به گزارش عصر توریسم تعدادی از پژوهشگران در یافته های اخیرشان اظهار کرده اند حتی مبتلا شدن به کووید-19 متوسط یا خفیف هم امکان دارد توانایی باروری در مردان را مختل کند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، بسیاری از افرادی که از بیماری کووید-۱۹ بهبود می یابند، علایم طولانی مدت ناشی از این بیماری مانند مه مغزی یا مشکلات قلبی را تجربه می کنند. بتازگی شواهد بسیاری نشان میدهد که این ویروس حتی می تواند توانایی باروری را نیز مختل کند.
پژوهشگران هندی بتازگی در مطالعه ای که یافته های آن در مجله “ACS Omega” انتشار یافته است، سطح پروتئین را در اسپرم مردانی که از چنگ بیماری کووید-۱۹ رهایی یافته و بهبود یافته بودند تجزیه و تحلیل کردند.
محققان بعد از انجام مطالعه راهنما اعلام کردند که حتی مبتلاشدن به نوع خفیف یا متوسط ​​این بیماری می تواند سطح پروتئین های مربوط به عملکرد تولید مثل مردان را تغییر دهد.
بااینکه کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲عمدتا بر سیستم تنفسی تاثیر می گذارد، اما باید گفت این ویروس و پاسخ بدن به آن به سایر بافت ها نیز لطمه می رساند.
شواهد مطالعه اخیر نشان میدهد این ویروس در اندام های تولید مثل مردانه شناسایی شده است و مبتلاشدن به بیماری کووید-۱۹ می تواند توانایی باروری مردان را کم کند.
“فیروزه پریخ”(Firuza Parikh) و “راجش پریخ”(Rajesh Parikh) از بیمارستان جاسلوک وابسته به موسسه فناوری هند و همکارانش طی این مطالعه برای آنکه کاملا متوجه شوند که آیا کووید-۱۹ می تواند تاثیرات بلندمدتی بر دستگاه تناسلی/تولیدمثل مردان داشته باشد یا خیر، تصمیم گرفتند آزمایشی انجام دهند. برای یافتن این موضوع، آنها سطوح پروتئین های مایع منی مردان سالم و مردانی که قبلا به کووید-۱۹ خفیف یا متوسط مبتلا شده بودند را با یکدیگر مقایسه کنند.

پژوهشگران نمونه های مایع منی ۱۰ مرد سالم و ۱۷ مردی را که بتازگی از کووید-۱۹ بهبود یافته بودند، تجزیه و تحلیل کردند. هیچ یک از آن مردان که بین ۲۰ تا ۴۵ سال سن داشتند، سابقه قبلی ناباروری نداشتند. محققان این مطالعه بعد از بررسی دریافتند که تعداد و تحرک اسپرم در مردان بهبود یافته از این بیماری به میزان قابل توجهی کم شده و این افراد نسبت به مردانی که به این بیماری مبتلا نشده اند از اسپرم های با شکل معمولی کمتری برخوردار می باشند.
هنگامی که پژوهشگران پروتئین های مایع منی را با بهره گیری از روش “کروماتوگرافی مایع-طیف سنجی جرمی” تجزیه و تحلیل کردند، ۲۷ پروتئین را در سطوح بالاتر و ۲۱ پروتئین را در سطوح پایین تر در مردان بهبود یافته از کووید-۱۹ در مقایسه با افرادی که به بیماری مبتلا نشده بودند، شناسایی نمودند. خیلی از این پروتئین ها در عملکرد تولید مثل نقش دارند. دو مورد از پروتئین های در رابطه با باروری به نام “سمنوژلین ۱ “(semenogelin ۱) و “پروساپوسین”(Prosaposin) کمتر از نصف آنچه تعریف شده است در مایع منی گروه بهبودیافته از کووید-۱۹ نسبت به گروه مردان سالم وجود داشت.
بگفته پژوهشگران، این یافته ها نشان میدهد که کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ اثرات مستقیم یا غیرمستقیمی بر سلامت باروری مردان دارد که این اثرات بعد از بهبودی باقی می ماند. پژوهشگران در آخر افزودند که نتایج این مطالعه ممکنست بینش هایی را در مورد پاتوفیزیولوژی تولید مثل انسان در مردان بهبود یافته نشان دهد. با این وجود، آنها خاطرنشان کردند که باید مطالعات بزرگتری برای تایید این یافته ها صورت گیرد و در آن مردانی که بتازگی از سایر بیماریهای شبه آنفلوآنزا بهبود یافته اند نیز حضور یابند تا اطمینان حاصل شود که یافته ها مختص کووید-۱۹ هستند.

منبع:

دسته‌ها: توریسم