به گزارش عصر توریسم رئیس کمیته گردشگری شورای شهر تهران با اشاره به مراکز گردشگری شهر ری اظهار داشت: برداشت های بی رویه از کوه بی بی شهربانو این کوه را به تپه تبدیل نموده است و با ادامه روند فعلی در آینده نزدیک دیگر اثری از کوه باقی نمی ماند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، سیداحمد علوی در ابتدای پنجاه و هشتم جلسه شورای اسلامی شهر تهران در ارائه گزارش بازدید از پروژه های فرهنگی و گردشگری دارای اولویت منطقه ۲۰ با اشاره به پروژه تبدیل کارخانه سیمان ری به موزه اظهار داشت: این کارخانه از اولین کارخانه های سیمان در ایران است که در سایه بی توجهی های صورت گرفته در دوره های گذشته، برخی از وسایل و قطعات ارزشمندی که در این کارخانه به کار رفته بود مورد سرقت قرار گرفته است.
وی ادامه داد: خیلی از دستگاه های آن همچنان در کارخانه بجای مانده و همین مورد، لزوم آماده سازی و بهره برداری از موزه را تشدید می کند چونکه خطر غیب شدن سایر وسایل نیز وجود دارد.
رئیس کمیته گردشگری شورای شهر تهران به وجود اسناد تاریخی ذی قیمت از کارخانه و وسایلی که از کارخانه این مجموعه درحال مرمت و بازآفرینی با هدف تبدیل به فضای عمومی خلاق و ایمن و فضایی جهت کارهای دانش بنیان در جنوب پایتخت می باشد، اشاره نمود و اضافه کرد: اما کار با سرعت کمی پیش می رود و راه درازی تا تبدیل آن به موزه است.

علوی همین طور درباب مشکلات گردشگری در چشمه علی اظهار داشت: سال قبل طرحی جهت ساماندهی این محدوده توسط شهرداری منطقه 20 تهیه شده بود اما به سبب عدم توجه به ضوابط میراث فرهنگی مورد تایید واقع نشده است. تدوین و تصویب این طرح می بایست سریعتر عملیاتی شود.

وی افزود: همین طور باتوجه به پتانسیل و ارزش های مهم در محوطه باستانی تپه چشمه علی، می بایست با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، فضایی برای نمایش پیشینه تاریخی این محدوده و آثار بجای مانده ایجاد نمود. این مساله در گردشگری این محدوده بسیار تاثیر گذار خواهد بود.
رئیس کمیته گردشگری شورای شهر تهران اشاره کرد: اکنون فقدان پارکینگ، دسترسی راحت مراجعه کنندگان به سنگ نبشته و درج یادگاری و کنده کاری روی این اثر باارزش تاریخی، فقدان سرویس بهداشتی و اماکنی برای ارائه خدمت به گردشگران همچون ضعف های عمده چشمه علی برای تبدیل به مکان گردشگری شده است.

وی با اشاره به کاهش دبی آب چشمه علی بر اثر حفاری تونل مترو اضافه کرد: این اتفاق سبب تغییر رفتار خاک و فرونشست هایی در منطقه شده است.

علوی درباب گورستان زیرین شهرری، برج اینانج و نقاره خانه از هجوم سارقان به این گورستان آگاهی داد و اظهار داشت: باتوجه به وجود آثار باارزش مدفون در این محوطه باستانی پتانسیل بسیار بالایی جهت توسعه گردشگری تاریخی دارد و می بایست با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از این محدوده حفاظت بیشتری صورت گیرد و جستجوهای علمی و مستندنگاری صورت پذیرد. متاسفانه رها شدن این محوطه زمینه را برای حضور سارقان اشیای تاریخی مهیا کرده و جای جای این محوطه آثار کاوش این سارقان به چشم می خورد.
ایشان سپس کوه بی بی شهربانو را تپه خواند و اظهار داشت: شاید تعجب کنید که چرا جای کوه از عنوان تپه استفاده کردم! اگر سری به این محوطه زده باشید می بینید که از آن کوه با عظمت تنها اسمش مانده و تپه ای در مجاورت مقبره بی بی شهربانو! از همین جا اعلام می کنم که شهروندان آخرین تصاویر خودرا با کوه و مقبره بی بی شهربانو بیندازند که با ادامه روند فعلی در آینده نزدیک دیگر اثری از کوه باقی نمی ماند.

وی با اشاره به تصاویر موجود از این کوه و اطراف آن اشاره کرد: همانگونه که در تصاویر مشخص است، برداشت بی رویه کارخانه سیمان از این کوه، آنرا به تپه ای میان دره های عظیم ناشی از برداشت بی رویه تبدیل نموده است. در صورتیکه کوه بی بی شهربانو دارای خاصیت فرهنگی و طبیعی می باشد و می توان آنرا بازتابی از منظر فرهنگی دانست.

علوی تصریح کرد: به همین دلیل ستاد گردشگری شهرداری تهران مبادرت به تهیه پرونده ثبت ملی منظر فرهنگی کوه بی بی شهربانو کرده است. این مساله در جلسات گوناگون در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مطرح گردید اما تا حالا تصمیمی گرفته نشده است و مذاکرات مختلفی جهت ثبت آثار و تدوین حریم و ضوابط حفاظتی صورت گرفته است که همگی بی نتیجه مانده است.

وی با اشاره به خطر نابودی مقبره بی بی شهربانو اظهار داشت: متاسفانه انفجارهایی که برای برداشت سیمان از کوه صورت می گیرد سبب ریزش کوه در اطراف مقبره بی بی شهربانو شده و این مقبره را به شدت تهدید می کند. هیچ بعید نیست با انفجار بعدی آثار به جامانده از کوه روی مقبره سقوط کند و آنرا نیز نابود کند.

رئیس کمیته گردشگری شورای شهر تهران درباب پروژه ایوان ری نیز اظهار داشت: ایوان ری یکی از عظیم ترین سرمایه های متعلق به شهرداری تهران است که در 4 سال قبل به امان خدا رها شده و بهره برداری از آن صورت نمی گیرد.

وی افزود: متاسفانه یکی از ایراداتی که این سرمایه بزرگ دارد، مشکل فقدان پارکینگ است که لازم است شهرداری ضمن بهره برداری سریع از این مجموعه نسبت به تامین آن فکری کند.

بگفته علوی، این مجموعه می تواند باتوجه به قرارگیری در سایت دیرینه شناسی محوطه سلجوقی و مجاورت با برج طغرل بعنوان یک فضای عمومی در قالب موزه، میزبان گردشگران، متخصصین تاریخ و دیرینه شناسی قرار گیرد و جایگاه ملی و بین المللی پیدا کند. همین طور وجود سالن های همایش و محل هایی که برای اجرای تئاتر روباز طراحی شده می تواند این مکان را به یک مکان فرهنگی شلوغ تبدیل سازد.

منبع: