تابوت سنگی باستانی که مدتی پیش در جریان بازسازی کلیسای تاریخی «نوتردام» کشف شده بود به زودی در یک موسسه گشوده خواهد شد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا و به نقل از یورونیوز، مدتی پیش وزارت فرهنگ فرانسه از کشف چندین مقبره و یک تابوت تاریخی در کلیسای نوتردام واقع در پاریس آگاهی داد. حالا مقرر است گروهی از متخصصان کوشش برای باز کردن درِ این تابوت سنگی را در موسسه ای واقع در شهر «تولوز» شروع کنند.
این تابوت سنگی که گمان می رود به قرن چهارهم میلادی تعلق داشته باشد در ماه مارس در جریان کاوش باستان شناسان قبل از شروع پروژه بازسازی مناره کلیسا که بخش هایی از آن در جریان آتش سوزی آوریل ۲۰۱۹ از بین رفته بود، کشف شده است.
یک دوربین بسیار کوچک به باستان شناسان اجازه داده بود بتوانند تاحدودی فضای داخل این تابوت را بدون نیاز به باز کردن آن ببینند. در نتیجه استفاده از دوربین، بخش هایی از اسکلت، بقایای گیاهان، پارچه و شیئی که هنوز جزییات آن قابل تشخیص نیست، مشاهده شدند.
این تابوت روز سه شنبه از کلیسا خارج شد و تا انجام تحقیقات بیشتر در موسسه «تولوز» به مکان امنی منتقل شده است.
بدین سان متخصصان این تابوت را برای انجام تحقیقاتی بر روی استخوان ها و سایر اشیاء موجود در تابوت باز خواهند کرد. این کار به متخصصان کمک می نماید جنسیت، وضعیت سلامت فرد و تاریخ دقیق درگذشت او را با بهره گیری از روش تاریخ گذاری رادیوکربن تشخیص دهند.
زمانی که تحقیقات بر روی این تابوت تمام شود آنرا نه بعنوان یک اثر باستانی بلکه بعنوان یک دارایی مربوط به علم انسان شناسی بازمی گردانند. این احتمال وجود دارد که این تابوت بار دیگر به نوتردام بازگردانده شود.

دسته‌ها: توریسم