گوشی گلکسی اس ۲۲ سامسونگ الکترونیکس تحت تأثیر گزارشهایی که درباره مشکلات عملکرد این مدل انتشار یافته است، درست چند هفته بعد از عرضه به بازار، قیمتش در کره جنوبی نصف شده است.

به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، مصرف کنندگان درباره تبلیغات سامسونگ که گلکسی اس ۲۲ را قدرتمندترین تلفن هوشمند توصیف کرده و جزئیات اندکی درباره نرم افزار مدیریت عملکرد این گوشی داده که به شکل قابل توجهی سرعت آنرا آهسته می کند، اعتراض دارند و حتی یک شکایت گروهی تنظیم کرده اند.

این اعتراضات سبب شد کمیسیون تجارت فدرال کره تحقیقات از سامسونگ را ماه میلادی گذشته آغاز کند.

این مرافعه، ضربه ای به شهرت سامسونگ برای گوشی های مدل بالا و احیانا فاینانس این شرکت خواهند بود در حالیکه این شرکت تلاش می کند دو سال فروش از دست رفته گوشی های گران قیمت را جبران کرده و افت سهمش در این بخش از بازار تلفن هوشمند را معکوس کند.

این شکایتها در ارتباط با سرویس بهینه سازی بازی (GOS) سامسونگ است که عملکرد دستگاه را در زمان انجام بازی مدیریت می کند تا مانع از داغی بیش از اندازه آن شده و عمر باتری را حفظ کند. این تولیدکننده، نرم افزار مذکور را در سال ۲۰۱۶ درست چند ماه قبل از جمع آوری گوشی گران قیمت گلکسی نوت ۷ از بازار به علت چند مورد آتش گرفتن باتری، معرفی کرده بود.

تست گیگ بنچ نشان داده است این سیستم به صورت اتوماتیک عملکرد گوشی را در زمان انجام بازی و همچنان انجام اپلیکیشنهای سنگین دیگر محدود می کند و این نرم افزار سرعت پردازنده اس ۲۲ را حداکثر ۴۶ درصد کاهش داده است.

سامسونگ اعلام نمود که یک بروزرسانی منتشر می کند تا به کاربران اجازه دهد این نرم افزار را بدون اینکه خطری برای ایمنی ایجاد نماید، غیرفعال کنند. همینطور خاطرنشان کرد که به سرمایه گذاری برای نوآوری در سخت افزار و نرم افزار ادامه می دهد.

سری اس ۲۲ در مدت شش هفته از زمان ورود به بازار، یک میلیون دستگاه فروش رفت و دو هفته سریع تر از مدل قبلی به این رکورد رسید. به قول کیم جی سان، تحلیلگر شرکت کی وون سکیوریتیز، کندی عمدی عملکرد مطمئنا تأثیر منفی داشته اما تأثیر واقعی روی فروش سامسونگ، محدود به نظر می آید. آمار نشان داده است که فروش چندان تحت تأثیر قرار نگرفته است.

با این حال سه فراهم کننده خدمات مخابراتی بزرگ کره جنوبی به تازگی یارانه برای اس ۲۲ را حدودا دو برابر کرده اند و قیمت این گوشی از ۹۹۹ هزار وون در زمان ارائه به ۵۴۹ هزار وون (۴۵۱ دلار) رسیده است. آیفون ۱۳ اپل که در اکتبر ارائه شد، با قیمی که از یک میلیون و ۹۰ هزار وون آغاز می شود، در بازار است و اپراتورها یارانه کمتری (به میزان حدود ۱۵۰ هزار وون) برای این مدل عرضه می کنند.

بر اساس گزارش رویترز، طبق آمار شرکت تحقیقات کانترپوینت، سهم بازار سامسونگ در گوشی های بالای ۴۰۰ دلار در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با سال قبل از آن، به میزان سه درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۷ درصد رسید در حالیکه سهم اپل پنج درصد رشد کرد و به ۶۰ درصد رسید.

منبع: