به گزارش عصر توریسم با وجود برخی خبرها در خصوص باز شدن مرز مهران برای عبور زائرین، اعلام گمرک ایران این مورد را چندان تائید نکرده و تاکید دارد که تنها درصورت صدور ویزا از جانب عراق است که مسافران می توانند از چهار مرز عربی عراق عبور کنند کهاین مبحث هنوز نهایی نشده است.

به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، در ایام اخیر اخباری در ارتباط با باز شدن مرزهای زمینی عراق و امکان ورود مسافران و زائرین به این کشور مطرح گردیده است، در حالیکه از زمان انتشار کرونا (پایان سال ۱۳۹۸) تردد در مرزهای زمینی متوقف شده بود و فقط افراد با شرایط خاص امکان تردد داشتند.

سیدروح الله لطیفی – سخنگوی گمرک ایران- در این رابطه توضیحاتی به ایسنا عرضه کرد و اظهار داشت که در زمان انتشار کرونا که تردد در مرزهای زمینی با عراق متوقف گردید، فقط امکان صدور ویزا و عبور برای افراد با شرایط خاص مانند کسانی که شاغل هستند، طلاب، خانواده دیپلمات ها و دانشجویان وجود داشت. اما سایر افراد نمی توانستند از مرزهای زمینی به عراق وارد شوند و حتی در مناسب های مذهبی این تردد انجام نمی شد. اما طی مذاکرات اخیر، ویزای فرودگاهی برای مسافران و زائرین ایرانی که از مسیر هوایی قصد سفر به عراق و عتبات را داشته اند، مهیا شده است و همچنان تردد از مسیر زمینی احتیاج به دریافت روادید از اماکن کنسولی عراق در ایران دارد.

به گفته وی، ورود به عراق از مسیر زمینی احتیاج به دریافت روادید از اماکن دیپلماتیک و کنسولی عراق در ایران دارد و فقط در راه هوایی لغو روادید شده است. مسافرانی که دارای روادید هستند، می توانند از چهار مرز ایران با بخش عربی این کشور با شرایط تعیین شده تردد کنند.

لطیفی با اشاره به اینکه هر زائر یا مسافری که دارای روادید عراق باشد، مثل ماه های اخیر با داشتن تست پی سی آر و کارت واکسن کرونا، می تواند از مرزهای چهارگانه برای ورود به عراق اقدام نماید اظهار داشت: تغییر در رویه صدور ویزا و تعداد آن به دولت عراق و نمایندگی های این کشور در ایران برمی گردد؛ بر این اساس افرادی که دارای روادید هستند، مانند قبل می توانند از چهار مرز مهران، شلمچه، چذابه و خسروی با عرضه ویزا و رعایت پروتکلهای بهداشتی تردد کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که در جهت گفت وگوهای مقامات ایرانی و عراقی و فراهم شدن زیرساخت های لازم، صدور ویزا به زائرین ایرانی که قصد زیارت عتبات عالیات را از مسیر زمینی دارند فراهم گردد.

منبع:

دسته‌ها: توریسم