به گزارش عصر توریسم شرکت گردشگری فضایی ˮاسپیس پرسپکتیوˮ(Space Perspective) می خواهد مسافران را با بالن غول پیکر خود به جو بالای زمین ببرد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، سفر فضایی دیگر یک رویا نیست، برای اینکه هم اکنون با پرداخت ۱۲۵ هزار دلار، هر کسی می تواند بلیط سفر به فضا را برای خود رزرو کند. این قرارداد قابل توجه توسط شرکت “اسپیس پرسپکتیو”که یک شرکت گردشگری فضایی با هدف ارسال گردشگران با بالن های فضایی است، ارائه شده است.
کابین های لوکس این بالن دارای پنجره هایی به ارتفاع پنج فوت(۱.۵ متر)، نورپردازی جالب و اتصال وای فای خواهند بود و هزینه بلیط این بالن ۱۲۵ هزار دلار(۹۶ هزار پوند) خواهد بود.
بالن این شرکت به اندازه فضاپیماهای شرکت هایی چون ویرجین گلکتیک، بلواوریجین یا اسپیس ایکس بالا نمی رود و بدین سبب افراد احساس بی وزنی را تجربه نمی کنند.
زمانی تصور می شد که ایده گردشگری فضایی بیشتر علمی تخیلی باشد تا واقعیت اما با ظهور شرکت هایی چون ویرجین گلکتیک، بلواوریجین یا اسپیس ایکس این ایده تخیلی به واقعیت تبدیل گشته است.
شرکت “اسپیس پرسپکتیو”که مستقر در ایالات متحده است، بتازگی تصاویری از کابین هایی که مسافران در آن خواهند نشست، به اشتراک گذاشته است. این شرکت تا حالا بیش از ۶۰۰ بلیط را به قیمت ۱۲۵ هزار دلار (۹۶ هزار پوند) فروخته است و امیدوار است تا اواخر سال ۲۰۲۴ پرتاب بالن خودرا از مرکز فضایی کندی در فلوریدا شروع کند.

قیمت بلیط آن بسیار کمتر از بلیط ۴۵۰ هزار دلاری(۳۴۵ هزار پوند) است که توسط ویرجین گلکتیک دریافت می شود. تصور می شود قیمت بلیطهای بلواوریجین بسیار بیشتر باشد و این در حالیست که سه کارآفرین بتازگی هر کدام ۵۵ میلیون دلار(۴۱ میلیون پوند) برای سفر با فضاپیمای اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین المللی پرداخت کرده اند.
اما بااینکه سفر با اسپیس پرسپکتیو ارزان تر خواهد بود، اما این که آیا واقعا این پرواز یک پرواز فضایی است یا خیر موضوع بحث است. بالن این شرکت به مدار نخواهد رسید، اما در عوض به ارتفاع ۲۰ مایلی(۳۲ کیلومتری) از زمین می رسد که این ارتفاع بسیار پایین تر از رقبای آن مانند شرکت ویرجین گلکتیک که افراد را تا ارتفاع کمی بیش از ۵۰ مایل می برد، است.
بلواوریجین نیز خط کارمان(۶۲ مایل بالاتر از سطح دریا) که مرز فضایی شناخته شده بین المللی است را طی می کند، در صورتیکه کرو دراگون اسپیس ایکس حتی پرواز عمیق تری به فضا برای افراد به ارمغان می آورد.
اما باید گفت ارتفاع ۲۰ مایل باز هم بسیار بالاتر از ارتفاع هواپیماهای تجاری است چونکه آنها به حدود ۶ مایل از سطح زمین می رسند. این سفر شامل دو ساعت سفر برای به بالا رفتن، دو ساعت پرواز در آن سطح و یک سفر دو ساعته به سمت زمین است که با فرود در اقیانوس تمام می شود، اما چیزی که مسافران تجربه نمی کنند احساس بی وزنی است.

با هواپیمای فضایی ویرجین گلکتیک و موشک بلو اوریجین، مسافران می توانند شناور شوند. مسافران سفینه های فضایی اسپیس ایکس و مسافران ایستگاه فضایی بین المللی نیز بی وزنی را تجربه می کنند برای اینکه آن فضاپیماها به دور زمین می چرخند.
برای سفر با اسپیس پرسپکتیو نیازی به آموزش خاصی نیست. این بالن با سرعت ۱۲ مایل در ساعت(۱۹ کیلومتر در ساعت) آرام بالا می رود و این شرکت بالن خودرا بعنوان جایگزینی سبزتر و بدون آلایندگی بجای موشک معرفی کرده است. اسپیس پرسپکتیو درحال برنامه ریزی برای انجام ۲۵ پرواز در سال اول خود است و الان همه صندلی ها رزرو شده اند.
سال قبل ویرجین گلکتیک و بلواوریجین نخستین پروازهای سرنشین دار خودرا به فضا انجام دادند، در صورتیکه اسپیس ایکس نخستین خدمه تمام غیرنظامی را در سپتامبر ۲۰۲۱ به فضا پرتاب کرد.

در نبرد فضایی میلیاردرها، سر ریچارد برانسون از ویرجین گلکتیک، جف بزوس از شرکت بلواوریجین را تنها با اختلاف ۹ روز شکست داد. ریچارد برانسون پرواز خود به فضا را تجربه ای بی نظیر خواند. وی در این ماموریت که یونیتی ۲۲ نام داشت با موفقیت به همراه پنج فرد دیگر که همگی کارکنان شرکت وی بودند، با موفقیت به لبه فضا رفت و به نخستین میلیاردری تبدیل شد که با فضاپیمایی که خودش در ساخت آن نقش داشته به فضا رفته است. برانسون در ۱۱ ژوئیه ۲۰۲۱ با موشک ویرجین گلکتیک خود به لبه فضا رسید، در صورتیکه بزوس کمی بیش از یک هفته بعد در ۲۰ ژوئیه، به لبه فضا رسید.

دسته‌ها: توریسم