرر، کریپتو ماینرها را در دستگاههای متصل به شبکه وصل کنند.

به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش اطلس وی پی ان (َAtlas VPN) و ترند میکرو (Trend Micro)، کریپتو ماینرها با شناسایی ۱۵۰ هزار و ۹۰۹ مورد طی سال میلادی گذشته، اصلی ترین خانواده بدافزار در سال ۲۰۲۱ بودند.

استخراج رمزارزهایی مانند بیتکوین یا اتر مستلزم نیروی رایانشی قابل ملاحظه، اتصال اینترنتی فعال و برق زیادی است. تبهکاران سایبری راه های نصب ماینرهای رمزارز در دستگاههای آلوده را یاد گرفته و عایدی حاصل از این فعالیتها را به آدرس کیف خصوصی خود ارسال می کنند.

عوامل تبهکار معمولاً شرکتهای اطلاعات و ارتباطات را هدف بدافزار قرار می دهند، به صورتی که ۵۶۱ هزار و ۷۵۳ فایل بدافزار در ایمیلهای ارسالی به کارمندان در این صنعت شناسایی شد. خرده فروشی با شناسایی ۳۹۷ هزار و ۷۲ مورد ایمیل آلوده در رتبه دوم و صنعت ساخت و ساز با ۳۵۶ هزار و ۹۵۲ مورد، در رتبه سوم قرار گرفت. در انتهای این لیست صنعت فاینانس با ۱۹۸ هزار و ۴۰۸ مورد و صنعت تولید با ۱۸۸ هزار و ۳۷۳ مورد جای گرفتند.

با وجود محبوبیت نسبی، کریپتو ماینرها تنها ویروسی نیستند که در سرتاسر اینترنت منتشر می شوند. اسکریپتهای پوسته وب که دسترسی به اطلاعات حساس یا انجام حمله باج افزاری را برای نفوذگران فراهم می کنند، ۱۴۹ هزار و ۲۹۰ بار شناسایی شدند.

در سال ۲۰۲۱ بدافزار اولیس ۱۴۵ هزار و ۳۲۱ بار و وانا کرای ۹۷ هزار و ۵۸۵ بار شناسایی شد.

بر اساس گزارش وبسایت تِک رادار، ویلیوس کاردلیس، نویسنده امنیت سایبری اطلس وی پی ان در اینباره اظهار داشت: شرکتهایی که قربانی حملات سایبری می شوند، اغلب در مقابل دزدی اطلاعات، سرقت و حملات سایبری مشابه در آینده صدمه پذیر خواهند شد.

منبع:

دسته‌ها: توریسم