خراسان رضوی تولیت آستان قدس رضوی اظهار داشت: خدا را شاکر و سپاسگزارم که نتیجه تلاش مجموعه به بار نشست و نتیجه آن حاصل شد تا حدود ۹۰۰۰ متر مربع به مساحت کتابخانه آستان قدس اضافه شود.

حجت الاسلام احمد مروی شامگاه ۲۲ اردیبهشت در مراسم افتتاح گنجینه عظیم آثار مکتوب آستان قدس رضوی که در کتابخانه آستان قدس رضوی برگزار شد، ضمن اشاره به قدمت موقوفات حرم مطهر رضوی اظهار داشت: نخستین وقف برای بارگاه منور حضرت ثامن الحجج(ع) که با نیت کتاب و کتابخانه صورت گرفته، در ارتباط با ۱۱۰۰ پیش است. این وقف در سال ۳۲۷ هجری قمری توسط کشواد ابن املاس، از حکام اصفهان، که یک جلد قرآن خطی را شامل می شده، به آستان قدس تقدیم شده است.

وی با اشاره به اینکه نذر و وقف کتاب و ایجاد کتابخانه در آستان قدس به قرن ها قبل باز می گردد، اظهار داشت: کتابخانه و مخزن کتاب در آستان قدس رضوی حدود هشت قرن پیش راه اندازی شده و سنت کتابداری و عنوان مکتبه در این بارگاه منور قدمتی بسیار طولانی دارد.

مروی افزود: شکل گیری کتابخانه ای عظیم در جوار بارگاه رضوی دارای پیام است؛ این کتابخانه کم نظیر در قلمرو بارگاه شریف عالم آل محمد این پیام را با خود به همراه دارد که تمدن عظیم اسلامی بر بنیان علم، کتاب، فرهنگ و دانش بنا شده است.

تولیت آستان قدس رضوی اظهار نمود: خدمت در بارگاه شریف فرزند رسول الله(ص) افتخار است اما خادمان این حریم تنها مرقدداری نمی کنند بلکه این بارگاه نورانی کانون هدایت، تعلیم و تربیت انسان های تشنه حقیقت است.

وی اضافه کرد: بر مبنای همین دیدگاه بوسیدن ضریح نقطه آخر زیارت نیست بلکه زیارت نقطه آغاز برای تحول و تکامل انسان به سمت عبودیت خالصانه پروردگار متعال در جهت کسب تقوا و تقرب الهی و پیوند با امام معصوم و حجت خداست.

مروی اظهار داشت: بارگاه شریف رضوی آغازی برای الهام گیری در پیمودن راه خوشبختی، هدایت و سعادت است و با نگاهی به زیارت های ماثوره اینچنین دریافت می نماییم که ائمه اطهار(ع) راهنمایان مسیر هدایت، چراغ های نجات بخش شبهای تار، پرچم داران علم و تقوا، صاحبان خرد و پناه انسان های حقیقت طلب هستند.

تولیت آستان قدس رضوی اظهار داشت: ائمه هدی(ع) نشانه های سعادت، ایمان و زیست مومنانه برای بندگان خداوند هستند؛ بنابراین با عنایت به جایگاه عظیم این بارگاه نورانی آستان قدس تلاش دارد از تمام ظرفیت ها برای تربیت و هدایت انسان ها و تحقق زیارت متعالی در جهت بهره گیری هرچه بیشتر زائرین از نورانیت و فیض این مکان مقدس استفاده نماید.

وی بیان نمود: آستان قدس رضوی علاوه بر نگهداری و صیانت از آثار پرارزش اسلام و شیعه دنبال فراهم آوردن زمینه استفاده از این منابع پرارزش برای بهره مندی طالبان علم، دانش و فرهنگ است اما علیرغم تمام اقدامات انجام شده تا نقطه ایده آل در پیوند زدن علاقه مندان به آثار شیعه در اقصی نقاط جهان به این کتابخانه عظیم راه طولانی را باید بپیماییم.

مروی تصریح کرد: کتابخانه جای حبس کتاب نیست بلکه محل رجوع جویندگان علم و پژوهش است؛ ازاین رو باید از تمام امکانات و فناوری های روز جهت فراهم آوردن زمینه معرفی برای بهره مندی تمام دانشمندان و دانش پژوهان از این میراث بزرگ و کتابخانه پرارزش استفاده گردد تا علاقه مندان بتواند از سراسر دنیا با این کتابخانه ارتباط برقرار کرده و از منابع آن استفاده کنند.

تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: فراهم آوردن زمینه بهره مندی علاقه مندان از سراسر دنیا جهت استفاده از کتاب های این گنجینه عظیم علاوه بر کمک به نشر علم و دانش باعث ترویج و معرفی مکتب اهل بیت(ع) و حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) است تا انسان ها بدانند این کتابخانه عظیم و غنی با قدمت بسیار طولانی به برکت حضرت رضا، عالم آل محمد(ص)، شکل گرفته است.

دسته‌ها: توریسم