به گزارش عصر توریسم مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان می گوید: خانه «خدیوی» به خاطر سهل انگاری پیمان کار در آتش سوخته است.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، خانه تاریخی «خدیوی» در استان زنجان، ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ باردیگر گرفتار حریق شد، آتش نشان ها بعد از ساعت ها تلاش، موفق شدند شعله های آتشی را که گریبان گیر عمارت تاریخی شده بود خاموش کنند. این نخستین بار نیست که «خدیوی» در آتش می سوزد، اسفندماه سال قبل هم خانه گُر گرفته و میراث فرهنگی هم ساکت مانده بود. حالا در آتشسوزی تازه که همزمان با فاز دوم مرمت این بنای پهلوی اتفاق افتاده، مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان، مقصر را پیمان کار پروژه می داند و از اداره میراث فرهنگی زنجان سلب مسؤولیت می کند.
امیر ارجمند درباره علت این آتشسوزی ها به ایسنا اظهار داشت: اداره کل میراث فرهنگی زنجان طی تفاهمنامه ای در سال ۱۳۹۶ با مالک خانه «خدیوی»، مرمت این بنا را عهده دار شد، اما متأسفانه به علت کمبود اعتبارات در سالهای ۹۶، ۹۷ و ۹۸ این مرمت انجام نشد. سپس در سال ۱۳۹۹ با عنایت به کمبود اعتبارات اداره کل، با استفاده از اعتبارات مرمت های اضطراری، یک فاز مرمت اضطراری برای خانه «خدیوی» تعریف شد و طی آن، سقف طبقه دوم این بنا کامل مرمت شد. سال ۱۴۰۰ در فاز دوم مرمت های اضطراری، با وجود کمبود اعتبارات لازم توانستیم یک فاز جدید برای مرمت این بنا تعریف نماییم و در این فاز نمای شمالی عمارت «خدیوی» را مقاوم سازی کردیم.
او افزود: این خانه برای انجام فاز دوم مرمت اضطراری در اختیار پیمان کار بود که با سهل انگاری پیمان کار، بخش باسازی شده گرفتار حریق شد. بر اساس ماده ۲۱ شرایط عمومی پیمان، وقتی قراردادی با پیمان کار می بندیم پروژه طی صورت جلسه ای تحویل پیمان کار می شود و مسؤولیت بنا با اوست. بنابراین، مسؤولیت این حادثه با پیمان کار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان است. بر همین مبنا ما اقدامات قضایی را انجام داده ایم و این شکایت به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع داده شده و کارشناس هم نظر خویش را داده است. هم اکنون منتظر رای نهایی دادگاه هستیم تا خسارت واردشده توسط پیمان کار پروژه جبران و بنا بازسازی شود.
ارجمند با بیان اینکه مقرر است خانه تاریخی «خدیوی» در آینده ای نزدیک به صورت کامل مرمت شود، توضیح داد: ما در اعتبارات مرمت بناهای تاریخی زنجان با کمبود بودجه بسیاری مواجه بودیم، اما پارسال با سفر رئیس جمهور و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به استان زنجان اعتبارات خوبی برای مرمت بناهای تاریخی زنجان در نظر گرفته شد که طی سالهای ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ تخصیص داده می شود. بر همین مبنا در یک برنامه مدون در نظر داریم مطالعه و طرح مرمت جامع برای خانه «خدیوی» داشته باشیم که این بنا به صورت کامل در قالب ضوابط مرمت شود. همینطور برای احیاء آن کاربری خوبی در نظر می گیریم.
خانه «خدیوی» همچون بناهای زیبا و با تزئینات حائز اهمیت می باشد که در نزدیکی موزه «رخت شوی خانه» و خانه «ذوالفقاری» در محله ای معروف به «دالان آلتی» در شهر زنجان واقع شده است. همچون تزئینات این بنا میتوان به آجرکاری های نما، گچ بری ها، ستون و نماها، وجود ایوان که روی شش ستون چوبی با پوشش گچی استوار شده و همینطور به وجود نرده های تزئینی اشاره نمود. این بنا در ۲۸ دی ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۲۹۶۸ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع: